Reklama
Reklama

Karol III obrzucony kremowym ciastem! Wideo szturmem podbija internet

Do niecodziennych scen doszło ostatnio w muzeum Madame Tussauds w Londynie. Do budynku wtargnęli aktywiści, jednak nie z zamiarem obejrzenia udostępnionych eksponatów, tylko zwrócenia na siebie uwagi. W tym celu... obrzucili znajdującą się tam figurę woskową nowego króla Zjednoczonego Królestwa - Karola III. Prowokacyjny performance zakończył się interwencją policji. Służby aresztowały cztery osoby, które będą teraz czekać na proces sądowy.

Grupa aktywistów wtargnęła do londyńskiego muzeum

Do zdarzenia doszło w poniedziałek 24 października w godzinach porannych. Do budynku muzeum Madame Tussauds w Londynie weszły cztery osoby należące do organizacji "Just Stop Oil". Ubrani w charakterystyczne koszulki z nadrukiem młodzi aktywiści stanęli z kamerą wśród figur woskowych, które przedstawiały członków rodziny królewskiej i nagrali krótki filmik na którym... rozsmarowują kremowe ciasto na podobiźnie króla Karola III.

Po happeningu działacze wygłosili przemówienie:

Reklama

"Jesteśmy tutaj, ponieważ staramy się chronić nasze wolności i prawa, ponieważ staramy się chronić tę zieloną i piękną ziemię, która jest dziedzictwem nas wszystkich. W zeszłym roku na szczycie klimatycznym w Glasgow królowa Elżbieta II powiedziała: 'Czas na słowa zmienił się w czas do działania!'" - słyszymy w nagraniu.

Wideo szturmem podbiło internet. Całość możecie zobaczyć poniżej:

Choć zbuntowanej młodzieży udało się dopiąć swego i osiągnąć zamierzony cel - o ich akcji usłyszał cały świat - niestety wkrótce spotkają ich kara za swoje nieodpowiedzialne zachowanie. Cały performance przerwała bowiem interwencja policji. Teraz grupa usłyszy zarzuty

Aktywiści w obronie przyrody

To nie jedyna taka akcja w ostatnim czasie. W połowie miesiąca inne przedstawicielki organizacji "Just Stop Oil" oblały zupą pomidorową słynne "Słoneczniki" Vincenta Van Gogha. Na szczęście dzieło sztuki chronione było przez szklaną taflę.

Na co działacze chcą zwrócić uwagę swoim zachowaniem? Ugrupowanie założone w Wielkiej Brytanii chce skłonić brytyjski rząd do wstrzymania nowych licencji na paliwa kopalne i ich produkcję.

Podobny performance zorganizowali niemieccy aktywiści z grupy "Letzte Generation". Tamtejsi działacze za cel wzięli sobie Muzeum Barberini w podberlińskim Poczdamie, a dokładniej - umieszczony tam obraz "Les Mules" Claude'a Moneta, który w ramach protestu oblali ziemniaczanym puree, a następnie przykleili dłonie do ścian budynku.  Tym razem dzieło przed zniszczeniem także chroniła warstwa szkła. Trudno jednak ocenić, czy buntownicy mieli tego świadomość.

Czy przemawia do Was ten sposób przypominania o walce ze zmianą klimatu?


Zobacz też:

Król Karol III ma zadecydować o przyszłości księcia Harry'ego i Meghan Markle. Odbierze im tytuły? 

Kawałek tortu ze ślubu Diany i Karola trafił na licytację. Cena oszałamiająca

Co wpłynęło na decyzję Harry'ego i Meghan Markle o zerwaniu stosunków z królewskim dworem? 


pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Król Karol III
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy