Reklama

Polsat

Polsat to jedna z najstarszych komercyjnych stacji w polskiej telewizji, z którą kojarzymy kultowe słoneczko w logo. Dla wielu Polaków z biegiem lat stała się synonimem dobrej rozrywki. Jak przebiegała historia tej stacji i co ma nam do zaoferowania?
Polsat - najważniejsze informacje
Telewizja Polsat /materiały prasowe

Polsat - najważniejsze informacje

  • Rok:

    05.12.1992

Polsat to jedna z najstarszych komercyjnych stacji w polskiej telewizji, z którą kojarzymy kultowe słoneczko w logo. Dla wielu Polaków z biegiem lat stała się synonimem dobrej rozrywki. Jak przebiegała historia tej stacji i co ma nam do zaoferowania?

Historia Polsatu

Polsat rozpoczął nadawanie 5 grudnia 1992 r. Początkowo, by nie złamać polskiego prawa, nadawano ze studia w Holandii, dopiero po regulacji przepisów siedzibę telewizji przeniesiono do Warszawy. Był pierwszym kanałem komercyjnym (a nie, jak TVP, publicznym), który otrzymał koncesję na ogólnopolskie nadawanie – stało się to w 1994 r. i tym samym Polacy otrzymali wybór między dwiema niezależnymi telewizjami. Pierwsze lata Polsatu to nadawanie w dwóch blokach: popołudniowym i nocnym, najpierw przez 4 godziny, a później 8 godzin dziennie. Dopiero po dwóch latach czas emisji wypełniał niemal cały dzień, a od 2010 r. Polsat można oglądać przez całą dobę.

Flagowe programy Polsatu

Polsat wielu Polakom kojarzy się z kanałem rozrywkowym. Stacja organizuje eventy i koncerty, które mogą również oglądać telewidzowie – Sylwestrową Moc Przebojów i Polsat SuperHit Festiwal. Ma również tradycje discopolowe – przez wiele lat na antenie Polsatu emitowano programy Disco Polo Live i Disco Relax, bez których wielu telewidzów nie wyobrażało sobie weekendu.

Na Polsacie emitowane są również informacyjne „Wydarzenia” oraz „Nowy dzień”, magazyn „Interwencja”, a także autorskie seriale stacji: „Pierwsza miłość” i „Przyjaciółki” oraz paradokumenty: „Trudne sprawy” i „Dlaczego ja?”. Widzowie mają też okazje obejrzeć wielkie produkcje: „Twoja twarz brzmi znajomo” oraz „Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami”.

Polsat jest odpowiedzialny za tak kultowe produkcje jak „13 posterunek”, „Miodowe lata”, „Świat według Kiepskich”, „Rodzina zastępcza”, „Samo życie”, „Fala zbrodni”, „Malanowski i Partnerzy”, „Daleko od noszy”, reality show „Bar”, talent show „Idol”, teleturnieje „Idź na całość”, „Gra w ciemno”, „Awantura o kasę” i „Rosyjska ruletka” oraz serię programów rozrywkowych dla dzieci „Hugo”. W stacji emitowano również hitowe seriale zagraniczne – „Strażnika Teksasu”, „Drużynę A”, „Zbuntowanego anioła” czy „Ostry dyżur”, a później „Gotowe na wszystko” i „Skazanego na śmierć”.

Prezenterzy i dziennikarze

Najbardziej rozpoznawalnymi prezenterami Polsatu są Krzysztof Ibisz i Maciej Rock. Charakterystyczny dla stacji był również głos lektora zapowiadającego programy, Tomasza Knapika. W Polsacie pojawiali się również m.in.: Ewa Wachowicz, Maciej Dowbor, Paulina Sykut-Jeżyna, Agnieszka Popielewicz, Tomasz Lis, Marcin Prokop, Dorota Hawryluk czy Jarosław Gugała.

Ze stacją przez kilka lat był związany Kuba Wojewódzki.

Polsat - Wiadomości

Polsat - Zdjęcia

Polsat - Wideo