Reklama
Reklama

​Bohdan Gorbaczyński nie żyje. Przyjaciel Krzysztofa Krawczyka zmarł w wieku 75 lat

Bohdan Gorbaczyński, gitarzysta i basista, był związany między innymi z zespołami Fair i Trubardurzy. Jego i Krzysztofa Krawczyka ścieżki życia wielokrotnie się przecinały. Zmarli niemal równo w odstępie dwóch lat.

Bohdan Gorbaczyński swoją karierę muzyczną rozpoczynał jeszcze jako nastolatek w zespole bigbitowym Dzikusy. 

Kariera muzyczna Bohdana Gorbaczyńskiego

W wieku 20 lat dołączył do zespołu Pięciu, w którym grał na basie aż do rozwiązania grupy w 1971 roku. W tamtym czasie rozważał także wystąpił  w filmie Tomasza Zygadły „Cierpienia młodego Wertera”, wprawdzie krótkometrażowym, ale za to w głównej roli. 

Po krótkiej, ale owocnej współpracy z grupą Test, po której zostały m.in. nagrania radiowe, wykorzystane potem na jedynym albumie zespołu oraz płycie „Przygoda Bez Miłości”,  dołączył do grupy Fair, której wokalistą był wtedy Krzysztof Krawczyk. 

Reklama

W 1976 roku Gorbaczyński dołączył do Trubadurów, gdzie znów spotkał się z Krawczykiem, który koncentrował się już wtedy na karierze solowej, ale, na potrzeby nowej płyty,  na chwilę wrócił do Trubadurów. 

Razem nagrali album „Znowu razem” który szybko uzyskał status złotej płyty i ruszyli w trasę koncertową. Po niej Krawczyk definitywnie rozstał się z zespołem. 

Menadżer Krzysztofa Kraczyka żegna Bohdana Gorbaczyńskiego

Jak daje do zrozumienia wieloletni menedżer Krawczyka, Andrzej Kosmala, ich przyjaźń przetrwała. Na wieść o śmierci Gorbaczyńskiego zamieścił  następujący wpis:

"Zmarł Bogdan Gorbaczyński, nasz przyjaciel z Facebooka, ale przede wszystkim wspaniały muzyk grup Dzikusy, Pięciu, Test, Trubadurzy i Fair. Wielki przyjaciel Krzysztofa Krawczyka. Dziś już są razem!"

Rzeczywiście, zbieg okoliczności, a może przeznaczenie, sprawiło, że Gorbaczyński odszedł niemal równo dwa lata po śmierci Krawczyka. 

W oświadczeniu, zamieszczonym na Facebooku syn basisty, Patryk napisał:

"Wczoraj w wieku 75 lat odszedł mój tata, Bohdan Gorbaczyński. Do zobaczenia, tatusiu… Spoczywaj w pokoju".

Bohdan Gorbaczyński zmarł 3 kwietnia 2023 roku w wieku 75 lat. Jego przyjaciel z Fair i Trubadurów, Krzysztof Krawczyk - 5 kwietnia 2021 roku. 

Jak informuje pogrążona w smutku rodzina, szczegóły pogrzebu zostaną podane w późniejszym terminie. 

Zobacz też:

Krzysztof Krawczyk: co zabrał ze sobą do trumny? Nie tylko mikrofon...

Rocznica śmierci Krzysztofa Krawczyka. Wdowa po piosenkarzu ozdobiła grób w szczególny sposób

Bohdan Gorbaczyński nie żyje. Ceniony muzyk miał 75 lat


pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Krzysztof Krawczyk | Andrzej Kosmala
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy