Reklama
Reklama

Eurowizja: Górniak, Ich Troje i Ochman... To oni zapewnili Polsce najwyższe miejsca w konkursie!

Eurowizja jest jednym z tych wydarzeń, które zawsze przykuwają do telewizorów europejską publiczność. Nie inaczej było w tym roku! Jak Krystian Ochman (22 l.) wypadł na tle innych reprezentantów Polski, np. słynnego występu Edyty Górniak (49 l.)? Czas na podróż do przeszłości. Oto największe sukcesy Polaków na Eurowizji!

Konkurs Piosenki Eurowizji - coroczne muzyczne emocje

Eurowizja, a tak właściwie Konkurs Piosenki Eurowizji, to widowisko muzyczne, które jest organizowane od 1956 r. Każdego roku przed telewizorami zasiada kilkaset milionów osób. W 2015 r. Eurowizja została zapisana w księdze rekordów Guinnessa jako najdłużej transmitowany tego typu konkurs w historii. Oprócz krajów europejskich Eurowizję oglądają też mieszkańcy Brazylii, Chin, Indii, Japonii, Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Nowej Zelandii czy Korei Południowej.

Udział w Eurowizji okazał się dla wielu osób przepustką do kariery. Wśród nich warto wspomnieć choćby o zespole ABBA, grupie Måneskin, a także takich wokalistach jak Céline Dion czy Julio Iglesias. Polsce nie udało się dotąd wygrać konkursu, ale kilku reprezentantów było blisko największego sukcesu. Oto oni!

Reklama

Edyta Górniak - najlepszy występ Polski w historii Eurowizji

Lata mijają, a diwa wciąż pozostaje niepokonana. Edyta Górniak w Eurowizji wzięła udział już 27 lat temu, a mimo to nikomu nie udało się choćby powtórzyć jej osiągnięcia. Piosenka "To nie ja!" (posłuchaj!) skradła serca publiczności i pozwoliła gwieździe zająć drugie miejsce. Tym samym Edyta Górniak pozostaje najlepszą reprezentantką Polski w tym prestiżowym konkursie.

Dzięki udziałowi w Eurowizji kariera Górniak mogła się rozwinąć. Gwiazda zwraca uwagę, jak ważna w osiągnięciu sukcesu jest ciężka praca. 

Ich Troje - żadnych granic na Eurowizji

Drugi najlepszy występ na Eurowizji (pod względem zajętego miejsca) należy do zespołu Ich Troje. W 2003 r. grupa wykonała piosenkę "Keine Grenzen" ("Żadnych granic"). Kultowy zespół muzyczny z Michałem Wiśniewskim na czele zajął w konkursie 7. miejsce, co okazało się pierwszym tak istotnym sukcesem od występu Edyty Górniak. Ich Troje przyciągnęło nie tylko wpadającą w ucho piosenką, ale i wyróżniającym się show (sprawdź!).

Ich Troje próbowało powtórzyć sukces w 2006 r. z utworem "Follow my heart" (zobacz!). Jeszcze przed konkursem przekonywali na swojej stronie internetowej: "Postaramy się zrobić wszystko, co w naszej mocy, by w przyszłym roku sprowadzić Eurowizję do Warszawy!". Niestety z piosenką "Follow my heart" nie udało im się zakwalifikować nawet do finału. 

Michał Szpak w pierwszej dziesiątce

Ostatnim jak dotąd reprezentantem Polski, któremu udało się zająć miejsce w pierwszej dziesiątce, jest Michał Szpak. Artysta w finale Konkursu Piosenki Eurowizji zajął 8. miejsce, wykonując utwór "Color of Your Life" (posłuchaj!). 

Michał Szpak brał udział w Eurowizji w 2016 r. i mimo ciekawego występu nie zdobył sympatii jury. Według głosowania jurorów zajął przedostatnią pozycję, podczas gdy głosy widzów uplasowały go na trzecim miejscu! Finalnie artysta zajął 8. lokatę. 

Anna Maria Jopek - "Ale jestem"

Kolejnym sukcesem w Konkursie Piosenki Eurowizji może poszczycić się Anna Maria Jopek. Gwiazda, o której w ostatnich latach mówi się zdecydowanie mniej niż kiedyś, zajęła w konkursie 11. miejsce. Anna Maria Jopek przed Eurowizją nie miała jednak dobrej passy. W konkursie uczestniczyła ze złamaną nogą. Jak sama przyznawała, odbijało się na jej pewności siebie. Mimo tego zajęła całkiem dobre miejsce. 

Z pewnością pomogła jej muzyka, o której mówi: "Muzyka jest ucieczką. Jest idealnym światem, w którym możemy poukładać wszystko tak, jak byśmy chcieli to słyszeć, możemy stworzyć przestrzeń idealną. W tym codziennym świecie jest to nieosiągalne".

Krystian Ochman - 12. miejsce

Na koniec warto wspomnieć o Krystianie Ochmanie, czyli uczestniku tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji. Ochman to młody wokalista, który rozbudził nadzieje Polaków na sukces. 

Po 8. miejscu Michała Szpaka w 2016 r. Polska nie odnotowała żadnych osiągnięć w Eurowizji. Krystian Ochman z piosenką "River" zachwycił talentem, a utwór wydawał się napisany idealnie pod konkurs. Polak wyśpiewał 12. miejsce. Swoją lokatę zawdzięcza w głównej mierze telewidzom. Po raz kolejny jury nie zauważyło potencjału muzycznego w reprezentancie Polski. 

Jak uważacie - czy mamy szansę kiedyś wygrać Konkurs Piosenki Eurowizji?

Zobacz też:

Amber Heard tłumaczy się z wypróżnienia do łóżka. Czy naprawdę to zrobiła?

Doda pogodziła się ze Steczkowską i szydzi z Górniak: "Wątpię, żeby miała takie jaja"

Dua Lipa przez nienawistne komentarze i życzenia śmierci była bliska porzucenia muzyki

Media: Władimir Putin przeszedł w nocy operację

pomponik.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy