Reklama
Reklama

Andrzej Duda wygłosił przemówienie na pogrzebie Pieczki. Wzruszające słowa prezydenta

Andrzej Duda (50 l.) wygłosił ważne przemówienie na pogrzebie aktora, Franciszka Pieczki. Uroczystość miała charakter państwowy i odbyła się w warszawskiej Falenicy. "Praca, pobożność, pokora. Jakże to śląskie, czyli dokładnie takie, jaki był" - powiedział prezydent.

Franciszek Pieczka zmarł 23 września 2022 roku w wieku 94 lat. W czwartek 29 września w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w warszawskiej Falenicy odbyło się ostatnie pożegnanie aktora. 

Właśnie tam Pieczka mieszkał przez ponad 50 lat swojego życia. Następnie trumna została przewieziona na cmentarz parafialny w Aleksandrowie. Tam aktor spoczął obok swojej ukochanej żony.

Pogrzeb miał charakter państwowy i zjawili się na nim bliscy Franciszka Pieczki, rodzina, artyści tacy jak Daniel Olbrychski oraz politycy m.in. wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego, Wanda Zwinogrodzka

Reklama

W wydarzeniu wzięła także udział orkiestra górnicza oraz Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". Na uroczystości nie zabrakło również prezydenta RP, Andrzeja Dudy

Andrzej Duda wygłosił przemówienie na pogrzebie Franciszka Pieczki

Andrzej Duda po zakończeniu mszy w Falenicy wygłosił wzruszające przemówienie, w którym podkreślił wkład aktora w polską kulturę. Przypomniał też, że Franciszek Pieczka wcielił się w swojej karierze w 126 ról filmowych. 

"To nie tylko pożegnanie wielkiego aktora, nie tylko pożegnanie wielkiej postaci polskiej sceny i teatralnej i filmowej. To także pożegnanie człowieka, którego życie z całą pewnością można powiedzieć, było życiem człowieka wzorcowego, człowieka niezwykle porządnego, człowieka niezwykle rzetelnego, człowieka niezwykłe ludzkiego, życzliwego ludziom, człowieka dobrego, a zarazem niezwykle szlachetnego" - wymieniał Duda.

W trakcie pogrzebu głos zabrała także wnuczka aktora, Alicja. Opowiedziała zgromadzonym o swoich wzruszających wspomnieniach z dzieciństwa z dziadkiem w roli głównej, czym doprowadziła żałobników do łez. 

23 września Duda opublikował na Twitterze wiadomość o odejściu artysty. 

Niezwykle cenił wybitną postać polskiej sceny teatralnej i filmowej, co pokreślił w swoim przemówieniu. 

Zobacz też:

Pogrzeb Franciszka Pieczki. Wiemy, kto przyszedł go pożegnać

Franciszek Pieczka nie zostawił wielkiego majątku. Prawda o aktorze mocno zaskakuje...

Franciszek Pieczka potrzebował pomocy w codziennym życiu. Opiekował się nim syn

Prawdziwa przyczyna śmierci królowej Elżbiety II. Ujawniono treść aktu zgonu

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Andrzej Duda | Franciszek Pieczka
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy