Przejdź na stronę główną Interia.pl

Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Stanisława Celińska: Największa strata to dzieciństwo moich dzieci

Stanisława Celińska (68 l.) długo musiała walczyć o powrót do normalnego życia bez nałogu!

Był 1969 rok. Stanisława Celińska świeżo upieczona absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, zakwalifikowała się na festiwal do Opola z piosenką "Ptakom podobni". Wiedziała, że to dla niej przepustka do kariery. Niestety obawiała się, że nie wykorzysta tej szansy.

Reklama

Ojciec aktorki zmarł, gdy miała zaledwie trzy lata. Jej mama ledwo wiązała koniec z końcem. Tak ekstrawagancki zakup jak sukienka na występ nie mieścił się w ich domowym budżecie. "Zwierzyłam się Edwardowi Fiszerowi, dyrektorowi festiwalu w Opolu, że nie mam w czym zaśpiewać. On na to, że pożyczy mi sześćset złotych" - wspomina Celińska w książce "Niejedno przeszłam" Karoliny Prewęckiej. Wzbraniała się, ale on nalegał. Zaznaczył jednak, że dług artystka zwróci, gdy zrobi karierę.

Za pożyczone pieniądze Celińska kupiła koronkową sukienkę przed kolano i buty. Ale gdy na festiwalu pokazała kreację żonie swojego profesora Marka Jokantysa - Renie Rolskiej, ta zabroniła jej pokazywać się w tym na scenie. Tej rangi impreza wymagała długiej sukni, odpowiedniej fryzury i makijażu. Stanisława wystąpiła więc w... kreacji pożyczonej od Rolskiej. Długiej, zbyt długiej, ponieważ musiała ją przewiązać w pasie szarfą. "Patrzymy w niebo, by go nie zatruł w dół pikujący jastrzębia cień. Wróżymy z dymu, słuchamy wiatru, czytamy przyszłość z osiki drżeń" - śpiewała i zdobyła nagrodę za debiut. Koronkową suknię włożyła ostatecznie na bankiet po koncercie i jako triumfatorka festiwalu otrzymała angaż do Teatru Współczesnego w Warszawie. "Czesław Wołłejko żartował wtedy: 'O, przyjęli piosenkarkę'" - opowiada.

Pewna siebie, natchniona pierwszymi sukcesami postanowiła zwrócić dług Fiszerowi. "Czy ty myślisz, że już zrobiłaś karierę?" - usłyszała wtedy. Długu już nie oddała...

Dowiedz się więcej na temat: Celińska Stanisława

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje