Reklama
Reklama

Mąż wiedział o romansie Kaliny Jędrusik. Przypłacił go zawałem serca

O romansach Kaliny Jędrusik plotkowała cała Polska. Po latach wyszło na jaw, że Stanisław Dygat przymykał oczy na zdrady żony. Kochał ją do szaleństwa i nie wyobrażał sobie, że może ją stracić. Większość spośród jej kochanków szczerze lubił, a niektórym pozwalał nawet mieszkać pod swoim dachem.

Pierwszym mężczyzną, który po ślubie wpadł w oko Kalinie Jędrusik, był Tadeusz Pluciński. Słynny amant był przyjacielem Dygata...

Aktor przez całe życie chełpił się swoim związkiem z Kaliną Jędrusik. W wywiadzie-rzece, którego udzielił, będąc już grubo po osiemdziesiątce, potwierdził, że był pierwszym mężczyzną, z którym legendarna aktorka zdradziła męża. Jak wyznał w książce "Na wieki wieków amant":

Reklama

„Dosłownie oszalałem na jej punkcie”

Tadeusz Pluciński bez pamięci zakochał się w żonie przyjaciela

Aktor,  który u szczytu sławy cieszył się opinią uwodziciela, zakochał się w Kalinie Jędrusik w 1958 roku, podczas wspólnych prób do „Opery za trzy grosze” w warszawskim Teatrze Współczesnym. O roli w słynnym przedstawieniu Konrada Swinarskiego Pluciński mówił później, że była jedną z najważniejszych w jego karierze:

„Mackie Majcher dał mi wszystko. Uznanie, popularność, świetne recenzje, kwiaty. Swinarski wspaniale tę rolę dla mnie obmyślił”. 

Jędrusik grała Polly. Była wtedy świeżo po ślubie ze Stanisławem Dygatem. Małżeństwo Plucińskiego z drugą żoną, Iloną Stawińską akurat przechodziło kryzys. I tak to się zaczęło... Jak wspominał aktor w swojej biografii:

„Była drapieżna, swobodna, prowokująca, pełna fantazji i poczucia humoru. Inna od kobiet, które dotąd znałem. Całkowicie zasługiwała na status bogini. Zakochałem się w niej, a ona była żoną innego”.

Kalina Jędrusik i Tadeusz Pluciński: Byli sobie przeznaczeni?

Związek Plucińskiego i Jędrusik przetrwał pół dekady. Stanisław Dygat doskonale znał adoratora żony, cenił go jako aktora i przyjaźnił się z nim na długo przed swym ślubem. Zaakceptował pozamałżeński związek żony, jak i wszystkie późniejsze. 

Jak ujawniła z perspektywy czasu aktorka Zofia Czerwińska w książce „Z kim tak ci będzie źle jak ze mną?”, relacje łączące całą trójkę nie były jednak aż tak swobodne, jak wszyscy myśleli:

„Kalina i Tadeusz nie romansowali, jak pisano, w mieszkaniu Dygatów i w obecności Stasia. To się odbywało w kawalerce Tadeusza. Kalina sama mi o tym mówiła”.

Pluciński potwierdził słowa Czerwińskiej w swojej biograficznej książce.

„Plotkowano paskudnie, że romans rozgrywał się u nich w domu, a Staś podglądał. Mówię o tym z obrzydzeniem. Po pierwsze, nigdy, przenigdy nie robiłbym takich rzeczy, wiedząc, że Staszek jest w pokoju obok. Po drugie, Staszek mógłby oglądać mnie w negliżu wyłącznie na stadionie, gdzie trenowałem”.

Tadeusz Pluciński do końca życia był dumny z tego, że kobieta, o której marzyły tysiące mężczyzn, właśnie na niego zwróciła uwagę. Jak wspominał w wywiadzie dla "Gazety":

„Wszyscy nam mówili, że musimy kiedyś trafić na siebie. Wpadłem po uszy... Położyłem na szali moją przyjaźń z jej mężem”.

Kalina Jędrusik: Nigdy nie wybaczyła Plucińskiemu

Tadeusz Pluciński nie potrafił żyć bez Kaliny, choć ta nie traktowała go zbyt dobrze. Rozwiódł się dla niej, ale aktorka nie chciała odejść od męża, który jej romans z Plucińskim przypłacił pierwszym zawałem serca. 

Jednak kiedy Pluciński zdobył się na decyzję o rozstaniu, Dygat przestał podawać mu rękę, bo uważał, że... skrzywdził jego ukochaną. Jędrusik też tak myślała. Nigdy nie wybaczyła Plucińskiemu i do końca życia unikała go jak ognia. W książce "Z kim tak ci będzie źle jak ze mną?", pojawia się nawet surowy cytat:

„Nie wiem, jak mogłam się zadać z kimś takim, jak Pluciński, w dodatku Skorpionem. Skorpiony to straszni ludzie. Byłam jak zaczadzona. To był amok”. 

Pluciński wkrótce po zerwaniu z Kaliną ożenił się z tancerką Krystyną Mazurówną. Jędrusik i Dygat nadal żyli w otwartym związku. Po Plucińskim gwiazda wdała się w romanse m.in  z aktorem Władysławem Kowalskim, operatorem filmowym Wiesławem Rutowiczem i piosenkarzem Wojciechem Gąssowskim.

Pluciński doskonale to rozumiał. Jak wspominał po latach w książce "Na wieki wieków amant":

„Nie znam faceta, który potrafiłby obok niej przejść obojętnie". 

Źródła:

1. Książka R. Grzeli „Z kim tak ci będzie źle jak ze mną? Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata”, wyd. 2020

2. Książka „Na wieki wieków amant. Tadeusz Pluciński w rozmowie z Magdaleną Adaszewską”, wyd. 2014

3. Wywiad z T. Plucińskim, „Gazeta Wyborcza. Weekend”, wrzesień 2014.

Zobacz też:

Do śmierci nie potwierdził krążących w całej Polsce plotek. W końcu niespodziewanie zrobił to syn

Kalina Jędrusik: Jej małżeństwo szokowałoby nawet dziś

Kalina Jędrusik szalała na punkcie znanego sportowca. Chciała zostawić dla niego męża!

Źródło: AIM
Dowiedz się więcej na temat: Kalina Jędrusik | Stanisław Dygat | Tadeusz Pluciński
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy