Reklama
Reklama

Tak wygląda życie w Domu Aktora w Skolimowie. Gwiazdy wyjawiły prawdę

Dom Artystów Aktora w Skolimowie został wybudowany w 1927 roku i od tej pory schronienie w nim znajdują aktorzy w trudnej sytuacji życiowej. Każdy z mieszkańców ma swój własny pokój, który może urządzić na swój sposób. Artyści zdradzili, jak wygląda codzienność w Skolimowie. Zobaczcie.

Dom Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie: tak wygląda w środku

Inicjatorem powstania Domu Aktora w oddalonym o 25 kilometrów od Warszawy Skolimowie był Antoni Bednarczyk, znany polski reżyser. Budynek powstał dzięki składkom członków Związku Artystów Scen Polskich, a także darowiznom składanym przez miłośników teatru.

Dom Aktora w Skolimowie został zbudowany z myślą o samotnych emerytowanych artystach i obecnie zamieszkały jest przez blisko 50 osób. Każdy z mieszkańców ma swój prywatny pokój, gdzie może swobodnie umieścić wszystkie bliskie mu rzeczy, własne meble czy pamiątki osobiste. W latach 80. dom powiększono o nowy budynek, w którym znalazło się miejsce na mieszkania dla małżeństw.

Reklama

Każdy z pensjonariuszy ma swój pokój oraz profesjonalną opiekę. Artyści mogą także korzystać z dobrodziejstw okazałego ogrodu, w którym z przyjemnością wypoczywają.

Dom Aktora w Skolimowie: w takich warunkach żyją gwiazdy

W Domu Aktora w Skolimowie jesień życia spędzają znani polscy artyści.

"Jest tu nam tak dobrze, jak we własnym domu, a nawet lepiej. Ja u siebie w mieszkaniu na Szucha nie miałam tak czysto, jak mam tutaj. Panie sprzątają pokój u mnie raz na tydzień" - zdradziła w rozmowie z "Super Expressem" Zofia Kucówna, która niedawno skończyła 90. urodziny i wyprawiła z tej okazji przyjęcie w Skolimowie.

Mieszkanie w Skolimowie chwali sobie także aktorka Agnieszka Byrska-Zaczyk, która wprowadziła się tutaj 8 lat temu, z mężem tenorem operowym Zdzisławem Zaczykiem. Niestety, mężczyzna zmarł we wrześniu.

"W Skolimowie żyjemy absolutnie beztrosko, wszystko mamy załatwione, obsługa jest znakomita. (...) Nigdzie nie ma takiego klimatu, jaki jest w domu, gdzie znajdują się pozostawione po wielkich aktorach meble, drobiazgi. To miejsce trzeba hołubić, cenić i nie wolno zniszczyć" - mówili małżonkowie "Super Expressowi" w wywiadzie sprzed dwóch lat.

Aktorzy spędzają jesień życia w Skolimowie. Tak wyglądają wnętrza domu

Prywatne pokoje to nie wszystko. Gwiazdy mogą spędzać czas wspólnie w pięknym ogrodzie oraz korzystać z dobrodziejstw siłowni "pod chmurką". W Domu Aktora nie zabrakło oczywiście miejsca na pokaźnej wielkości stołówkę, gdzie gwiazdy mogą się posilić lub wyprawić przyjęcie na przykład z okazji urodzin. W budynku jest także kaplica.

Artyści, którzy spędzają jesień życia w domu opieki w Skolimowie, cenią sobie także organizowane tam koncerty. Równie popularne są także tamtejsze potańcówki czy przedstawienia artystyczne.

"Organizują nam potańcówki, ale niestety nie ma z kim tańczyć, bo nasi panowie są albo chorzy, albo po prostu źle tańczą i depczą po paluszkach" - wyznała "Super Expressowi" emerytowana tancerka i choreografka, Ryszarda Gozdowska.

Zobacz także:

Dramat artystów w Skolimowie. Tak źle nie było od lat. Mieszkańcy błagają o pomoc

Ważny apel Teresy Lipowskiej w Skolimowie. Takie słowa padły na wspólnej wigilii

Dom Artystów w Skolimowie uchodzi za placówkę marzeń. Pobyt kosztuje krocie…


pomponik.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy