Reklama

Maneskin

W 2021 r. szturmem wzięli świat muzyki, wygrywając konkurs Eurowizji. Od tego czasu o zespole Maneskin zrobiło się bardzo głośno, a charakterystyczny wygląd i kontrowersyjne wypowiedzi wokalisty grupy tylko zwiększają ich gigantyczną sławę. Kto stoi za zespołem Maneskin i jak potoczyła się ich kariera muzyczna? 
Maneskin - najważniejsze informacje
Maneskin /Wojciech Strozyk/REPORTER /East News

Maneskin - najważniejsze informacje

 • Data rozpoczęcia:

  2016

 • Uczestnicy:

  • Damiano David,
  • Victoria De Angelis,
  • Thomas Raggi,
  • Ethan Torchio
W 2021 r. szturmem wzięli świat muzyki, wygrywając konkurs Eurowizji. Od tego czasu o zespole Maneskin zrobiło się bardzo głośno, a charakterystyczny wygląd i kontrowersyjne wypowiedzi wokalisty grupy tylko zwiększają ich gigantyczną sławę. Kto stoi za zespołem Maneskin i jak potoczyła się ich kariera muzyczna? 

Członkowie zespołu

Maneskin to duńsko-włoski zespół, którego nazwa oznacza w języku duńskim „światło księżyca”. Jej pomysłodawczynią jest członkini zespołu o włosko-duńskim pochodzeniu, Victoria De Angelis, urodzona w 2000 r. biseksualna basistka. W skład grupy wchodzi także Damiano David, wokalista (ur. 1999), gitarzysta Thomas Raggi (ur. 2001) i perkusista Ethan Torchio (ur. 2000). Damiano od 2017 r. jest związany z Giorgią Soleri, włoską influencerką i modelką. 

Członkowie zespołu solidaryzują się ze społecznością LGBT+. 

Początek kariery

Maneskin powstał w 2016 r., a jego pierwszymi członkami byli Victoria oraz Thomas. Wkrótce do grupy dołączyli Damiano i Ethan. Wspólnie zaczęli grać na ulicach Rzymu, a w 2017 r. zgłosili się do 11. edycji włoskiej wersji programu „X Factor”. Zajęli tam drugie miejsce, ale ich singiel wykonany w trakcie finału stał się dużym przebojem we Włoszech i pozwolił zespołowi rozwinąć skrzydła. W 2018 r. wydali debiutancki album, „Il ballo della vita”, który szybko trafił na szczyty list sprzedaży, a bilety na trasę koncertową promującą płytę rozeszły się w okamgnieniu. 

Zdobycie popularności

Grupa zgłosiła się do udziału w festiwalu w San Remo w 2021 r. Zwycięstwo Maneskina w tym konkursie było dużym zaskoczeniem dla publiczności i branży muzycznej – rock nie jest typowym gatunkiem promowanym w San Remo. Jako triumfatorzy festiwalu Maneskin otrzymał prawo startu w Konkursie Piosenki Eurowizji jako reprezentant Włoch. Właśnie wtedy, na scenie w Rotterdamie, usłyszał o nich cały świat. Ich konkursowy utwór, „Zitti e buoni”, tak spodobał się widzom i jurorom, że przyniósł zespołowi zwycięstwo w rywalizacji. 

Dalsza kariera 

Popularność zespołu Maneskin sięgnęła zenitu, a sprzedaż ich kolejnej płyty, „Teatro d’ira Vol. I” oraz singli „Zitti e buoni”, „I Wanna Be Your Slave” oraz „Coraline” poszybowała w górę. Dla zespołu posypały się zaproszenia do udziału w festiwalach, letnich koncertach i innych eventach muzycznych w całej Europie. Na punkcie Maneskina oszalała też Ameryka – członkowie zespołu wystąpili w wielu programach rozrywkowych. 

W 2022 r. światło dzienne ujrzał jedenasty singiel zespołu, „Supermodel”, który Maneskin wykonał w trakcie finału Konkursu Eurowizji w Turynie. Ich cover piosenki Elvisa Presleya „If I Can Dream” znalazł się na soundtracku filmu-biografii króla rock’n’rolla, „Elvis”. 12 maja 2023 r. Maneskin wystąpi też na koncercie w Warszawie, a latem 2022 r. zagościł na gdyńskim Open’erze, gdzie porwał publikę i zszokował jawną krytyką zachowań homofobicznych. W trakcie koncertu wokalista, Damiano David pocałował swoich kolegów z zespołu

Nagrody 

Maneskin jest laureatem wielu nagród muzycznych. W 2021 r. zdobył nagrodę MTV Europe Music Awards w kategorii Best Rock, a rok później przyznano im tytuł Top Rock Song za utwór „Beggin’” na Billboard Music Awards oraz Best Alternative na MTV Video Music Awards.

Maneskin - Wiadomości

Maneskin - Wideo

 • Plejada gwiazd na MTV EMA. Wśród nich Daria Zawiałow!

  Poniedziałek, 15 listopada 2021 (17:00)
  Gala MTV EMA przyciągnęła największe gwiazdy światowego show-biznesu muzycznego. Wśród nich znalazł się także polski akcent! Dawia Zawiałow pojawiła się na czerwonym dywanie i czuła się...