Reklama
Reklama

Iga Świątek korzysta z pomocy psycholożki. Dlaczego jest jej potrzebna?

Od kilku lat w najbliższej ekipie polskiej tenisistki Igi Świątek (21 l.) możecie dostrzec uśmiechniętą blondynkę. To Daria Abramowicz (35 l.), psycholog sportowy. Dlaczego wielokrotna mistrzyni korzysta z pomocy psychologa? Okazuje się, że równowaga psychiczna jest równie ważna, jak kondycja fizyczna. Oto psycholog, która pomaga Świątek zdobywać sportowe trofea!

Iga Świątek należy już do czołówki światowego tenisa. Nie udałoby się to, gdyby nie jej ciężka praca, ambicje i... zgrany zespół.  "Bycie częścią Twojej drogi to wielki przywilej. Jestem ogromnie dumna" - napisała Daria Abramowicz na Instagramie po drugim wielkoszlemowym zwycięstwie Świątek. Przed zmaganiami na kortach kobiety są widywane razem i sprawiają wrażenie bardzo zaprzyjaźnionych.

Reklama

Kim jest Daria Abramowicz?

Psycholog Igi Świątek ma za sobą długą drogę edukacji i doświadczeń. Abramowicz jest absolwentką psychologii klinicznej na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym w Warszawie. Ukończyła też tamtejsze studia podyplomowe oraz szkolenie Centrum Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Jako specjalistka od psychologii sportu pracowała z kadrą narodową kolarzy oraz pływaków, a także innymi tenisistami. 

Daria Abramowicz sama kiedyś trenowała żeglarstwo regatowe, a później była trenerem dzieci i młodzieży w Iławie. Dziś oprócz profesjonalnego wspierania Igi prowadzi również swój własny blog oraz podcast na temat psychologii sportu. Przez Komisję Sportu Kobiet przy PKOl została uhonorowana nagrodą Trenerki Roku 2020. 

Dlaczego Iga Świątek potrzebuje psychologa?

Świątek na kortach Roland Garros stanęła już w 2019 r. - wówczas przegrała w czwartej rundzie. Jak sama przyznała, nerwy wzięły górę. Młoda nadzieja polskiego tenisa rozpoczęła współpracę z Darią Abramowicz i już rok później sięgnęła po tytuł mistrzyni French Open. Nawet komentatorzy zaczęli dostrzegać, że Świątek wyraźnie dojrzewa i jest coraz lepiej przygotowana mentalnie do wyzwań na korcie.

Na czym polega wsparcie Abramowicz? W wywiadzie udzielonym magazynowi "Tenis" w 2021 r. psycholog wyznała: 

Daria Abramowicz nie tylko pracuje z Igą w ramach sesji, ale także towarzyszy jej podczas treningów i turniejów.

Co Abramowicz mówi o Idze Świątek?

Współpraca najlepszej polskiej tenisistki z Darią Abramowicz wydaje się przynosić wspaniałe rezultaty. Do czerwca 2022 r. Świątek pozostała niepokonana przez 35 meczów z rzędu. 

Zdaniem ekspertów to dowód doskonałego przygotowania mentalnego. Abramowicz wielokrotnie już podkreślała, że Iga, jak na swój wiek, bardzo dojrzale i odpowiedzialnie podchodzi do pracy nad swoją psychiką - zwłaszcza w przypadku zarządzania stresem. Wiele młodych gwiazd tenisa nieoczekiwanie doświadczyło poważnego kryzysu właśnie z powodu presji psychologicznej. 

Turniej Roland Garros w 2022 r. poprzedziło osiem tygodni ciężkiej pracy nad odpornością, determinacją i zdolnością dostosowania się. Iga musiała przygotować się nie tylko do wyzwań na korcie, ale także konsekwencji ewentualnego zwycięstwa. Daria Abramowicz w rozmowie z brytyjską agencją PA powiedziała: 

Daria Abramowicz prywatnie

Co robi Daria Abramowicz, gdy nie zajmuje się akurat współpracą z Igą? Z jej profilu na Instagramie dowiecie się, że jest zapaloną podróżniczką, morsem oraz entuzjastyczną uczestniczką debat i konferencji. 

Jako ambasadorka marki Asics promuje dobrostan psychiczny wśród sportowców. Dużo czasu wciąż spędza na wodzie, chętnie angażuje się też w akcje charytatywne. 

Abramowicz służy również dobrymi radami, które mają pomagać amatorskim i profesjonalnym sportowcom w doskonaleniu samych siebie. 

Zobacz też:

Mama Igi Świątek chłodno opowiada o relacjach z córką: "Kontakt jest mocno ograniczony"

Jak mieszka Iga Świątek? Warunki życia są zaskakujące. Kariera zupełnie jej nie zmieniła?

Małgorzata Rozenek w sandałach z piórami. To hit na wakacje!

Niemal tysiąc ofiar. Tragiczne trzęsienie ziemi w Afganistanie


pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Daria Abramowicz | Iga Świątek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy