Reklama

Reklama

Reklama

Iga Świątek mierzy się z seksizmem w sporcie. Otrzymała niezręczne pytanie. Nie tylko ona...

Iga Świątek (21 l.), mimo ogromnego sukcesu, nadal jest narażona na seksistowskie zachowania w branży sportowej. Podczas konferencji prasowej dziennikarz zadał jej bardzo niekomfortowe pytanie. To nie pierwsza taka sytuacja. Co mu odpowiedziała?

Iga Świątek po raz drugi w swojej karierze odniosła zwycięstwo w turnieju Rolanda Garrosa w Paryżu. Tenisistka została mianowana pierwszą rakietą świata! Nie da się ukryć, że po wielkim sukcesie rozpętała się prawdziwa "Igomania", a dziewczyna została dumą polskiego narodu. 

Iga Świątek mierzy się z seksizmem w sporcie

Niestety mimo sławy i uznania Iga nadal jest narażona na seksistowskie zachowania w branży sportowej i niedojrzałe komentarze ze strony mediów. Podczas ostatniej konferencji prasowej dziennikarz zadał jej bardzo niezręczne pytanie.

Reklama

A miał dosłownie chwilę, aby porozmawiać z gwiazdą...

Pomimo widocznego na twarzy zmieszania, Iga postanowiła inteligentnie mu odpowiedzieć. 

Prowokujące pytanie wywołało prawdziwą burzę w sieci. Zagraniczne media nie pozostawiły na mężczyźnie suchej nitki.

To nie pierwsza taka sytuacja

Kobiety sukcesu w sporcie nieustannie mierzą się z podwójnymi standardami i pytaniami, które znacząco odbiegają od ich osiągnieć czy kariery. 

Agnieszka Rylik usłyszała od trenera kadry, że kobiety nie osiągnęły niczego w sportach walki, nie mają umiejętności na poziomie mężczyzn, więc nawet nie ma czego tam szukać. Dopiero dzięki prezesowi Polskiego Związku Kickboxingu dostała propozycję wzięcia udziału w pierwszych mistrzostwach Europy - za własne pieniądze. 

Iwona Guzowska z kolei otrzymywała niższe wynagrodzenie niż koledzy z branży. Wciąż słyszała seksistowskie komentarze na temat swojego wyglądu. 

Przyznała, że jest to zjawisko obecne nie tylko w boksie, ale w wielu innych dyscyplinach sportowych. Co więcej, przykłady seksizmu wobec trenujących kobiet, można zauważyć także za granicą. 

Prowadzący amerykańską edycję "Tańca z gwiazdami" spytał niegdyś mistrzynię świata w gimnastyce Simone Biles, dlaczego nie uśmiechała się, gdy jurorzy prawili jej komplementy. Odpowiedziała, że za uśmiechanie nie otrzymuje się złotych medali. 

Zobacz też:

Iga Świątek zachwyca na okładce ELLE! Po raz pierwszy w tak kobiecym wydaniu!

Jak okiełznać stres przed maturą? "Polecam wyrzucić rodziców z domu"

Tak mieszka Iga Świątek. Nie znajdziesz u niej przepychu!

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Iga Świątek | Iwona Guzowska | Agnieszka Rylik | seksizm

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy