Reklama
Reklama

​Księżna Diana nosiła oszałamiającą biżuterię. Oto jej ulubione klejnoty

Księżna Diana była nie tylko najpopularniejszą członkinią rodziny królewskiej od czasu króla Edwarda VIII, lecz także ikoną mody. Najchętniej fotografowana kobieta na świecie uwielbiała kosztowne dodatki i umiała je zaprezentować.

Kiedy Diana Spencer ślubowała dozgonną miłość księciu Karolowi, następcy brytyjskiego tronu, była młodziutką, niedoświadczoną przedszkolanką, wychowaną bez matki, która w wyniku rozwodu straciła prawa rodzicielskie. Nowa księżna Walii zaledwie 4 tygodnie wcześniej skończyła 20 lat, a dwie doby wcześniej dowiedziała się, że jej świeżo poślubiony mąż nie zerwał romansu z Camillą Parker-Bowles. 

Reklama

W dniu ślubu oboje coś zrozumieli. Diana: że w jej małżeństwie, jak wyznała z wywiadzie rzece Andrew Mortonowi, zawsze będzie tłoczno. Karol zaś pojął, że  wszędzie, gdzie pokażą się razem, będzie cieniem swojej żony. 

Charyzma księżnej Diany jest przez brytyjskich historyków porównywana do specyficznej aury otaczającej wujka Elżbiety II, Edwarda VIII w czasach, zanim zdecydował się na abdykację dla amerykańskiej rozwódki. Rodzinie królewskiej, w której wciąż silna była trauma po skandalu, który odmienił losy monarchii, popularność Diany budziła jak najgorsze skojarzenia. 

Ale nie tylko o charyzmę chodziło. Księżna Walii szybko została uznana za ikonę mody. Brytyjki chciały wyglądać, ubierać się i czesać dokładnie jak ona. Ponieważ mało kogo było stać na kreacje od projektantów i rodowe klejnoty królewskie, rynek zalały kopie i imitacje. Podróbkę zaręczynowego pierścionka Diany można było kupić za jedyne 20 funtów. Jednak inne klejnoty okazały się trudniejsze do podrobienia. 

Pierścionek zaręczynowy księżnej Diany

Kiedy 24 lutego 1981 roku książę Karol oświadczył się Dianie Spencer, nie ofiarował jej pierścionka, lecz… katalog najstarszej londyńskiej firmy jubilerskiej. Diana wybrała pierścionek z 12-karatowym szafirem ze Sri Lanki, otoczony 14 diamentami. Pierścionek jest efektowny, jednak wówczas należał do najtańszych w ofercie. Kosztował 28 tysięcy funtów, co przy milionach, które przepływają przez ręce brytyjskiej rodziny królewskiej, robi wręcz biedne wrażenie. 

Od tamtej pory jego cena wzrosła dziesięciokrotnie, na co z pewnością miała wpływ legenda, otaczająca „królową ludzkich serc”. Obecnie pierścionek zaręczynowy Diany, który książę William wręczył narzeczonej, wyceniany jest drożej niż pierścionek zaręczynowy królowej Elżbiety II, a firma jubilerska z  Mayfair opadła na nim kolekcję „1735”. Obecnie oryginalny pierścionek zaręczynowy księżnej Diany nosi jej synowa, księżna Kate. 

Zestaw łabędzi

Diamentowy naszyjnik i kolczyki księżna nosiła podczas jednego ze swoich ostatnich wystąpień publicznych – na przedstawieniu „Jeziora Łabędziego” w Royal Albert Hall. Tamtego dnia gotowym dziełem był tylko naszyjnik, natomiast kolczyki były potem jeszcze poddawane przeróbkom aż do tragicznej śmierci Diany w sierpniu 1997 roku. 

Zestaw, zawierający 178 diamentów i pięć pereł, został wykonany przez oficjalnego jubilera Korony, Garrarda. W przeciwieństwie do innych klejnotów, nie wszedł w skład masy spadkowej. Został sprzedany na aukcji za 9,6 miliona funtów (ponad 52 miliony złotych)

Pierścień „koktajlowy” z akwamarynem

Księżna Diana nosiła 13-karatowy pierścień z akwamarynem podczas podróży do Australii w 1996 roku. Pierścionek jest częścią kompletu, w skład którego wchodzi również pasująca bransoletka ze szmaragdem umieszczonym pomiędzy sześcioma rzędami pereł.

Książę Harry podarował pierścionek swojej żonie Meghan Markle, która założyła go na przyjęcie weselne w 2018 roku 

Tiara Spencerów

Rodzinną tiarę, od  pokoleń przekazywaną w jej rodzinie po linii żeńskiej, Diana założyła w dniu swojego ślubu z księciem Karolem. Warta majątek ozdoba głowy została częściowo wykonana z prezentu ślubnego, który w 1919 roku otrzymała prababcia Diany, lady Cynthia Hamilton. Z czasem do tiary dodano brylantowe końcówki. Obecna wersja, pochodząca prawdopodobnie z lat 30.,  wykonana jest z diamentów w kształcie tulipanów i gwiazd. 

Księżna Diana często i chętnie zakładała rodzinną tiarę. Wolała ją od królewskiej, która była dla niej zbyt ciężka i przyprawiała o migreny. Wartość tiary Spencerów jest szacowana na 400 tysięcy funtów, czyli około 2 miliony 170 tys. złotych. Od śmierci Diany nikt nie odważył się założyć jej ulubionej tiary. Prawdopodobnie odziedziczy ją wnuczka,  księżniczka Charlotte. 

Perłowy choker z szafirem

Szafirowy naszyjnik Diany był częścią kolekcji Queen Mary. Pierwotnie była to broszka podarowana jej przez Królową Matkę, którą później zamieniła w choker.

Księżna uwielbiała ten klejnot i nosiła go zarówno jako naszyjnik, jak i opaskę na głowę, nawet po rozwodzie z księciem Karolem. 

***

PAP life/pomponik
Dowiedz się więcej na temat: Księżna Diana | brytyjska rodzina królewska
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy