Reklama
Reklama

Szczepan Twardoch wyznaje: „Nie jestem Polakiem”

Szczepan Twardoch, autor bijącego rekordy popularności „Króla”, został doceniony przez jurorów międzynarodowego konkursu literackiego Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Poczuł się jednak dotknięty tytułem artykułu, którym jeden z portali uczcił jego sukces.

Wydana w 2016 roku powieść Szczepana Twardocha „Król” niemal od razu podbiła serca czytelników i krytyków literackich. Już kilka miesięcy później pisarz został uhonorowany główną nagrodą w plebiscycie Onetu „O!Lśnienia 2016” w kategorii „Literatura”. W 2017 roku „Król” został nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii proza. 

Ekranizacja powieści, wyprodukowana przez Canal+ również wywołała piorunujące wrażenie. Porównywano ją do zagranicznych wysokobudżetowych produkcji, takich jak „Peaky Blinders”, a nieliczni, którzy do tej pory nie słyszeli o Jakubie Szapiro i jego międzywojennych i powojennych perypetiach, mieli szansę bliżej do poznać.

Reklama

Międzynarodowy sukces

Ostatnio „Król” zachwycił jurorów międzynarodowego konkursu literackiego Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Nazwali powieść Twardocha „krwistym, porywającym czytadłem, nie dla wrażliwych"  i zakwalifikowali do ścisłego finału. 

Sukces pisarza odbił się szerokim echem w polskich mediach. Niestety, nie wszystkie nagłówki przypadły Twardochowi do gustu. Szczególnie uraził go ten, którym postanowił uhonorować go portal WP Książki. W odpowiedzi na zaakcentowany dużą czcionką tytuł "Sukces Polaka. Ogłoszono listę finalistów", odpisał oburzony:

Urażony pisarz

Zanim jednak ktokolwiek oburzy się na brak patriotyzmu Twardocha, warto przypomnieć, że jest on dumnym Ślązakiem, co podkreśla przy każdej okazji. 

Jak można wywnioskować z uporu, z jakim to robi, dużo silniejsze emocje wiążą go z regionem, z którego pochodzi niż w Polską w jej administracyjnych granicach. Zresztą sam to przyznał na Facebooku:

pomponik.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy