Reklama

Reklama

Reklama

Majątek Tadeusza Rydzyka. Śpi na milionach, a pyta: "damy radę do pierwszego?"

O. Tadeusz Rydzyk (77 l.) to jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci medialnych w III RP i być może zakonnik z największym majątkiem w historii zgromadzeń zakonnych! Co wiemy o bogactwie ojca dyrektora?

O. Tadeusz Rydzyk to polski duchowny rzymskokatolicki, redemptorysta, doktor nauk teologicznych i nauczyciel akademicki. Jest założycielem i dyrektorem katolickiej rozgłośni radiowej Radio Maryja, a także Telewizji Trwam oraz założycielem i byłym rektorem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Obecnie w założonej przez siebie szkole jest przewodniczącym Rady Naukowej i wykładowcą. 

Tadeusz Rydzyk: kontrowersyjny duchowny

Tadeusz Rydzyk zainicjował powstanie czasopisma "Nasz Dziennik". Wszystkimi przedsięwzięciami redemptorysty zarządza fundacja Lux Veritatis, której Rydzyk jest współwłaścicielem. Postać Tadeusza Rydzyka budzi wiele kontrowersji. Częściowo wiążą się one z treściami przekazywanymi na antenie mediów założonych przez Rydzyka (treści antysemickie, mowa nienawiści), a także nieścisłościami dotyczącymi prowadzonych przez niego zbiórek pieniężnych.

Reklama

Co składa się na majątek Tadeusza Rydzyka?

Majątek Tadeusza Rydzyka to nie tylko środki pieniężne, ale też ziemie, nieruchomości i grunty. To również słynny Mercedes-Maybach klasy S, rzekomo ofiarowany redemptoryście przez bezdomnego (auto warte jest bagatela ok. 800 tys. zł!) (*1). Tylko według oficjalnych zeznań fundacja Lux Veritatis ma nieruchomości i grunty o wartości 60 mln zł, zbiory muzealne warte 90 mln zł, środki transportu warte 6,5 mln zł i 100 mln zł w środkach trwałych (*2)!

Sama działalność gospodarcza fundacji (m.in. produkcja programów telewizyjnych i sprzedaż reklam) daje ok. 13 milionów zysku! Przypomnijmy też, że fundacja Rydzyka zarządza ogromnym przedsiębiorstwem Geotermia Toruń, które powstało w celu wybudowania ciepłowni geotermalnej.

Według niektórych źródeł do majątku fundacji Lux Veritatis (250 mln zł) należałoby doliczyć też nieujawnione źródła. Jeśli podsumować wartość wszystkich dóbr zgromadzonych przez Tadeusza Rydzyka, otrzymamy kwotę ok. 360 mln zł! To już suma, która pozwoliłaby redemptoryście z Torunia znaleźć się na liście 100 najbogatszych Polaków (*3).

Skąd wziął się majątek Tadeusza Rydzyka?

Tadeusz Rydzyk sam wyjaśniał, że niektóre posiadane przez niego dobra to dary otrzymane od ludzi. Mało kto uwierzył w historię bezdomnego, który obdarował Rydzyka luksusowym samochodem. Faktem jest, że ojciec Tadeusz Rydzyk ma liczne grono zwolenników i zwolenniczek, którzy są w stanie oddać mu ostatni grosz. 

Tym sposobem Tadeusz Rydzyk wszedł w posiadanie gruntów rolnych i leśnych o powierzchni 2,6 hektara! Szacuje się, że aż 80% bogactwa Tadeusza Rydzyka pochodzi od hojnych darczyńców, którzy pod koniec życia przepisują swoje majątki fundacji Lux Veritatis zarządzającej wszystkimi dobrami Rydzyka.

Silnym zastrzykiem finansowym dla Tadeusza Rydzyka są dotacje z instytucji publicznych. Od 2015 roku fundacja Lux Veritatis otrzymała z budżetu państwa 250 mln zł. Tylko w 2020 r. fundacja ojca dyrektora uzyskała 64 mln zł na budowę muzeum "Pamięć i Tożsamość" (*4). Jednak Tadeusz Rydzyk publicznie dementował wysokość kwot otrzymywanych z budżetu państwa. 

"Codziennie pytam panią dyrektor - ile pieniędzy mamy? Czy damy radę do pierwszego?" - mówił Tadeusz Rydzyk podczas uroczystej mszy na urodziny Radia Maryja.

Ile zarabia Tadeusz Rydzyk?

Nie wiadomo, ile dokładnie zarabia Tadeusz Rydzyk, ale na pewno z pensji księdza nie byłby w stanie zgromadzić tak imponującego majątku. Zarobki duchownych w kościele rzymskokatolickim wynoszą ok. 1500-3000 zł miesięcznie. Z kolei z pensji nauczyciela akademickiego Rydzyk nie uzyska więcej niż 4000-5000 zł (*5). Oficjalnie nie pobiera żadnego wynagrodzenia ze swojej fundacji, ale czy tak jest w istocie? 

"Ojciec Dyrektor Tadeusz Rydzyk jest zakonnikiem. Jako zakonnik z jednej strony, ma swoich przełożonych, a z drugiej strony, co warto podkreślić, nie ma żadnego prywatnego majątku" - mówił ojciec Jan Król dla "Super Expressu".

Jedno jest pewne - nawet z kilku pensji nie udałoby się zgromadzić takiego majątku, jakiego dorobił się Tadeusz Rydzyk! Myślicie, że redemptorysta ma jeszcze jakieś sekretne źródła dochodów?


* Źródła informacji użyte w tekście:
1. https://motofakty.pl/ojciec-rydzyk-w-maybachu/ar/c4-16131683
2. https://zarobkimajatek.pl/osoby/tadeusz-rydzyk/
3. https://www.wprost.pl/tylko-u-nas/111076/Ojciec-Rydzyk-87-najbogatszym-Polakiem.html
4. https://www.wprost.pl/kraj/10364779/milionowe-dotacje-dla-o-rydzyka-glinski-o-szczegolach.html
5. https://zarobkimajatek.pl/osoby/tadeusz-rydzyk/

Zobacz też:

Ojciec Rydzyk wywoła kolejny skandal? Otwiera nowy biznes i będzie uzdrawiał ludzi!

Prezent na Dzień Matki? Sklep ojca Rydzyka proponuje Kartę Rozmowy Małżeńskiej

Ojciec Tadeusz Rydzyk wyprawi niezłą imprezę! Bayer Full zagra koncert, a potem ruszy procesja

Powstanie serial o Tadeuszu Rydzyku. "Ekler" i wszystko jasne

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: o. Tadeusz Rydzyk

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy