Reklama
Reklama

Eurowizja 2022 Finał: koniec marzeń o zwycięstwie Polski. Czołówka stawki zaskakuje!

EUROWIZJA 2022: Trwa wieki finał konkursu. Kto zwycięży? Mocnymi kandydatami na tegoroczne podium są między innymi Chanel z Hiszpanii, Kalush Orchestra z Ukrainy i... Polska! Kiedy wystąpi Krystian Ochman?

Eurowizja 2022 - Wielki finał!

Tegoroczna odsłona Eurowizji jest organizowana w Turynie na północy Włoch za sprawą wygranej grupy Maneskin, która zyskał międzynarodową sławę. Transmisja finału, tak samo jak obu półfinałów, dostępna jest na kanałach TVP1, TVP Polonia i na oficjalnym kanale Eurovision Song Contest na YouTube. Wystartowaliśmy o 21!

Finał otworzyła prezentacja 25 finalistów z flagami, którym akompaniowała Rockin' 1000, włoska grupa tworzona przez ponad tysiąc muzyków ("Give Peace a Chance" Johna Lennona). Współprowadząca Laura Pausini zaprezentowała wiązankę przebojów "Benvenuto", "Io canto", "La Solitudine", "Le cose che vivi" i "Scatola").

Reklama

Eurowizja 2022: Te kreacje przejdą do historii! Tak prezentują się finaliści

Eurowizja 2022: We Are Domi - "Lights Off" (Czechy)

Jako pierwsi na scenie pojawili się Czesi. Trio We Are Domi pod dowodzeniem wokalistki Dominiki Haškovej, zaprezentowało się zjawiskowo. W ich utworze znalazło się kilka momentów, w których dominował mocny wokal i klubowe brzmienia (posłuchaj!).

Eurowizja 2022: WRS - "Llamame" (Rumunia)

Następnie przyszła kolej na Rumunię. WRS trafił do finału niemalże z zaskoczenia, bo niewielu stawiało na sukces wokalisty. Jego utwór  "Llamame" to propozycja przypominająca raczej Hiszpanię, w której sporą uwagę przyciągały układy z udziałem czwórki tancerzy.

Wokalista porwał jednak widzów Eurowizji swoją pozytywną energią, wyzwolonym tańcem i - co szczególnie zwróciło uwagę - odważnym strojem. Również jego tancerki były dość rozerotyzowane - ich kombinezony były opięte naprawdę mocno, zwłaszcza na pupach. Czy to zaważyło na sukcesie? 

Eurowizja: MARO - "Saudade, Saudade" (Portugalia)

Niesamowity klimat na scenie stworzyła portugalska wokalistka MARO i jej chórzystki ("Saudade, Saudade"). Było nastrojowo i subtelnie - w wysmakowanym, kobiecym stylu. Utwór wyrażał melancholię, smutek, tęsknotę i nadzieję.

Eurowizja 2022: The Rasmus - "Jezebel" (Finlandia)


Popularna także nad Wisłą grupa The Rasmus zaprezentowała rockową energię w utworze "Jezebel". To wielki powrót kapeli - i to chyba dość udany. Gładko przeszli z półfinału do finału Eurowizji. Fani docenili też mroczną aparycję muzyków i specyficzną stylistykę - która bardzo przypominała horror na podstawie powieści Stephena Kinga - "To".

Eurowizja 2022: The Rasmus niczym "To" Stephena Kinga! Chcieli przestraszyć publiczność?!

Eurowizja 2022: Marius Bear - "Boys Do Cry" (Szwajcaria)

Marius Bear ze Szwajcarii ("Boys Do Cry") wyróżnia się na tle innych finalistów nietypową, mocną barwą głosu. Mimo to bukmacherzy nie dają mu zbyt wielkich szans na wygraną w konkursie. 

Alvan & Ahez - "Fulenn" (Francja)

Alvan & Ahez z Francji to pierwszy z reprezentantów tzw. Wielkiej Piątki, czyli tych krajów, które wpłacają największe sumy do kasy Europejskiej Unii Nadawców (EBU), czyli organizatora Eurowizji. Grupa wykonała utwór "Fulenn" w języku bretońskim. Ma szansę na wejście do finału? Nam ten bit nieco przypomina coś innego...

Eurowizja 2022. Czy Francuzi splagiatowali "Satisfaction"?

Subwoolfer - "Give That Wolf a Banana" (Norwegia)

Jednym z najbardziej zwariowanych występów finału byli zamaskowani Norwegowie z Subwoolfer w utworze "Give That Wolf a Banana". Na pewno udało im się przykuć uwagę widzów, a to może pomóc im zdobyć upragnioną nagrodę i sławę, która za nią podąża!

Rosa Linn - "Snap" (Armenia)

Rosa Linn z Armenii zaprezentowała bezpretensjonalną piosenkę "Snap". Piosenka wokalistki miała mocno depresyjny wydźwięk, jednak okazuje się, że jej tworzenie było dla kobiety autoterapią. 

Mahmood & Blanco - "Brividi" (Włochy)

"Włosi nie tylko w charakterystyczny sposób gestykulują, ale również w charakterystyczny sposób śpiewają" - zapowiedział finalistę z Włoch Marek Sierocki. W Turynie zapadła pełna napięcia cisza, gdy na scenę wyszli reprezentanci kraju. Widzowie wsłuchali się w balladę "Brividi" wykonaną przez duet Mahmood & Blanco. Występ zapewne trafił w gust wszystkich lubiących delikatne, romantyczne utwory. 

Chanel - "SloMo" (Hiszpania)

Ma za sobą występy w musicalach "Mamma Mia" i "Król lew". Chanel przygotowała na Eurowizję utwór "SloMo" - przepełniony hiszpańskimi brzmieniami. Całość dopełniła zwracającą uwagę choreografią oraz zdobionym body, odkrywającym kobiece kształty. Machając wachlarzem, Hiszpanka rozgrzała publiczność w PalaOlimpico.

Gdyby w Eurowizji na pierwszym miejscu oceniało się taniec, to z pewnością Chanel by wygrała! Nic dziwnego, że jest typowana jako jedna z faworytek...

CHANEL (HISZPANIA) PODCZAS FINAŁU EUROWIZJI 2022

S10 - "De Diepte" (Holandia)

S10 przekazała w swoim utworze ważne przesłanie - smutek należy akceptować jako część swojego życia. Bez niego nie byłoby ono pełne. "De Diepte" wokalistka wykonała w czarnym garniturze z krótką marynarką, która odkrywała brzuch. Występ kobiety poruszył publiczność. W trakcie refrenu słychać było zaangażowanie widzów, którzy śpiewali razem z wokalistką.

Eurowizja 2022: Ukraina wielkim faworytem

Przyszedł czas na Ukrainę - tegorocznego faworyta Eurowizji. Zespół Kalush Orchestra wystąpił na scenie i zaprezentował na scenie utwór "Stefania". Wspomniana piosenka jest hymnem wszystkich Ukraińskich matek od czasu rozpoczęcia wojny na terenie ich kraju.

Podczas pełnego energii występu dali z siebie wszystko. Zdobyli się też na apel, więdząc że ogląda ich cały świat. Poprosili o pomoc dla Mariupola i Azowstalu, którego bohaterską obronę śledzimy z zapartych tchem...

Eurowizja 2022: Apel reprezentantów Ukrainy podczas finału! "proszę was, pomóżcie!". Wymienili Azowstal!

Malik Harris - "Rockstars" (Niemcy)

Niemcy w tym roku reprezentuje Malik Harris z piosenką "Rockstars" . Wokalista ma 25 lat i już od 13 roku życia pasjonuje się muzyką. Wtedy to nagrywał pierwsze remake'i znanych utworów. Publiczność entuzjastycznie przyjęła jego występ. Wiele osób podniosło telefony i zaświeciło latarki, dodając chwili nostalgicznego wydźwięku.

Monika Liu - "Sentimentai" (Litwa)

Monika Liu - pod tym pseudonimem ukryła się 34-letnia wokalistka z Litwy. Jest też trenerką śpiewu. Jej mam jest nauczycielką muzyki, ojciec również jest związany z branżą muzyczną. Chociaż rodzice nie chcieli, by ich córka zajmowała się śpiewem zawodowo, ta zrobiła im na przekór i zaczęła studiować jazz. Utwór "Sentimentai", który wykonała jest podróżą przez wspomnienia w nieco francuskim stylu. 

Internauci nie mogą się oprzeć wrażeniu, że już gdzieś ją widzieli...


Nadir Rustamli - "Fade to Black" (Azerbejdżan)

Nadir Rustamli jest zwycięzcą ojczystej wersji programu "The Voice". Mężczyzna jest synem lekarza, który lubi od czasu do czasu pograć na gitarze i nauczycielki fortepianu. Mężczyzna zaśpiewał w PalaOlimpico swój przebój "Fade to Black".

Jeremie Makiese - "Miss You" (Belgia)

Jeremie Makiese z Belgii z utworem "Miss You" porwał publiczność Turynu na równe nogi.

Amanda Tenfjord - "Die Together" (Grecja)

Z kolei Amanda Tenfjord z Grecji ze swoją nieco mroczną - zwłaszcza w warstwie tekstowej - balladą "Die Together" poruszyła emocje. Wile osób porównuje ją do międzynarodowej wielkiej gwiazdy - Lorde. Też to widzicie?

Systur - "Með hækkandi sól" (Islandia)

Dziewczyny z formacji Systur z Islandii bardzo przypadły do gustu publice. Ich utwór w stylu Kelly Family z posmakiem country "Með hækkandi sól" został nagrodzony długimi owacjami.

Zdob Si Zdub & Advahov Brothers - "Trenuletul" (Mołdawia)

Po spokojnej Islandii czas na niezwykle energetyczną propozycję z Mołdawii. Zdob Si Zdub & Advahov Brothers z utworem "Trenuletul" bardzo przypomina nam nasz Enej. Nie da się ukryć, że obok reprezentacji Ukrainy, jest to najbardziej porywająca propozycja na Eurowizji 2022. Noga sama chodzi!

Do tego mocno wyróżniające się stroje, instrumenty na żywo i mocne zagospodarowanie całej sceny - to w połączeniu z niezwykłą charyzmą wokalisty przepis na sukces? Przekonamy się już niedługo!

Cornelia Jakobs - "Hold Me Closer" (Szwecja)

Cornelia Jakobs ze Szwecji to jedna z faworytek bardzo wysoko typowanych do zwycięstwa. "Hold Me Closer" to emocjonalna ballada, w którą wokalistka wkłada całe serce na scenie.

Eurowizja 2022: Sheldon Riley - "Not the Same" (Australia)

Sheldon Riley z Australii dał prawdziwe show. Już podczas pierwszej prezentacji finalistów tego wieczoru pokazał jasno, że niczym się nie przejmuje. Niósł w dłoni zarówno flagę Australii, jak i tęczową. 

W utworze "Not the Same" pokazał nie tylko świetny wokal i bogate spektrum emocji. Zadbał też o dramaturgię, wspinając się po schodach w niesamowitej sukni przypominającej ślubną. Na twarzy miał też kurtynę czy też woal ze świecących paciorków, którą pełnym dramaturgii gestem zdejmował pod koniec występu, by ukazać prawdziwą twarz. Podobała wam się ta metafora?

Sam Ryder - "Space Man" (Wielka Brytania)

Marek Sierocki powiedział, że to pierwsza od dawna dobra propozycja z Wielkiej Brytanii. "Space Man" Sama Rydera to faktycznie mocny kandydat do czołówki, choć oczywiście... miał ciężkie zadanie występując przed naszym Krystianem Ochmanem.

Krystian Ochman - "River" (Polska)

Krystian Ochman, o ile to w ogóle możliwe, zaśpiewał jeszcze lepiej niż w półfinale. Dał z siebie wszystko i to było widać - włożył bardzo wiele emocji w występ i w jego "River" nie idzie się doszukać błędu czy fałszu. Walka w czołówce o zwycięstwo będzie naprawdę wyrównana!

Na koniec występu Krystian podziękował fanom i widzom w Turynie, dodając im na osłodę komplement - "jesteście piękni". 

Konstrakta - "In Corpore Sano" (Serbia)

Serbia to jedna z bardziej kontrowersyjnych propozycji w tym roku. Dziwny występ przy myciu rąk w misce na scenie jednak przypadł do gustu fanom na Eurowizji, bo w półfinale oddali głosy na Konstrakta i dzięki temu trafili do finału. Bardzo jesteśmy ciekawi, na jaki wynik mogą liczyć...

Stefan - "Hope" (Estonia)

Ostatnia dziś piosenka konkursowa to "Hope" w wykonaniu Stefana. Utrzymany mocno w stylu country kawałek zamyka stawkę i startuje głosowanie. Przypominamy, że z Polski nie możemy (niestety) głosować na Ochmana.

Maneskin na Eurowizji 2022

Ubiegłoroczni zwycięzcy, Maneskin, wystąpili ze swoim najnowszym singlem "Supermodel". Wielu fanów było nieco zawiedzionych, że nie zdecydowali się na przypomnienie zwycięskiej piosenki z Eurowizji 2021 - ZITTI E BUONI...

Maneskin powracają z nowym singlem. Wykonają go w finale Eurowizji!

Mika na Eurowizji 2022

Z pewnością jednym ze zwycięzców Eurowizji może mianować się Mika - jeden z prowadzących. Social media dosłownie oszalały na jego punkcie! Sympatyczny muzyk okazał się strzałem w dziesiątkę jeśli chodzi o luźną, dowcipną i lekką konferansjerkę. Ale to jego występ podczas finału pokazał co naprawdę potrafi! Wyjątkowe show złożone z największych hitów porwało Turyn do tańca.Eurowizja 2022. Kim jest Mika? To on skradł serca widzów

Eurowizja 2022: Wyniki

Szanse Krystiana Ochmana były wysoko oceniane przez bukmacherów. Przyszedł czas na weryfikację tych przewidywań... Od jurorów Krystian Ochamn zebrał 46 punktów. Z kolei z Polskie najwyższa nota - 12 punktów - poleciała do Ukrainy. Z kolei w głosowaniu publiczności Ochaman i Polska poradzili sobie całkiem nieźle - zdobyliśmy 105 punktów. Niestety to koniec marzeń o zwycięstwie dla Polski.

Eurowizja 2022: Ida Nowakowska z apelem do Ukrainy! 12 punktów od Polski do...

W czołówce zmagała się Ukraina, Wielka Brytania i Hiszpania, ale ostatecznie - głosami widzów - bezkonkurencyjna okazała się Ukraina! gratulujemy zwycięzcom. Krystian Ochamn zakończył finał na 12 miejscu - to świetny wynik!

Eurowizja 2022: Kto wygrał 66. Konkurs Piosenki Eurowizji? Znamy zwycięzcę! Niebywały finał

Eurowizja 2022: Wszyscy finaliści

Eurowizja 2022 - uczestnicy drugiego półfinału w kolejności występowania:

1. We Are Domi (Czechy) - "Lights Off" 
2. WRS (Rumunia) - "Llamame" 
3. MARO (Portugalia) - "Saudade, Saudade" 
4. The Rasmus (Finlandia) - "Jezebel" 
5. Marius Bear (Szwajcaria) - "Boys Do Cry" 
6. Alvan & Ahez (Francja) - "Fulenn" 
7. Subwoolfer (Norwegia) - "Give That Wolf a Banana"
8. Rosa Linn (Armenia) - "Snap"
9. Mahmood & Blanco (Włochy) - "Brividi" 
10. Chanel (Hiszpania) - "SloMo" 
11. S10 (Holandia) - "De Diepte" 
12. Kalush Orchestra (Ukraina) - "Stefania" 
13. Malik Harris (Niemcy) - "Rockstars" 
14. Monika Liu (Litwa) - "Sentimentai" 
15. Nadir Rustamli (Azerbejdżan) - "Fade to Black"
16. Jeremie Makiese (Belgia) - "Miss You"
17. Amanda Tenfjord (Grecja) - "Die Together" 
18. Systur (Islandia) - "Með hækkandi sól" 
19. Zdob Si Zdub & Advahov Brothers (Mołdawia) - "Trenuletul" 
20. Cornelia Jakobs (Szwecja) - "Hold Me Closer" 
21. Sheldon Riley (Australia) - "Not the Same" 
22. Sam Ryder (Wielka Brytania) - "Space Man" 
23. Krystian Ochman (Polska) - "River" 
24. Konstrakta (Serbia) - "In Corpore Sano" 
25. Stefan (Estonia) - "Hope".

Zobacz też:

Eurowizja 2022. Szokujące stylizacje w finale konkursu

Eurowizja 2022. Marek Sierocki wskazuje faworyta

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: "Eurowizja 2022" | Krystian Ochman
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy