Reklama
Reklama

Nie żyje legenda Piwnicy pod Baranami. Odeszła na własnych warunkach

Nie żyje Barbara Nawratowicz. Jedna ze współzałożycielek legendarnej Piwnicy pod Baranami oraz wielka gwiazda krakowskiego kabaretu literackiego odeszła w piątek, 10 maja. Artystka miała 91 lat. W mediach społecznościowych zaroiło się od kondolencji. Polska scena teatralna opłakuje jej śmierć.

Nie żyje Barbara Nawratowicz

Barbara Nawratowicz zapisała się w historii Piwnicy pod Baranami nie tylko jako jedna z jej współzałożycielek, ale również jedna z pierwszych jej wielkich gwiazd. Była kobietą wielu talentów. Zajmowała się aktorstwem, występowała w kabarecie, ale poświęcała się także dziennikarstwu. W latach 1965-1994 była autorką audycji i korespondentką Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Uzyskała również tytuł magistra prawa.

Punktem zwrotnym w życiu Barbary Nawratowicz było spotkanie z Piotrem Skrzyneckim, do którego doszło na początku lat 50. w kolejce po kartki do studenckiej stołówki. Wkrótce rozpoczęła się ich wspólna wieloletnia przygoda z Piwnicą pod Baranami. Aktorka zasłynęła m.in. z kreacji Okrutnej Markizy czy Królowej Duńskiej.

Reklama

Wkrótce na jej drodze pojawił się Wiesław Dumny, w którym zakochała się bez pamięci. Przez wiele lat tworzyli zgrany związek, który jednak nie mógł oprzeć się kolejnym kryzysom. Opowiadając o relacji z ukochanym, wspominała ten czas jako "burzliwy, gwałtowny". Kazimierz Kutz twierdził natomiast, że ich relacja była pełna przywiązania i zazdrości. Barbara Nawratowicz i Wiesław Dymny założyli kabaret "Remiza" w Klubie "Pod Jaszczurami".

Nie żyje legenda Piwnicy pod Baranami

Barbara Nawratowicz przed długie lata nie miała możliwości wyjazdu z kraju. Aktorce systematycznie odmawiano wydania paszportu. Dopiero w 1965 roku uzyskała zgodę na wyjazd do Danii. Tam podjęła pracę w radiu - w charakterze redaktor polskiej sekcji RWE. Była odpowiedzialna m.in. za redagowanie programu aktualności "Panorama Dnia", jak również cotygodniowej audycji "Europa za 5 dolarów". Oprócz tego, pisała satyryczne programy okolicznościowe (szopki noworoczne). Największą popularność przyniosła jej jednak emitowana każdego dnia audycja muzyczna "Rendez-vous o 6:10".

Gdy Nawratowicz poczuła wolność, jaką daje podróżowanie, nie chciała już wracać do dawnego życia. W 1987 roku wyemigrowała do Australii, gdzie pełniła rolę korespondentki Radia Wolna Europa. Niemal 30 lat spędziła w Queensland. Do Polski przyjeżdżała wyłącznie od czasu do czasu. Dopiero w kwietniu 2015 roku przeniosła się na stałe do Krakowa. 19 listopada 2019 w Piwnicy pod Baranami odbył się benefis z okazji jej dziewięćdziesiątych urodzin.

"W piątek, 10 maja zmarła w Szwajcarii Basia Nawratowicz - współzałożycielka Piwnicy pod Baranami i jej wielka gwiazda. Korespondentka Radia Wolna Europa. Odeszła, tak jak żyła - na własnych warunkach. Żegnaj, Markizo" - dowiadujemy się z mediów społecznościowych Piwnicy pod Baranami.

Na razie nie podano szczegółowych informacji, dotyczących pogrzebu. 

Zobacz też:

Nie żyje znana pisarka. Była laureatką literackiego Nobla

Żałoba na Podhalu. Nie żyje twórca znanego zespołu

Nie żyje gwiazda filmów Stevena Spielberga. Dostawała role dzięki nadzwyczajnej umiejętności

pomponik.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy