Reklama
Reklama

Nie żyje Paweł Śpiewak. Smutne wieści potwierdził jego syn Jan Śpiewak

Znany socjolog, historyk i doktor habilitowany nauk humanistycznych Paweł Śpiewak nie żyje. W chwili śmierci miał 71 lat. Informację o odejściu byłego dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego potwierdził jego syn - Jan Śpiewak.

Paweł Śpiewak nie żyje. Historyk miał 71 lat

Paweł Śpiewak urodził się 17 kwietnia 1951 roku w Warszawie. Karierę zrobił jako socjolog i historyk. Był profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Warszawskiego i posłem na Sejm V kadencji. W życiu prywatnym był z kolei znany przede wszystkim jako ojciec znanego warszawskiego aktywisty Jana Śpiewaka. To właśnie on potwierdził śmierć ojca w rozmowie z Onetem.

Paweł Śpiewak był autorem licznych publikacji książkowych, w tym m.in. "W stronę wspólnego dobra", "Żydokomuna", "Pamięć po komunizmie" czy "Midrasze. Księga nad księgami". Uczestniczył też w licznych pracach zbiorowych z zakresu socjologii, historii i religii. W latach 2011-2020 pełnił funkcję dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego. Współpracował też z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.

Reklama

Paweł Śpiewak kandydował do Sejmu z listy Platformy Obywatelskiej

Poza działalnością naukową Śpiewak miał też w swojej karierze krótki flirt z polityką. W 2005 roku kandydował do Sejmu z listy Platformy Obywatelskiej (jednak jako osoba bezpartyjna). Uzyskał wymaganą liczbę mandatów, by zostać posłem. Po ogłoszeniu kolejnych wyborów w 2007 roku nie ubiegał się o reelekcję.

Syn Pawła Śpiewaka - Jan - jest znanym warszawskim aktywistą, który zasłynął dzięki walce z dziką prywatyzacją. Wokół młodszego Śpiewaka na przestrzeni lat nie brakowało różnych kontrowersji. Mimo to jego ojciec kilka lat temu mówił w wywiadzie dla "Wprost" o dumie z syna:

"[Jan - przyp. red.] wykazał się wielką odwagą, angażując się w aferę reprywatyzacyjną w Warszawie. A to nie jest tania odwaga. Ludzie ginęli z powodu reprywatyzacji. Zrobił na mnie wielkie wrażenie, walcząc samotnie przeciw zorganizowanemu systemowi korupcji w mieście" - mówił Paweł Śpiewak. Na razie nie znamy przyczyny śmierci historyka.

Zobacz też:

Jan Śpiewak zaatakował Palikota i Wojewódzkiego. Co za odpowiedź byłego polityka!

Jan Śpiewak wygrał w sądzie. Postępowanie przeciwko niemu umorzono

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Jan Śpiewak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy