Przejdź na stronę główną Interia.pl

Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Ignacy Gogolewski pogodził się z synem

Ignacy Gogolewski 17 czerwca skończył 85 lat. Jako pierwszy życzenia złożył mu syn, z którym przez bardzo długi okres nie miał kontaktu.

Jeden z najwybitniejszych polskich artystów obchodzi wyjątkowe urodziny. - Sam się dziwię, że nastąpił ten moment, że od chwili wydania pierwszego okrzyku minęło 85 lat - mówi "Życiu na Gorąco" Ignacy Gogolewski. - Czego bym sobie życzył z okazji urodzin? Szczęścia. Bo ci, którzy płynęli Titanikiem, mieli zdrowie, pieniądze, tylko szczęścia nie mieli - żartuje.

Reklama

A szczęście dla niego to wciąż móc grać. Jak opowiada aktor, od czasu do czasu ma zakładanego holtera (urządzenie rejestrujące pracę serca przez 24 h na dobę). - I zawsze między godziną 19 a 21 mam najlepszy wynik. Bo wtedy gram - zdradza pan Ignacy, któremu w Teatrze Polonia partneruje m.in. Krystyna Janda.

A mało brakowało, by Gogolewski nie był aktorem. Urodził się w biednej rodzinie, jako nieślubne dziecko Heleny Zawadówny i Piotra Gogolewskiego, trzykrotnie od niej starszego właściciela majątku Gogole, w którym pracowała. Rodzina pana Ignacego wkrótce musiała przeprowadzić się do Otwocka. Powody były dwa: w okolicach Warszawy łatwiej było o pracę, ale do wyjazdu przyczyniły się też złe języki.

- To były lata 30. ubiegłego wieku i wtedy to było niewyobrażalne być samotną matką. W samym Ciechanowie mama musiała zmieniać miejsce zamieszkania dwa-trzy razy - mówi aktor. Ojca poznał, gdy miał 16 lat. Mocno starszy pan przyjechał do Otwocka, podał chłopakowi dłoń. Czekał, aż ją ucałuje. Jednak on tego nie uczynił, bo ojciec był zupełnie obcym mu człowiekiem.

- A mimo to pojechałem do Urzędu Stanu Cywilnego na Nowym Świecie i powiedziałem, że zmieniam nazwisko na Gogolewski, po ojcu - opowiada aktor. Zapewnia, że nie żywi żalu do ojca, rozumie, że nie mógł się nim zająć, bo miał siedmioro ślubnych dzieci. Do dziś odwiedza jego grób.

Czytaj dalej na następnej stronie...

Dowiedz się więcej na temat: Ignacy Gogolewski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje