Reklama
Reklama

Eurowizja 2022. Ukraińska jurorka pokazała kartę do głosowania. Ambasador zabrał głos

Eurowizja 2022 bez wątpienia przejdzie do historii. Już dawno wyniki głosowania jury nie budziły aż tak wielu kontrowersji. Polacy nie kryją zdenerwowania z powodu punktacji przyznanej Polsce przez Ukrainę. Nasi wschodni sąsiedzi nie dali Krystianowi Ochmanowi ani jednego punktu. Aby załagodzić sytuację, ukraińska jurorka postanowiła pokazać własną kartę do głosowania. Do skandalu odniósł się także ambasador Ukrainy w Polsce, Andrij Deszczycia.

Eurowizja 2022: skandaliczne wyniki głosowania

Krystian Ochman jeszcze kilka dni temu był określany mianem faworyta w tegorocznym konkursie Eurowizji 2022. Jego utwór "River" (posłuchaj!) bardzo przypadł do gustu nie tylko Polakom, ale całej Europie. Zagraniczni dziennikarze przychylnie wypowiadali się o naszym reprezentancie. Padały nawet porównania do Andrea Bocelli’ego (sprawdź!). Niestety pomimo znakomitego występu, Polak musiał zadowolić się zaledwie 12. miejscem.

Reklama

Społeczeństwo jest oburzone tym, że choć Polska przyznała Ukrainie maksymalną liczbę punktów, nasi sąsiedzi nie podarowali Krystianowi Ochmanowi ani jednego. Wielu Ukraińców stara się załagodzić sytuację. Niestety w sieci rozgorzała prawdziwa burza. Ludzie nie pozostawiają suchej nitki na ukraińskim jury, a w dyskusję włączają się kolejni celebryci. Zachowanie Polaków po Eurowizji 2022 skrytykowała m.in. Paulina Koziejowska

Iryna Fedyszyn, która zasiadała w jury Ukrainy postanowiła zareagować. Opublikowała własną kartę do głosowania, udowadniając w ten sposób, że przyznała Polakowi 10 punktów. Oznacza to, że chciała, aby zajął drugie miejsce. Kobieta nie ukrywa, że jest zażenowana całą sytuacją. 

Fedyszyn była jednym z pięciu członków ukraińskiego jury. Kobieta postanowiła przybliżyć internautom zasady głosowania. Wyjaśniła, że każdy oddawał głosy anonimowo i w tajemnicy. Następnie punkty zostały zsumowane i wtedy stwierdzono, który z krajów zasługuje na najwyższą notę. Fedyszyn zdaje sobie sprawę, że może otrzymać karę za to, że pokazała swoją kartę do głosowania, jednak zależało jej na tym, aby jej przekaz poszedł w świat.

Iryna Fedyszyn jest gotowa ponieść konsekwencje upublicznienia swojej karty do głosowania.

Na koniec Ukrainka oświadczyła, że otrzymała informację, że system oceny zawiódł, co doprowadziło do błędnego ustalenia punktacji dla Polski od ukraińskiego jury.

Teraz do debaty dołączył sam ambasador Ukrainy w Polsce. Andrij Deszczycia wyraził swoje zdanie na temat wyników tegorocznego konkursu.

Eurowizja 2022. Ambasador Ukrainy zabrał głos

Decyzja ukraińskiego jury wywołała ostrą reakcję nie tylko ze strony Polski, ale także Litwy. Litwini również nie otrzymali od Ukraińców ani jednego punktu. Minister kultury Ołeksandr Tkaczenko próbował wyciszyć aferę zapewnieniami, że noty wystawione przez jurorów "nie odzwierciedlają naszej rzeczywistej postawy wobec was, naszych najbliższych przyjaciół w Europie". Przyznał, że nieprzyznanie punktów krajom sąsiednim to "prawdziwy wstyd".

Minister kultury Ukrainy podkreślał, że jego naród jest ogromnie wdzięczny Polakom za okazane wsparcie.

To oświadczenie nie uspokoiło jednak Polaków. Widzowie są rozgoryczeni brakiem docenienia talentu Krystiana Ochmana. Swoje zdanie wyraził także przewodniczący eurowizyjnego jury w Ukrainie, Wadim Lisica. Mężczyzna tłumaczył, że Polska oraz inne państwa otrzymały dokładnie tyle punktów, na ile zostały ocenione przez każdego z sędziów. Eurowizję 2022 zwyciężyła ukraińska formacja Kalush Orchestra (posłuchaj!). Oznacza to, że kolejna edycja konkursu powinna odbyć się właśnie w Ukrainie.  

Eurowizja: Kim jest Irina Fedyszyn?

35-letnia Irina Fedyszyn pochodzi ze Lwowa. Wychowała się w muzycznej rodzinie. Już jako 18-latka startowała w krajowych preselekcjach do Eurowizji 2005. W półfinale zajęła drugie miejsce i ostatecznie nie awansowała do finałów.

W 2018 r. wzięła udział w ósmej edycji programu "Голос країни" (ukraińska wersja formatu "The Voice"). Na początku 2021 r. uczestniczyła w "The Masked Singer Ukraine". W Ukrainie jest bardzo popularną artystką. Jej piosenki mogą się poszczycić nawet kilkunastu milionami wyświetleń. Jej największe hity to "Ти тільки мій", "Як я тебе люблю", "РОМАН" i "Обійми". Ponad 4,5 mln odtworzeń zyskał jej utwór "Розстріляна весна" (Rozstrzelana wiosna), opowiadający o wstrząsającej masakrze cywili w Buczy.

Zobacz też:

Paulina Koziejowska atakuje Polaków po Eurowizji. Padły oskarżenia o nacjonalizm

Eurowizja 2022. Polska ukarana za manipulacje. Ida Nowakowska też zawiniła

Paulina Sykut-Jeżyna pokazała, w czym wystąpi w Sopocie. Ta kreacja to hit sezonu

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: "Eurowizja 2022" | Krystian Ochman
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy