Reklama
Reklama

Nie umiał gotować, a jego program kulinarny oglądały miliony. Dlaczego TVP zwolniło Makłowicza?

Robert Makłowicz to nie tylko jeden z popularniejszych polskich prezenterów telewizyjnych, ale również osobowość medialna. Jego sposób bycia i prowadzenia programów odpowiada zarówno starszym, jak i młodszym, co przełożyło się na wyniki oglądalności. Jednak to było za mało, by móc dalej pracować w Telewizji Publicznej. Dlaczego Makłowicz został zwolniony z TVP?

Prawie 20 lat pracy w telewizji publicznej. Kariera Roberta Makłowicza w TVP

Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku Robert Makłowicz mieszkał w Wielkiej Brytanii. Nad Tamizą pracował m.in. jako robotnik, ale ważniejsze były jego zagraniczne przygody kulinarne. Różnorodność smaków, jakie poznał w Wielkiej Brytanii, skłoniła go do wyboru drogi krytyka kulinarnego. Plany zaczął realizować od razu po powrocie do Polski na początku lat 90.

Przez pięć lat (1993-98) pisał felietony dla Gazety Wyborczej, a w 1998 roku dostał swój autorski program w Telewizji Polskiej. Audycja "Podróże kulinarne Roberta Makłowicza" była nadawana na antenie TVP 2, a prowadzący w barwny sposób opowiadał nie tylko o zwyczajach kulinarnych najbardziej egzotycznych zakątków świata, ale również o kulturze i obyczajach zamieszkujących te rejony ludzi. Po emisji 222 odcinków, w 2008 roku doszło do zmiany nazwy programu na "Makłowicz w podróży", jednak program nadal pozostał na antenie TVP 2.

Reklama

Chcieli zmusić Makłowicza do czytania z kartki

Zmiana nazwy audycji prowadzonej przez Roberta Makłowicza była podyktowana przede wszystkim zmianą producenta. Do 2008 roku za produkcję odpowiedzialna była firma Ewy Wachowicz — PROMISS, natomiast od 2008 roku zajęła się tym firma prowadzona przez Makłowicza i jego żonę Agnieszkę — Makłowicz s.c.

Pierwszy odcinek formatu "Makłowicz w podróży" został wyemitowany 9 marca 2008 roku, a prowadzący opowiadał widzom o skarbach Południowego Tyrolu. Średnia oglądalność programów Makłowicza często przekraczała 2 miliony widzów, a w najlepszych momentach nawet 3 miliony Polaków zasiadały przed telewizorami, by obejrzeć "Podróże kulinarne Roberta Makłowicza", a następnie "Makłowicza w drodze".

Kolejną okazją do oglądania Roberta Makłowicza na dużym ekranie miał być program "Bake Off - Ale ciacho!", emitowany również na antenie TVP 2. Popularny kucharz został przewodnikiem po świecie kulinarnym zarówno w pierwszym (jesień 2016), jak i w drugim (wiosna 2017) sezonie. To właśnie wiosna 2017 roku miała być ostatnim okresem współpracy Makłowicza z Telewizją Publiczną. Dlaczego tak się stało? Poszło o czytanie z kartki...

Spot reklamowy TVP 2 na wiosnę 2017 roku miał obejmować również obsadę programu "Bake Off - Ale ciacho!", a więc także Roberta Makłowicza. Producenci chcieli kucharzowi dać kartkę z tekstem do czytania, czego Makłowicz przez całą swoją karierę nie robił, więc odmówił. Przygotował swoją własną kwestię, która brzmiała "telewizja smakuje różnie, ale ten program wyłącznie słodko i doskonale". Producenci poprosili, żeby powtórzył... tylko tę drugą część, którą następnie wykorzystali w spocie.

W reklamówce TVP 2 Makłowicz wypowiedział zdanie "Telewizja smakuje wyłącznie słodko i doskonale", co przez wiele osób zostało odebrane jako pochwała "Wiadomości" czy innych programów. Po opublikowaniu manipulacji w mediach społecznościowych Makłowicz trafił na dywanik do szefa TVP 2 Marcina Wolskiego. W obecności prawników chciano wywrzeć presję na kucharzu, a nawet straszyć pozwami za zniesławienie. Ostatecznie decyzje o zwolnieniu podjął ówczesny prezes TVP - Jacek Kurski.

Kim jest Robert Makłowicz?

Robert Makłowicz to polski kucharz, dziennikarz i osobowość telewizyjna. Jest znany przede wszystkim z prowadzenia programów kulinarnych, w których podróżuje po całym świecie, poznaje różnorodne kuchnie i techniki kulinarne oraz przygotowuje potrawy. Makłowicz jest autorem kilku książek kucharskich i zdobył wiele nagród kulinarnych, w tym prestiżowy tytuł "Szef Kuchni Roku" w Polsce. Jest również orędownikiem zachowania tradycyjnych technik i składników kulinarnych, oraz angażuje się w inicjatywy promujące polską kuchnię zarówno w kraju, jak i za granicą.

Zobacz także:

Mąż Kożuchowskiej o mały włos skończyłby z inną. Wielką miłość z Markowską spotkał smutny koniec

Dzieliła ich spora różnica wieku. Miał być ślub, ale romans Liszowskiej i Rozmusa skończył się zdradą

Małżeństwo Szapołowskiej z Lewandowskim trwało niespełna rok. Nie dogadali się w ważnej kwestii

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Robert Makłowicz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy