Leczenie opadających powiek na NFZ – czy to w ogóle możliwe?

Opadające powieki górne mogą nie tylko sprawiać, że twarz wygląda starzej i smutno, ale również ograniczać pole widzenia, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Problem może mieć związek z podeszłym wiekiem lub wynikać ze specyfiki anatomii twarzy danego Pacjenta. Stąd nie dziwi rosnące zainteresowanie blefaroplastyką u osób starszych, jak i młodszych. Procedura ta pozwala pozbyć się nadmiaru skóry i poprawia jakość życia. Sprawdź, czy można poddać się plastyce powiek na NFZ, czy może wszystkie koszty związane z zabiegiem musi uregulować Pacjent.

Plastyka powiek NFZ - jakie są wskazania do korekty powiek górnych?

Interesuje Cię leczenie opadających powiek na NFZ i zastanawiasz się, kiedy można wykonać tę procedurę na NFZ? Zabieg jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jeśli usprawni funkcję powiek i poprawi pole widzenia. Tak więc plastykę powiek z refundacją można przeprowadzić tylko z powodów zdrowotnych np. jeśli zwiotczała skóra sprawia, że powieki przysłaniają źrenice i tym samym zawężają pole widzenia. Nie ma możliwości wykonania blefaroplastyki z refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia u osób, które chcą poddać się procedurze ze względów estetycznych, a nie zdrowotnych. Na czym polega kwalifikacja do zabiegu plastyki powiek górnych?

Zabieg blefaroplastyki na NFZ - jak przebiega kwalifikacja do plastyki powiek?

Pacjentów z opadającymi powiekami górnymi najpierw czeka wizyta kwalifikacyjna w gabinecie lekarza okulisty. W trakcie spotkania specjalista:

  • pyta o oczekiwania co do rezultatów zabiegu,
  • ocenia skalę problemu,
  • wyklucza przeciwwskazania,
  • przedstawia przebieg procedury zabiegowej.

Przed blefaroplastyką niezbędne jest też wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych. Warto dodać, że do przeprowadzenia zabiegu korekty powiek górnych na NFZ niezbędne jest skierowanie od specjalisty lub też lekarza POZ. Jak wygląda zabieg korekty powiek krok po kroku?

Na czym polega plastyka powiek na NFZ?

Korekta powiek górnych to procedura chirurgiczna zwykle przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym, którą wykonuje doświadczony chirurg plastyk (w niektórych przypadkach możliwe jest zastosowanie znieczulenia ogólnego, czyli tzw. narkozy). Zabieg polega na wycięciu fałdów skórnych w obrębie powiek górnych z użyciem skalpela. Lekarz dokonuje nacięć w taki sposób, aby blizny pozabiegowe były niewidoczne i znajdowały się wzdłuż linii naturalnych zgięć skóry. Czy to długotrwała procedura? Plastyka powiek górnych trwa około 60-90 minut i zwykle nie wymaga pobytu w szpitalu, jest to zabieg chirurgii jednego dnia. Ewentualne dolegliwości bólowe, jakie możesz odczuwać w czasie rekonwalescencji, możesz uśmierzyć, sięgając po ogólnodostępne leki przeciwbólowe. Wiedz, że 7 dni po blefaroplastyce musisz pojawić się na wizycie kontrolnej, aby zmniejszyć ryzyko ewentualnych powikłań. Druga wizyta pozabiegowa w klinice okulistycznej odbywa się po około miesiącu od zabiegu.

Ile kosztuje korekta powiek górnych bez refundacji?

Koszt plastyki powiek górnych bez refundacji ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia to wydatek rzędu 6000-12 000 złotych. Wszystko zależy od techniki zabiegowej, renomy specjalisty wykonującego zabieg oraz stopnia skomplikowania zabiegu. Wiele placówek wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Pacjentów, współpracuje z instytucjami finansowymi, umożliwiając rozłożenia płatności na wygodne raty z niskim oprocentowaniem.

Jeśli chcesz zniwelować opadające powieki, pamiętaj, aby wybrać miejsce, gdzie pracują doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści. Sukces blefaroplastyki w dużym miejscu zależy od umiejętności manualnych lekarza wykonującego zabieg. Wybierz miejsce, które oferuje profesjonalną diagnostykę, dysponuje nowoczesnym sprzętem i zatrudnia przyjazny personel, który dba o zachowanie najwyższych standardów medycznych. 

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobypowiekiukladulzowego/85466,opadniecie-powieki-ptoza [dostęp: 01.04.2024 r.].

Artykuł sponsorowany

.
Polecamy