Reklama

Reklama

Reklama

Franciszek Pieczka nie żyje. Aktor miał 94 lata

W wieku 94 lat zmarł Franciszek Pieczka, niezwykle popularny i lubiany aktor filmowy i teatralny, legenda polskiego kina. O śmierci artysty poinformowała rodzina.

Franciszek Pieczka nie żyje. Aktor miał 94 lata

W piątek 23 września dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci wybitnego aktora Franciszka Pieczki.

Franciszek Pieczka, a dokładniej Franciszek Maksymilian Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 roku. Pochodził z Godowa w województwie śląskim. Był synem Walerii i Franciszka seniora. Od dziecka był zakochany w kinie, dlatego po II wojnie światowej wybrał się na studia aktorskie. 

W 1954 roku został absolwentem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Zadebiutował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. W latach 1955-1964 występował w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, który był prowadzony przez Krystynę Skuszankę. Z kolei w latach 1974-2015 był aktorem Teatru Powszechnego w Warszawie.

Reklama

W filmach fabularnych grał od 1954 do 2018 roku! Wśród najpopularniejszych były takie tytuły, jak: "Ziemia obiecana", "Potop", "Quo vadis", "Konopielka", "Żywot Mateusza", czy "Jańcio Wodnik".

W międzyczasie występował też w serialach telewizyjnych, z czego pierwszym był "Czterej pancerni i pies", który nagrywano w latach 1966-1970. Ostatnią rolą w serialu była produkcja "Hotel pod żyrafą i nosorożcem". Popularność w starszym wieku zyskał dzięki serialowi "Ranczo". Dodatkowo Franciszek Pieczka dubbingował postaci z filmów animowanych.

Żoną aktora była Henryka Pieczka, która zmarła w 2004 roku. Byli małżeństwem przez 50 lat (od 1954 roku). Para miała razem syna Piotra. Aktor w jednym z wywiadów, jakiego udzielił niedawno Katarzynie Stoparczyk, przyznał, że jego największym marzeniem jest spotkać się z małżonką.

Franciszek Pieczka został nagrodzony "Medalem 10-lecia Polski Ludowej", "Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski", "Orderem Orła Białego", odznaką "Zasłużony Działacz Kultury" i "Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego". W 1998 roku otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W ubiegłym roku aktora uhonorowano Nagrodą Specjalną Stowarzyszenia Filmowców Polskich za całokształt pracy.  

Na temat życia Franciszka Pieczki, powstała książka biograficzna "Franciszek Pieczka, autograf", której autorem jest Dariusz Domański. 

O śmierci artysty poinformowała pogrążona w smutku rodzina. Pożegnał go także Tadeusz Deszkiewicz, prezes Radia Dla Ciebie, który przekazał w sieci smutną informację.

Zobacz też:

Tyle Franciszek Pieczka dostaje emerytury. Kwota może zaskakiwać

Jak żyje Franciszek Pieczka? Wiemy, kto się nim opiekuje

Prawdziwa przyczyna śmierci królowej Elżbiety II. Akt zgonu ujawniony

***

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Franciszek Pieczka

Reklama

Reklama

Reklama