Reklama
Reklama

Nie żyje legenda Polskiego Radia. Odeszła w wieku 93 lat

Stanisława Grotowska przez długie lata współpracowała z Polskim Radiem. Zasłynęła jako współtwórczyni powieści radiowej pt: "Matysiakowie". Smutną informację o śmierci 93-letniej legendy radia przekazał w miniony piątek Teatr Polskiego Radia.

Nie żyje Stanisława Grotowska

Nie żyje Stanisława Grotowska. W piątek, 9 lutego w mediach społecznościowych Teatru Polskiego Radia opublikowano wiadomość o śmierci realizatorki oraz reżyserki radiowej.

"Z przykrością informujemy, że w dniu 9 lutego 2024 r. w wieku 93 lat zmarła Stanisława Grotowska" - brzmiał początek komunikatu.

Stanisława Grotowska przyszła na świat 6 stycznia 1931 roku w Krakowie. W pierwszej połowie lat 50. przeprowadziła się do stolicy. Właśnie tam zaczęła się rozwijać jej kariera radiowa. 1 sierpnia 1955 roku podjęła współpracę z Polskim Radiem. Od tej pory przez ponad pół wieku odpowiadała za współtworzenie słynnego słuchowiska radiowego pt: "Matysiakowie".

Reklama

Projekt miał swój początek w grudniu 1956 roku, kiedy to z pomocą Zdzisława Nardellego zaproponowano jej udział w przedsięwzięciu. Od tego momentu Grotowska objęła funkcję realizatorki akustycznej. Stworzyła ponad tysiąc odcinków powieści, utrzymanej w konwencji nieruchomego mikrofonu umieszczonego na stałe w mieszkaniu fikcyjnej rodziny, mieszkającej przy ul. Dobrej 21 na warszawskim Powiślu.

Nie żyje legenda Polskiego Radia

W 1978 roku Stanisława Grotowska awansowała. Powierzono jej wówczas stanowisko reżyserki "Matysiaków". Praktycznie całe swoje życie zawodowe poświęciła temu projektowi. Nie miała na swoim koncie innego równie popularnego słuchowiska radiowego.

W latach 70. ubiegłego wieku poświęciła się także realizacji słuchowisk dla dzieci. Pracowała m.in. przy takich projektach jak "Król Maciuś Pierwszy" Janusza Korczaka, "Bracia Lwie Serce" Astrid Lindgren, "Królowa Śniegu" Hansa Christiana Andersena, "Koniec wakacji" Janusza Domagalika, "Kopciuszek" Charlesa Perrault, "Mio, mój Mio" Astrid Lindgren. Przez niemal dwie dekady reżyserowała uwielbianą przez najmłodszych audycję pt: "Supełek".

Póki co nie podano do wiadomości publicznej, kiedy i gdzie odbędzie się pogrzeb Stanisławy Grotowskiej. 

Zobacz też:

Żałoba na liechtensteińskim dworze. Nie żyje polski mąż księżniczki

Nie żyje popularna dziennikarka z Polski. Odeszła po bardzo ciężkiej chorobie w wieku zaledwie 42 lat

Nie żyje 52-letnia gwiazda Netflixa. Już niedługo fani pożegnają ją w niecodzienny sposób

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: nie żyje | Polskie Radio
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy