Przejdź na stronę główną Interia.pl

Reklama

Reklama

Robert Janson przyjaźni się z byłymi wokalistkami Varius Manx? Z wszystkimi?

Robert Janson (50 l.) po raz kolejny nawiązał współpracę z Kasią Stankiewicz (38 l.), Anną Józefiną Lubieniecką (28 l.) oraz Anitą Lipnicką (40 l.), które były kiedyś gwiazdami zespołu Varius Manx. Czy kiedyś będzie umiał pracować również z Moniką Kuszyńską (36 l.), która ucierpiała w wypadku, który spowodował?

"Utwór powinien być stosunkowo krótki i mieć melodyjny refren, który będą mogli powtórzyć wierni" - tłumaczy Robert Janson, kompozytor hymnu "Tyś jest mój", który po raz pierwszy zostanie wykonany publicznie w poznańskiej katedrze 15 kwietnia. Zaproszeni są prezydent, przedstawiciele rządu i Kościoła. Partie solowe wykona sopranistka Agnieszka Gertner-Polak. Do współpracy artysta zaprosił Sinfonię Varsovię, zespół instrumentów dawnych i dwa chóry.

Teksty powstają częściej do mojej muzyki

Reklama

Tego rodzaju utwór raczej nie kojarzy się z liderem Varius Manx. Niesłusznie, bo Robert Janson zaczynał karierę od muzyki filmowej. Na swoim koncie ma muzykę do wielu tak różnych filmów, jak "Młode Wilki", "Nocne graffiti", "Świadectwo’’ (wraz z Vangelisem) czy "Błogosławiona wina" o niezwykłej historii cudownego obrazu NMP z sanktuarium w Kodniu.

Hymn na 1050-lecie chrztu Polski pisał do tekstu Iwony Waksmundzkiej, z którą współpracował już wcześniej przy realizacji widowiska "Przygotuj się na miłość" o bł. Edmundzie Bojanowskim. "To u mnie nietypowe, bo teksty powstają częściej do mojej muzyki" - mówi.

Jak komponuje? "Siadam przy pianinie, a następnie nagrywam melodię. Przy hymnie skupiłem się na refrenie, bo zależało mi, żeby był melodyjny. Chciałem, żeby zwrotki różniły się od refrenu. One są w klimacie muzyki klasycznej, refren - hymnu. Zwrotki są pełne bólu i nostalgii, a refren jest wzniosły".

W tym przedsięwzięciu Janson musiał opowiedzieć językiem muzyki dzieje swego kraju. Czym jest więc dla niego Polska? "To mój dom" - odpowiada zdecydowanie.

Sporą sensacją w mediach był powrót Kasi Stankiewicz do Varius Manx. Połączyło ich świętowanie 25-lecia zespołu. I okazało się, że muzyczne drogi Roberta i Katarzyny po 15 latach znowu się zbiegły. "Nie znam w Polsce artystów, którzy zaczęli współpracę po tak długiej przerwie" - opowiada.

Czytaj dalej na następnej stronie

Życie na gorąco

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Robert Janson

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Nie przegap
najgorętszych
plotek!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie. Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj Pomponik.pl lub zobacz instrukcję »