Przejdź na stronę główną Interia.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Harry i jego syn wciąż mają szansę na objęcie brytyjskiego tronu? Linia sukcesji jest skomplikowana...

Kwestia dziedziczenia brytyjskiej korony nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Nie wszyscy wiedzą, że prawo, które dało równe szanse na koronę kobietom i mężczyznom, obowiązuje zaledwie od dekady. Jak wygląda dziś linia sukcesji brytyjskiej korony? Harry teoretycznie wciąż ma szansę, podobnie jak jego dzieci...

Pierwszą osobą w kolejce do korony jest najstarszy syn królowej Elżbiety II, książę Karol, który w 1981 roku ożenił się z Dianą Spencer. 

Para doczekała się dwóch synów, starszego Williama i młodszego Harry'ego. Książęta znajdują się kolejno na drugim i szóstym miejscu w linii sukcesji. 

Najprawdopodobniej to książę William obejmie tron po Karolu, ponieważ jest jego najstarszym synem. W takim przypadku jego żona Kate także zostałaby ukoronowana. 

Dużą szansę na zostanie królem ma także najstarszy syn księżnej Kate i księcia Williama, książę George. Tron objąłby po śmierci dziadka i ojca. 

Reklama

Czwarta w linii sukcesji jest sześcioletnia córka księcia Williama i księżnej Kate, księżniczka Charlotte. Jej wysoka pozycja jest wynikiem zmiany prawa o sukcesji tronu, którą uchwalono w 2011 roku. 

Przez ponad trzysta lat pierwszeństwo do sukcesji mieli męscy potomkowie rodu. Kobieta mogła objąć tron tylko wtedy, gdy król miał same córki. Wówczas królową zostawała najstarsza z nich. Tak stało się właśnie w roku 1952, gdy na tron wstąpiła królowa Elżbieta II. 

W linii sukcesji piąte miejsce zajmuje książę Louis, trzyletni syn Williama i Kate. 

Zanim na świecie pojawiły się dzieci Williama i Kate, książę Harry miał spore szanse na objęcie tronu, był bowiem na trzecim miejscu w linii sukcesji. Teraz znajduje się na szóstej pozycji. 

Pierworodny syn Harry'ego i Meghan, Archie, jest siódmy w kolejce brytyjskiego tronu. Chłopiec prawdopodobnie wkrótce doczeka się rodzeństwa. Kolejne dziecko Harry'ego uplasuje się w linii sukcesji tuż za starszym bratem. 

Obecnie ósme miejsce w kolejce do brytyjskiego tronu zajmuje jednak trzeci potomek królowej Elżbiety i księcia Filipa, książę Andrzej. Choć posiada on starszą siostrę Annę, to urodziła się ona jeszcze w czasach, gdy płeć miała znaczenie przy wytyczaniu drogi dziedziczenia korony. 

Kolejne miejsce w linii sukcesji zajmuje księżniczka Beatrice, najstarsza córka księcia Andrzeja i Sary. 

Tuż za starszą siostrą znajduje się natomiast księżniczka Eugenia. 

Jak myślicie, kto w przyszłości zasiądzie na królewskim tronie?

pomponik.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje