Reklama
Reklama

Zmarł aktor znany z „Klanu” i „Pierwszej miłości”. Warszosław Kmita miał 79 lat

Warszosław Kmita był aktorem i cenionym pedagogiem Studium Animatorów Kultury w Kaliszu. „Kultura, zrozumienie i dowcip” – napisał o nim przyjaciel, Michał Trusz.

Warszosław Kmita, aktor znany z seriali „Pierwsza miłość” i „Klan” zmarł w nocy z 16 na 17 marca 2023 roku po ciężkiej chorobie. Miał 79 lat. 

Warszosław Kmita nie żyje

O jego śmierci poinformowało na Facebooku Studium Animatorów Kultury w Kaliszu:

"Nagła i krótka choroba odebrała szkole znakomitego klasyka - wykładowcę, a nam wszystkim - przyjaciela i kolegę". 

Warszosław Kmita, absolwent łódzkiej PWSTiF w Łodzi, swoją karierę aktorską rozpoczął na deskach teatrów w Olsztynie, Bydgoszczy i Elbląga, jednak dopiero w Kaliszu odnalazł swoje miejsce na ziemi. W 1987 roku związał się z tamtejszym teatrem, a z czasem rozpoczął pracę w miejskim Studium Animatorów Kultury. 

Reklama

Telewizyjna kaeiera Wierszosława Kmity

W międzyczasie upomniała się o niego telewizja. Fani „Pierwszej miłości” z pewnością pamiętają Kmitę z roli senatora, związanego zakazaną namiętnością z prostytutką Tatianą. W serialu „Klan” zagrał prezesa Stowarzyszenie Właścicieli Nieruchomości, a w serialu „Gorący temat” – prawnika. 

Wszystkie te role łączy jedno: przekonanie producentów, że Warszosław Kmita doskonale wypada w rolach wpływowych mężczyzn w dobrze skrojonych garniturach. 

Warszosław Kmita: wybitny pedagog

Koledzy i uczniowie kaliskiego Studium Animatorów Kultury zapamiętali Kmitę jako obdarzonego niezwykłą wiedzą, inteligencją i intuicja mentora o wrodzonym talencie pedagogicznym. Jak wspomina jego przyjaciel Michał Trusz:

"Kultura, zrozumienie, miłość i dowcip — to pierwsze, co można powiedzieć o Warszosławie Kmicie. Potrafił budować, bo potrafił zrozumieć i porozmawiać o wszystkim. Był mentorem, który równoważył zło i dobro. Zło, które może przydarzyć się każdemu z nas i dobro, które... zło przezwycięża. Dzięki wielu rozmowom i praktycznej pracy, uczestnicy jego zajęć, rozumieli istotę pracy aktora, artysty. Jego otwartość, niezwykłe klasyczne i czyste spojrzenie na pracę aktora na scenie, sprawiały, że Jego wychowankowie dzisiaj znajdują się we właściwym miejscu zawodowym i nierzadko kontynuują Jego filozofię pracy aktora”. 

Zobacz też:

Nie żyje aktor Warszosław Kmita. Zmarł po "nagłej i krótkiej chorobie"

Grażyna Zielińska z "Pierwszej miłości" pożegna się z serialem? Nie zostawiła fanom żadnych wąpliwości

Aktor "Klanu" nie żyje. Andrzej Kozak odszedł w wieku 83 lat! Córka Karolina Kozak w żałobie


pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Klan | Pierwsza miłość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy