Reklama
Reklama

​Gwiazdy TVN wykorzystane przez oszustów. Jest oficjalny komunikat CERT

Gwiazdy TVN, a konkretnie programu śniadaniowego stacji, „Dzień Dobry TVN” okazały się łakomym kąskiem dla oszustów, próbujących wyłudzić dane osobowe użytkowników Facebooka. Ostrzeżenie przed cyberatakami oraz wyjaśnienie, na czym polega metoda stosowana przez oszustów, ukazał się na oficjalnym profilu CERT Polska na Twitterze.

Celebryci,  zwłaszcza ci, których w mediach społecznościowych śledzą setki tysięcy fanów, często okazują się pokusą nie do odparcia dla różnego rodzaju oszustów

6  lat temu ich ofiarami padło kilka gwiazd, których wizerunek został bezprawnie wykorzystany do promocji kryptowalut. Wszyscy podjęli odpowiednie kroki prawne, a niezależnie od tego zamieścili w mediach społecznościowych apele skierowane do fanów, by nie dali się nabrać na tę mistyfikację. 

W wiosną zeszłego roku  oburzona Martyna Wojciechowska poinformowała, że jej wizerunek został bezprawnie wykorzystany do promocji środka na odchudzanie niewiadomego składu ani pochodzenia, niewykluczone, że szkodliwego. Kilka tygodni po tym Beata Tadla przestrzegła na swoim Instagramie, by nie dać się nabrać na reklamę platformy finansowej, do której wykorzystano jej wizerunek, bez jej wiedzy, nie wspominając już nawet o zgodzie. Obie sprawy zostały już zgłoszone odpowiednim organom. 

Reklama

Jesienią zaś znów zaatakowali oszuści związany z kryptowalutami, wykorzystując bezprawnie wizerunek Magdy Gessler. Oburzona restauratorka zamieściła na Facebooku ostrzeżenie w tej sprawie i zapowiedziała zgłoszenie sprawy odpowiednim organom. 

Gwiazdy TVN wykorzystane przez oszustów

Ostatnio zaś CERT Polska, działający od 1996 roku zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci, poinformował o wykorzystywaniu wizerunków gwiazd „Dzień Dobry TVN” do wyłudzania danych osobowych użytkowników Facebooka. 

Obecnie gospodarzami porannego programu TVN są: Dorota Wellman, Marcin Prokop, Andrzej Sołtysik, Anna Kalczyńska, Małgorzata Ohme, Filip Chajzer, Paulina Krupińska, Damian Michałowski, Agnieszka Woźniak-Starak, Ewa Drzyzga, Krzysztof Skórzyński oraz Małgorzata Rozenek-Majdan.

Jak ostrzega CERT, wizerunki właśnie tych gwiazd wykorzystują oszuści. Na Twitterze pojawił się komunikat następującej treści:

"Uwaga! Ostrzegamy przed próbami podszywania się pod znaną stację telewizyjną. Przestępcy wykorzystują wizerunek programu i prowadzących "DDTVN". Ich celem jest przejęcie Twojego konta na Facebooku. Nie daj się oszukać!"

Metoda stosowana przez oszustów opiera się na fałszywym profilu internetowym TVN. Po kliknięciu w zamieszczony tam post, wyskakuje okienko zachęcające go zalogowania się na Facebooka. To umożliwi oszustom przejąć dane osobowe właściciela konta. 

Zobacz też:

Beata Tadla padła ofiarą oszustów. Ostrzega na Instagramie i zapowiada kroki prawne

Magda Gessler padła ofiarą oszustwa! Ostrzega na Facebooku

Katarzyna Cichopek świętuje 40. urodziny. Wybrała się w niezwykle miejsce!

***

pomponik.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy