Reklama
Reklama

Kiełbasiane palce Karola III znowu niepokoją. Ekspert ujawnia przyczynę dolegliwości

Król Karol III od dawna widywany jest z dość opuchniętymi palcami dłoni, które przypominają serdelki. Wzbudza tym duży niepokój u swoich poddanych, którzy zachodzą w głowę, na co cierpi ich nowy monarcha. Jeden z lekarzy ujawnił możliwe przyczyny obrzęku kończyn.

Kiełbasiane palce Karola III znowu niepokoją poddanych

Karol III w chwili objęcia brytyjskiego tronu we wrześniu 2022 roku miał 73 lata. Jest najstarszym władcą obejmującym tron. Nic dziwnego, że poddani interesują się jego zdrowiem. Podczas jego ostatniej oficjalnej wizyty 3 października w mieście w Dunfermline, które jest historyczną stolicą Szkocji, Brytyjczycy znowu zwrócili uwagę na nienaturalnie opuchnięte palce dłoni Karola.

O jego kiełbasianych palcach było głośno, gdy w maju tego roku Karol dał się sfotografować w jednym z walijskich pubów. Już wtedy mówiono, że syn Elżbiety II ma problemy związane z zatrzymywaniem wody w organizmie. Kiedy jednak Karol został królem sprawa nabrała wagi państwowej, a obywatele Zjednoczonego Królestwa z troską wpisywali w wyszukiwarkach internetowych hasło "kiełbasiane palce", próbując dociec, jaką chorobę zwiastują.

Reklama

Z odpowiedzią na to pytanie pospieszył ekspert. Doktor Gareth Nye stwierdził, że monarcha może cierpieć na obrzęk z powodu... wieku.

"Obrzęk to stan, w którym organizm zaczyna zatrzymywać płyny w kończynach, zwykle nogach i kostkach, ale także w palcach, co powoduje ich puchnięcie. Obrzęk jest powszechnym schorzeniem i dotyczy głównie osób w wieku powyżej 65 lat, ponieważ zdolność kontroli płynów jest ograniczona. Aby sprawdzić, czy to jest przyczyną, wystarczyłoby nacisnąć opuchnięty obszar przez około 15 sekund" - powiedział doktor Gareth Nye w rozmowie z Daily Star.
Opuchnięte palce są szczególnie widoczne u Karola po długim czasie lotu lub podróży do krajów o ciepłym klimacie.

Doktor Gareth Nye doszukuje się też innej przyczyny. Jego zdaniem możliwe jest też, że Karol cierpi na artretyzm.

"Zapalenie stawów - kolejna częsta choroba w wieku powyżej 60 lat. Często dotyka trzech głównych obszarów dłoni - stawu kciuka lub jednego z stawów palców. Palce zwykle stają się sztywne, bolesne i opuchnięte, i chociaż leki mogą pomóc w bólu, obrzęk może pozostać. Niezbyt częste przyczyny mogą obejmować dietę wysokosolną prowadzącą do zatrzymania płynów. Niektóre leki rzadko mogą prowadzić do obrzęku jako efektu ubocznego, jak leki na ciśnienie krwi lub leki steroidowe" - dodał doktor Gareth Nye.

Zobacz też:

Król Karol III i jego "kiełbasiane palce". Jaka to choroba?

Niepokojące wieści o stanie króla Karola! Musiała reagować żona Camilla!

Karol III będzie zwalniał ludzi. Co zniknie z tradycji królewskiego dworu?

***

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Król Karol III
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy