Reklama
Reklama

"Milionerzy". Któremu polskiemu królowi żona Sulejmana Wspaniałego, Roksolana, podarowała kalesony?

"Któremu polskiemu królowi żona Sulejmana Wspaniałego, Rusinka Roksolana, miała podarować wyszywane kalesony własnej roboty? Na takie pytanie musiał odpowiedzieć gracz "Milionerów", który zasiadł naprzeciwko Huberta Urbańśkiego.

Stacja TVN nim rozpocznie nadawanie 13.sezonu gry "Milionerzy" pokazuje powtórki poprzedniej edycji programu. W 596 odcinku  "MilionerówHubert Urbański zadał uczestnikowi pytanie za 75 tys. zł.

"Milionerzy". Któremu polskiemu królowi Roksolana podarowała kalesony?

Któremu polskiemu królowi żona Sulejmana Wspaniałego, Rusinka Roksolana, miała podarować wyszywane kalesony własnej roboty?

Reklama

  • A. Bolesławowi I Chrobremu
  • B. Kazimierzowi III Wielkiemu
  • C. Zygmuntowi II Augustowi
  • D. Janowi III Sobieskiemu

Uczestnik potrzebował koła ratunkowego - pól na pół. Zawodnik ostatecznie obstawiła odpowiedź D. Czy słusznie?

Chcesz stanąć do finałowej rozgrywki? ROZWIĄŻ NASZ QUIZ, wybierz właściwe odpowiedzi i przekonaj się, czy milion w “Milionerach" byłby w Twoim zasięgu!

"Milionerzy". Prawidłowa odpowiedź na pytanie o kalesony podarowane przez Roksolanę

Roksolana była ulubienicą sułtana Sulejmana Wspaniałego i w pewnym momencie najważniejszą kobietą w Imperium Osmańskim. Kiedy została już jego żoną wiadomo, że przesłała polskiemu królowi podarunek. Prawdopodobnie były to kalesony, które własnoręcznie wyszywała. Zatem odpowiedź C była prawidłowa.

Uczestnik musiał pożegnać się z programem, ale zdobył gwarantowane 40 tys. zł. 

Co ciekawe, ze źródeł wynika, że Roksolana faktycznie przesłała bieliznę polskiemu królowi, ale prawdopodobnie obdarowany takim wyjątkowym prezentem nie został Zygmunt August,  ale jego ojciec Zygmunt Stary.

"Milionerzy". Kto wygrał milion?

19 września 2022 po raz piąty w historii tego programu padła główna wygrana. Zawodnik musiał odpowiedzieć na pytanie o kompozytora popularnego w Azji utworu "Modlitwa dziewicy". Szczęśliwym zwycięzcą został Tomasz Orzechowski, który uwielbia quizy i od lat bierze udział w teleturniejach. 

Zatem w "Milionerach" główna wygrana padła pięć razy. Przed Orzechowskim po milion złotych w polskiej wersji programu sięgneli Krzysztof Wójcik, który swoje pytanie za milion usłyszał w 2010 roku oraz Maria Romanek, która dołączyła do niego w 2018 roku. Kolejna była Katarzyna Kant-Wysocka z Gdańska. We wrześniu ubiegłego roku czwartym milionerem został Jacek Iwaszko, który odpowiadając na pytanie "Kiedy rozpoczęło się drugie tysiąclecie?", wygrał milion złotych! Poprawna odpowiedź brzmiała: "1 stycznia 1001 roku". 

Milionerzy to teleturniej, w którym prawidłowo należy odpowiedzieć na 12 pytań, aby wygrać główną nagrodę pieniężną w wysokości miliona złotych. Zawodnik ma do dyspozycji podpowiedzi, może skorzystać z 3. kół ratunkowych: "pytanie do przyjaciela", "pół na pół" i "pytanie do publiczności".

Zobacz też:

"Milionerzy". Biały krzyż rycerzy maltańskich jest podobny do herbu Wejherowa czy Malty?

Tomasz Orzechowski wygrał w "Milionerach", ale kasy już nie ma! Oto, co zrobił z wygraną

Zawodowo wygrywał w teleturniejach. Dziś jest bibliotekarzem

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: "Milionerzy" | teleturniej | Hubert Urbański
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy