Nie stać Cię na zapłacenie mandatu? Oto co możesz zrobić!

Mandat za wykroczenie zawsze jest nieprzyjemną niespodzianką. W swoim miesięcznym budżecie nikt z nas nie planuje takiego wydatku, a jednak może się on zdarzyć każdemu kierowcy i nie tylko. Obecnie obowiązujący taryfikator przewiduje naprawdę wysokie grzywny finansowe za wykroczenia drogowe, sięgające nawet tysięcy złotych. Co zrobić, gdy nie stać Cię na zapłacenie tak wysokiej kary? Podpowiadamy!

Funkcjonariusz policji, wypisujący mandat, ma obowiązek poinformować Cię o popełnionych wykroczeniach, a także wysokości nałożonej grzywny. Czas na zapłacenie kary zwykle wynosi 7 dni. To dość mało, szczególnie gdy nie masz tak wysokiej kwoty na koncie. Co zrobić, aby nie narażać się na kolejne nieprzyjemności? Zobacz, jakie masz opcje!

1. Pożyczyć pieniądze

Jeśli nie zapłacisz mandatu w wymaganym terminie (zwykle 7 dni), zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne. Co to oznacza? Urząd Skarbowy może próbować odzyskać pieniądze, na przykład odliczając je ze zwrotu podatku dochodowego lub bezpośrednio z Twoich rachunków bankowych. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, wielu ukaranych decyduje się pożyczyć pieniądze i zapłacić karę w terminie. Jednak gdzie pożyczyć pieniądze bez zdolności kredytowej?

Jeśli masz już inne zadłużenia i banki odmawiają udzielenia Ci pożyczki, możesz spróbować pożyczyć pieniądze z innych źródeł - na przykład od członka rodziny, znajomego lub pozabankowych firm pożyczkowych. Możliwe jest tam wzięcie pożyczki ratalnej lub chwilówki nawet bez tzw. zdolności kredytowej.

2. Rozłożyć mandat na raty

Inną możliwością jest próba rozłożenia płatności kary na kilka mniejszych części. Jak rozłożyć mandat na raty? Należy zwrócić się z odpowiednim wnioskiem do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, który obecnie zajmuje się rozpatrywaniem tego typu przypadków. Wniosek można napisać samodzielnie lub skorzystać z gotowych druków dostępnych w Internecie. Ważne jednak, aby dobrze uargumentować potrzebę rozłożenia mandatu na raty.

Do wniosku o rozłożenie kary na raty warto dołączyć wszelkie dokumenty, które mogą potwierdzać trudną sytuację finansową osoby ukaranej. Może to być na przykład:

  • niska emerytura lub renta;
  • czasowa niezdolność do pracy;
  • choroba;
  • brak pracy;
  • niskie dochody;
  • sytuacja losowa;
  • inne zobowiązania finansowe.

Wniosek najlepiej złożyć w ciągu 7 dni od otrzymania mandatu. Można to zrobić za pośrednictwem poczty (list polecony), osobiście lub przez portal ePUAP albo eUrząd Skarbowy.

Konsekwencje mandatu niezapłaconego w terminie

Choć termin 7 dni jest dość krótki, a kary finansowe potrafią być naprawdę wysokie, warto dołożyć wszelkich starań, aby zapłacić mandat na czas lub rozłożyć go na raty. Konsekwencją wszelkich opóźnień w płatnościach może być bowiem nie tylko postępowanie egzekucyjne, ale także wpisanie do rejestru dłużników. Skutki takiego wpisu mogą odbijać się echem jeszcze przez wiele lat i w przyszłości może się okazać, że właśnie z tego powodu bank odmówi Ci udzielenia kredytu czy rat na zakup sprzętu.

Artykuł sponsorowany

.
Polecamy