Reklama

Roksana Węgiel

Piątek, 16 września 2022 (18:50) Aktualizacja Środa, 13 grudnia 2023 (13:14)
Młodziutka piosenkarka, która wywalczyła dla Polski zwycięstwo w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci – kim jest Roksana Węgiel i jak doszła do sławy?
Roksana Węgiel - najważniejsze informacje
Roxie Węgiel / Mieszko Piętka /AKPA

Roksana Węgiel - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  11.01.2005

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  wokalista/ka

 • Produkcje:

  • You Can Dance - Nowa Generacja,
  • "Eurowizja",
  • "The Voice Kids"
 • Nagrody:

  Platynowa płyta, MTV

Młodziutka piosenkarka, która wywalczyła dla Polski zwycięstwo w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci – kim jest Roksana Węgiel i jak doszła do sławy?

Dzieciństwo

Roksana Węgiel, która występuje pod pseudonimami Roxie i Roxie Węgiel, pochodzi z Jasła. Urodziła się 11 stycznia 2005 r. i ma dwóch młodszych braci, Maksymiliana i Tymoteusza. Artystka wielokrotnie podkreślała, jak wiele zawdzięcza rodzicom, którzy umożliwili jej spełnienie marzeń o karierze muzycznej. Posłali ją do szkoły muzycznej, na lekcje śpiewu oraz do kościelnego chóru dziecięcego. Mama dziewczyny zdecydowała się zrezygnować z pracy w salonie kosmetycznym, żeby być przy córce w trakcie koncertów.

Początek kariery

Roksana Węgiel pierwsze kroki w karierze stawiała w… disco polo! W 2015 r. zagrała w teledysku do piosenki „Mam obsesję” zespołu Rompey. Rok później wzięła udział w programie TVP „Petersburski Music Show”.

Zdobycie popularności

Kariera Węgiel nabrała rozpędu, gdy dziewczyna wzięła udział w programie „The Voice Kids” jesienią 2017 r. Trafiła do drużyny Edyty Górniak i łatwo wyśpiewała sobie drogę do finału, a następnie do zwycięstwa. W 2018 r. zaprezentowała dwa single – „Żyj” i „Obiecuję”, a jesienią tego samego roku ogłoszono, że Węgiel została reprezentantką Polski w 16. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Konkursowy utwór, „Anyone I Want To Be”, stał się przebojem i zapewnił dziewczynie zwycięstwo w rywalizacji, a na punkcie piosenkarki oszalała cała Polska.

Dalsza kariera

Zwycięstwo na Eurowizji zapewniło Węgiel rozgłos – jeszcze w tym samym roku razem z Edytą Górniak nagrała singiel „Zatrzymać chwilę”, który promował film animowany „Hotel Transylwania 3” – Węgiel użyczyła również głosu jednej z postaci w tej produkcji. W 2019 r. wydała kolejny singiel – „Lay Low” i wraz z Idą Nowakowską i Aleksandrem Sikorą poprowadziła kolejną edycję dziecięcej Eurowizji, organizowaną w Gliwicach. W 2021 r. Roksana Węgiel wypuściła na rynek kolejne single – „Koronę” oraz „Nowa Ja” i wzięła udział w singlu „Napad na bank” Ekipy. Poprowadziła także programy „Ferie z TVP” i „You Can Dance – Nowa generacja”, zagrała także w teledysku „Bluza w rozmiarze L” Magdy Beredy. W 2022 r. skupiła się na działalności koncertowej.

Nagrody

Roksana Węgiel, oprócz zwycięstwa w „The Voice Kids” oraz na dziecięcej Eurowizji, ma na koncie nominację do Fryderyka oraz tytuł Najlepszego polskiego wykonawcy MTV Europe Music Awards 2019. Jej płyta „Roksana Węgiel” uzyskała status platyny.

Związki

Media od razu zainteresowały się jej życiem prywatnym i uczuciowym. Wiadomo, że w 2019 r. spotykała się ze swoim rywalem z konkursu Eurowizji – Danielem Yastremskim z Białorusi. Ten związek nie przetrwał jednak próby czasu ze względu na odległość między zakochanymi i zobowiązania zawodowe Węgiel, które wymagały coraz większego zaangażowania. Młodziutka piosenkarka nie miała czasu na związek, więc podjęła wraz z Yastremskim decyzję o rozstaniu. W 2022 r. młoda artystka przyznała w wywiadzie, że ma nowego chłopaka. Szybko ucięła jednak dalsze dyskusje, oznajmiając, że chce, by ta sprawa pozostała między nią a jej nową sympatią.

Roksana Węgiel - Wiadomości

Roksana Węgiel - Zdjęcia

Roksana Węgiel - Wideo