Samolot, pociąg, autokar… Jak najłatwiej dostać się do Lwowa?

Lwów staje się coraz popularniejszym kierunkiem zarówno na weekendowe, jak i dłuższe wyjazdy. Jest tam wiele atrakcji dla małych, jak i dużych turystów. Jak dostać się do miasta, gdy podróż własnym samochodem jest niemożliwa? Czy zawsze najlepszą opcją jest jazda własnym samochodem albo pociągiem?

Lwów to miejsce magiczne - głównie ze względu na swoją burzliwą historię. Można odnaleźć w nim mnóstwo niesamowitych zabytków. Dodatkowo jest to miasto o specyficznej atmosferze, bardzo tajemnicze, w którym warto się zagubić, by zobaczyć, jak płynnie bogactwo przenika się z biedą. Z łatwością można poczuć tu klimat poprzedniej epoki. To miejsce, które warto odwiedzić także ze względu na wyjątkowo niskie ceny - dania w restauracjach, alkohol, hotele, usługi... wszystko jest stosunkowo tanie dla turystów z Polski. Kuchnia ukraińska uważana jest za jedną z ciekawszych i bogatszych w smaki. Będąc we Lwowie, należy koniecznie spróbować wiśniówki, sernika ukraińskiego z dodatkiem semoliny, barszczu ukraińskiego, banoszu, czyli mąki kukurydzianej gotowanej na śmietanie serwowanej ze skwarkami i bryndzą oraz sałatki winegret, w której znajdują się m.in. marynowane buraki oraz ogórki kiszone lub konserwowe.

Samolot

Dzięki samolotom możliwe jest pokonanie dużych odległości w bardzo krótkim czasie (loty do Lwowa trwają zazwyczaj mniej niż godzinę!) i w dogodnych warunkach. Port lotniczy we Lwowie znajduje się jedynie 6 kilometrów od centrum miasta. Obsługuje on loty przychodzące m.in. z Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa i Poznania. Największą popularnością cieszą się jednak loty Wrocław - Lwów (dostępne na przykład pod adresem: https://www.fru.pl/tanie-loty/z-Lwow-LWO/do-Wroclaw-WRO/) oraz Warszawa (lotnisko Chopina oraz Modlin) - Lwów. Są one obsługiwane przez LOT, WizzAir i Ryanair. U każdego z przewoźników można kupić bilety w bardzo okazyjnych cenach (mniej niż 100 złotych w dwie strony dla jednej osoby), jednak aby to zrobić, koniecznie trzeba monitorować ceny oraz zachować elastyczność w kwestii dat wyjazdu. Wybierając tę metodę podróży, warto pamiętać o limitach płynów w bagażu podręcznym, co może być ważne w przypadku przewożenia np. nalewek jako pamiątek ze Lwowa.

Pociąg

Z dużych polskich miast, np. z Wrocławia, Opola, Krakowa i Rzeszowa, możliwe jest dostanie się do Lwowa bezpośrednim pociągiem. Kursy najczęściej realizowane są nocą, a podróżni jadą w wagonach sypialnych. Jest to dość komfortowy sposób, żeby dostać się na Ukrainę, należy jednak pamiętać, że jest on bardzo czasochłonny (podróż może trwać nawet 15 godzin) i często bywa drogi - cena biletu na pociąg może przewyższać znacząco koszt podróży samolotem. Osoby, które nie chcą podróżować nocą, mogą skorzystać z dziennego pociągu z Przemyśla do Lwowa. Należy jednak pamiętać, że z niektórych zakątków Polski podróż do Przemyśla może zająć mnóstwo czasu (może wymagać wielu przesiadek) i mocno uszczuplić wyjazdowy budżet, dlatego w wielu przypadkach po zsumowaniu cen biletów oraz straconego czasu bywa ostatecznie nieopłacalna. Niewątpliwym plusem podróży pociągiem na Ukrainę jest fakt, że bardzo rzadko zdarzają się długie kontrole na granicy - wszak pociąg nie może blokować torowiska. Ponadto wysiada się bezpośrednio w centrum miasta, co również stanowi atut.

Autokar

Kolejną możliwością dla osób, które nie mogą wybrać się na Ukrainę własnym środkiem transportu, jest autokar. Wielu przewoźników realizuje trasy do Lwowa. Trzeba jednak pamięć, że taka podróż może być bardzo długa. Wpływa na to nie tylko długość trasy, ale i konieczność przejścia stosunkowo czasochłonnej kontroli granicznej - to właśnie autobusy są najczęściej poddawane szczegółowym kontrolom pograniczników (ma to na celu udaremnienie przemytu, przewozu niedozwolonych przedmiotów i przekroczenie granicy przez osoby poszukiwane). Poza tym warunki podróży nie zawsze są komfortowe (stare autobusy są pozbawione Wi-Fi, toalet i innych udogodnień ważnych na długich trasach). Rekompensuje

.
Polecamy