Kuchnia z jadalnią – aranżacje wnętrz i pomysły na stół

Stół to magiczny mebel, gromadzący wszystkich domowników przy wspólnym posiłku i sprzyjający zacieśnianiu więzi rodzinnych. Powinien więc być nie tylko funkcjonalny, lecz także estetyczny, ma zapewniać wygodę podczas jedzenia i cieszyć oko.

Okrągły czy prostokątny? Wolnostojący czy udający wyspę kuchenną? Wybór stołu do kuchni z jadalnią nie jest łatwym zadaniem. Idealnie dobrany mebel wkomponowuje się w wystrój wnętrza i nie utrudnia poruszania się po nim. Choć stanowi serce kuchni, nie powinien w niej dominować, lecz pod względem wielkości, designu i kształtu ma stanowić harmonijne uzupełnienie pozostałych elementów wyposażenia. 

Jak zaplanować przestrzeń?

Otwarte, przestronne mieszkania, w których ściany nie odgradzają kuchni od jadalni, to jeden z najsilniejszych trendów wnętrzarskich ostatniego czasu. To bardzo funkcjonalne rozwiązanie, jednak jego praktyczne zastosowanie wymaga sztuki kompromisu - niezbędne jest bowiem spójne zaaranżowanie dwóch przestrzeni o odmiennym charakterze i przeznaczeniu. Wystrój wnętrza i ustawienie mebli mają łączyć wygodę użytkowania z estetyką. Słowem kluczem jest tu ergonomia, czyli dostosowanie warunków pracy do fizycznych i psychicznych możliwości człowieka. W przypadku aranżacji kuchni z jadalnią oznacza to zachowanie odpowiednich odległości między poszczególnymi elementami wyposażenia. Dzięki temu osoba przygotowująca posiłek nie musi każdorazowo pokonywać dużych dystansów.

W urządzeniu ergonomicznej kuchni pomaga naczelna zasada architektów, czyli tzw. trójkąt roboczy, wyznaczający usytuowanie lodówki, zlewozmywaka i piekarnika. Zgodnie z nią lodówkę od zlewozmywaka dzielić powinna odległość 120-210 cm, między zlewozmywakiem a piekarnikiem należy zachować odstęp 120-210 cm (w małych kuchniach pierwszą z tych wartości można zmniejszyć do 90 cm), przerwa między lodówką a piekarnikiem może natomiast wynosić 120-270 cm. Także stół, uważany za serce kuchni, należy ustawić tak, by podawanie kolejnych dań nie wymagało pokonywania dużych odległości. Aby zachować swobodę ruchu w kuchni i wygodnie siedzieć przy stole, mebel ten należy ustawić w odległości minimum 90 cm od szafek. Komfort pracy zwiększy też właściwe rozmieszczenie akcesoriów w szafkach - te używane na co dzień powinny znaleźć się łatwo dostępnych miejscach. 

W przypadku kuchni otwartej na jadalnię i salon lepiej zdecydować się na sprzęty w zabudowie i dodatkowe wysokie szafki, co pozwoli zachować spójność aranżacji oraz ukryć kuchenne urządzenia przed wzrokiem gości. Sprzęt w zabudowie ma też inne zalety - optycznie powiększa małe wnętrza, jest łatwiejszy w czyszczeniu i bezpieczniejszy dla małych dzieci.

Jaki stół i krzesła do jadalni?

Najbardziej oczywisty wybór stołu do jadalni to model wolnostojący. Zapewnia on pełną wygodę, zwłaszcza gdy ustawi się go w centrum, co umożliwi dostęp do stołu z każdej strony. Jego kształt i rozmiar powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb korzystających z niego osób. Dokonując wyboru, należy kierować się takimi kryteriami, jak wielkość kuchni, liczba domowników i styl pozostałych mebli. Standardowa wysokość stołu to 70-75 cm, w sklepach meblarskich dostępne są jednak także wyższe modele. Wybierając rozmiar blatu, warto pamiętać, że dla pełnego komfortu użytkowania każdy z domowników powinien mieć dla siebie powierzchnię ok. 60 × 40 cm, choć decydujące znaczenie ma wielkość kuchni - zbyt duży stół zaburzy harmonię wnętrza i utrudni poruszanie się po pomieszczeniu. 

Sklepy wnętrzarskie oferują ponadto stoły kuchenne w różnych kształtach:

  • prostokątne i kwadratowe, 
  • okrągłe i owalne.

Dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie. Warto przy tym pamiętać, że stoły okrągłe i owalne, choć bezpieczniejsze dla małych dzieci, zajmują więcej miejsca. Posiadacze kuchni o mniejszym metrażu powinni więc wybrać raczej mebel o kształcie prostokąta lub kwadratu i ustawić go przy ścianie. 

Zobacz ofertę na: stoły kuchenne IKEA

Dobrym rozwiązaniem będzie także stół rozkładany, który łatwo i szybko można dostosować do swoich aktualnych potrzeb. Na co dzień nie zajmuje on niepotrzebnie miejsca, w razie konieczności można przy nim jednak ugościć większą liczbę osób. 

Rozmiar kuchni to ważne kryterium przy wyborze stołu, ale nie jedyne. Równie istotny jest wystrój tego pomieszczenia - stół powinien idealnie współgrać z pozostałymi elementami przestrzeni, tzn. meblami kuchennymi i wyposażeniem jadalni. W tradycyjnie urządzonym wnętrzu najlepiej sprawdzi się klasyczny stół drewniany, wykonany z dębu, sosny lub jesionu. Połączenie metalu ze szkłem lub drewnem w nowoczesnym stole będzie natomiast doskonałym rozwiązaniem do wnętrz typu modern. 

Krzesła do kuchni z jadalnią mają łączyć estetykę z funkcjonalnością - powinny być wygodne, a designem wpisywać się w ogólny wystrój wnętrza. W przypadku większych pomieszczeń można zdecydować się na zwykłe krzesła, właściciele małych kuchni mają natomiast opcję w postaci krzeseł składanych, które można ustawić jedno na drugim. Meble te sprawiają, że nawet w niewielkim wnętrzu można podać posiłek dla wielu osób, a kiedy już krzesła nie są potrzebne, można je złożyć i schować. Producenci mebli oferują krzesła: drewniane, metalowe, aluminiowe, plastikowe.

Każdy typ o fantazyjnych lub spokojnych kształtach, w szerokiej palecie barw i rozmiarów. Coś dla siebie znajdą tu i miłośnicy klasyki, i zwolennicy bardziej nowoczesnych rozwiązań architektonicznych, a dopasowanie krzeseł do pozostałych mebli nie będzie stanowiło problemu. 

Zobacz krzesła do kuchni IKEA

Nietypowe rozwiązania: wyspa kuchenna czy blat jako stół

Urządzenie miejsca do spożywania posiłków w małej kuchni to zadanie trudne, ale wykonalne. Istnieje kilka niestandardowych, ale praktycznych i stylowych rozwiązań pozwalających zagospodarować niewielką jadalnię nawet w takiej kuchni. 

  • Blat roboczy lub wyspa kuchenna z hokerami, czyli wysokimi krzesłami stylizowanymi na stołki barowe. Doskonale pasują one do wąskich i podwyższonych blatów stołu, pozwalając na zaoszczędzenie cennej przestrzeni. Świetnie sprawdzają się ponadto także w większych, otwartych na salon kuchniach - przy takich meblach siedzenie na zwykłych krzesłach jest mało komfortowe. 
  • Hokery do kuchni to także dobry sposób na nadanie pomieszczeniu bardziej nowoczesnego charakteru, niezależnie od jej rozmiaru. W sklepach można znaleźć stołki w stylu skandynawskim, prowansalskim, loftowym lub klasycznym, które łatwo wkomponować w różne rodzaje wnętrz. Hokery wyglądają na chwiejne, w rzeczywistości jednak, dzięki rozchylającym się ku dołowi nogom, są bardzo stabilne, nie grożą więc upadkiem. Ich standardowa wysokość to 70-80 cm, zdarzają się jednak modele niższe lub wyższe, dlatego przy zakupie warto zwrócić uwagę na te parametry. Równie istotne jest odpowiednio wyprofilowane siedzisko zapewniające komfort użytkowania. 
  • Połączenie stołu z wyspą lub blatem kuchennym. To rozwiązanie bardzo nowoczesne, wpisujące się w najnowsze trendy, a jednocześnie niezwykle praktyczne. W małych kuchniach oraz tych o nietypowym kształcie (np. bardzo wąskich i długich) doskonale sprawdza się zabudowa w kształcie litery L - modna i funkcjonalna. W takim przypadku w dłuższym ciągu umieszcza się zazwyczaj zlewozmywak, zmywarkę do naczyń, lodówkę i zamrażalkę, krótszy odcinek przeznacza się natomiast na strefę gotowania. Możliwe jest przedłużenie zabudowy, tak by kończyła się blatem pełniącym funkcję stołu. 

Dekoracje do kuchni z jadalnią

Kuchnia z jadalnią to nie tylko meble - o jej charakterze ostatecznie decydują bowiem dodatki. Obrusy i bieżniki chronią stół przed zabrudzeniami i przebarwieniami, stanowią też ozdobę zamieniającą każdy posiłek w wyjątkowe wydarzenie. Przy ich pomocy w łatwy sposób można też odświeżyć wystrój kuchni i nadać mu pożądany charakter: ciepły i przytulny lub chłodno-nowoczesny. Akcesoria te dostępne są w różnych kształtach (bez trudu można je dopasować do modelu stołu) oraz szerokiej gamie kolorów i wzorów - od stonowanych pasteli do wyrazistych turkusów, idealnie pasujących do śmiałych aranżacji. Dostępne są także tradycyjne obrusy koronkowe, świetnie podkreślające rustykalny charakter klasycznej kuchni. 

Ciepły, domowy charakter nadadzą kuchni świeże kwiaty w wazonie oraz owoce ułożone w ozdobnych misach lub wiklinowych koszykach. Ciekawym rozwiązaniem, sprawdzającym się nie tylko w kuchniach w stylu prowansalskim, są zioła lub całoroczne rośliny doniczkowe ustawione na parapecie. Warto też pomyśleć nad odpowiednim oświetleniem - doskonale pasują tu lampy wiszące, bezpośrednio oświetlające stół i nadające mu nastrojowy wygląd. 

Funkcję dekoracyjną mogą też pełnić krzesła - miłośnikom awangardowych rozwiązań przypadnie do gustu pomysł zestawienia krzeseł w różnych stylach, np. drewnianych z metalowymi. Można też wybrać krzesła tapicerowane z obiciem materiałowym lub skórzanym. Sprawdzonym sposobem jest zastosowanie ozdobnych poduszek lub siedzisk na krzesła, które można z łatwością wymienić na inne, odświeżając kuchnię szybko i niezbyt dużym kosztem. Akcesoria te należy dobrać do wielkości mebli - nie mogą być ani większe, ani mniejsze od powierzchni przeznaczonej do siedzenia, ponieważ będą niewygodne w użytkowaniu i nieestetyczne.

Stół pełni przede wszystkim funkcję użytkową, musi więc być wygodny, dostosowany rozmiarem i kształtem do wnętrza kuchni. Jednak na tym jego zadanie się nie kończy, jest bowiem takim samym elementem kształtującym wystrój wnętrza jak pozostałe meble. Jego design musi więc wpisywać się w charakter kuchni z jadalnią, by tworzyć spójną, harmonijną całość. Zakup idealnego stołu, estetycznego, ale też bezpiecznego i funkcjonalnego, nie jest łatwy, warto więc poświęcić temu więcej uwagi.

.
Polecamy