Mycie podłóg – wszystko, co musisz wiedzieć!

Mycie domowych podłóg, choć wydaje się dziecinnie proste, może wzbudzać pewne wątpliwości. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak należy je myć, aby uniknąć niechcianych smug albo poznać tajniki mycia różnych rodzajów nawierzchni, przeczytaj nasz artykuł!

Błędy podczas mycia podłóg

Zanim poznasz porady dotyczące poprawnego mycia podłóg, przyjrzyjmy się najpierw najczęściej popełnianym błędom. 

Pierwszym z nich jest mycie podłóg przy użyciu ciepłej wody. Dlaczego? Kiedy woda jest ciepła, po zetknięciu z zimną powierzchnią zaczyna szybko parować, co sprawia, że na panelach czy kafelkach pozostają niechciane smugi. 

Kolejny błąd, jaki często popełniamy, to zbyt duża ilość wody, jaką przenosimy z mopa na podłogę. Jeśli jesteś posiadaczem drewnianych podłóg albo paneli, unikaj tego, ponieważ w przeciwnym razie stan Twojej podłogi może szybko ulec zniszczeniu - zwłaszcza w przypadku tanich paneli, które mają tendencję do tego, aby w kontakcie z wodą puchnąć. 

Warto wspomnieć też o wykorzystywaniu zbyt dużej ilości detergentu. Myjąc podłogę dedykowanym środkiem, zwracaj uwagę na to, ile mililitrów płynu zaleca wykorzystywać producent. W sytuacji, gdy wlejesz do wody zbyt dużo detergentu, szybko zauważysz, że zacznie robić się piana, która finalnie będzie tworzyć na podłodze nieestetyczne smugi. 

Na sam koniec pamiętaj o tym, żeby do czyszczenia podłóg w całym domu nie używać tej samej wody. Kiedy jest ona brudna, mycie nie przebiega tak efektywnie, jak powinno. 

Te porady dotyczące mycia podłóg musisz znać! Używaj odpowiedniego mopa

Chcąc skutecznie myć swoje podłogi, musisz zaopatrzyć się w odpowiedni mop. Dzięki niemu poświęcisz na tę czynność znacznie mniej czasu. Rynek tych akcesoriów do sprzątania obejmuje mopy parowe, płaskie oraz sznurkowe. Czym się one od siebie różnią? 

Mopy parowe to nowoczesne elektryczne urządzenia, które do sprzątania wykorzystują gorącą parę. Mając taki sprzęt, nie musisz dokupować różnych detergentów, co pozwoli Ci w skali roku sporo zaoszczędzić. Generowana para wodna oprócz tego, że doskonale radzi sobie nawet z większymi zabrudzeniami, to jeszcze ma właściwości odkażające. Funkcjonalność mopa parowego docenią zatem wszyscy alergicy. 

Mopy płaskie są dedykowane posiadaczom równych podłóg i zarazem dużych przestrzeni. Przy ich użyciu umyjesz podłogę szybciej niż w przypadku mopa obrotowego, a ponadto będzie to znacznie wygodniejsze. Decydując się na któryś z tych mopów, miej na uwadze fakt, że ich myjącą końcówkę należy porządnie odsączyć z wody. 

Sięgaj po dedykowane detergenty

Nic nie powoduje takich zamazów na podłodze, jak nieodpowiednio dobrany detergent - zwłaszcza jeżeli sięgasz po środki, które nie są dedykowane do mycia podłóg, np. płyn do naczyń czy mydło. Pamiętaj, że aby cieszyć się lśniącą podłogą, należy zaopatrzyć się w środki, które będą przystosowane do Twojego rodzaju podłogi. 

Przed mopowaniem dokładnie zamieć podłogę

Żeby dbanie o czystość podłóg przebiegało sprawnie i możliwie jak najszybciej, upewnij się, że przed myciem podłóg dokładnie oczyściłeś je z kurzu, okruszek czy innych zabrudzeń. W przeciwnym razie podczas mopowania będą przenoszone po powierzchni całego domu, co będzie wiązało się z koniecznością ponownego zamiatania. 

Rodzaje podłóg - to warto wiedzieć!

Na koniec naszego artykułu przygotowaliśmy dla Ciebie porady dotyczące tego, jak dbać o dany rodzaj podłóg. Przeczytaj poniższy tekst i sprawdź, czy nie popełniasz jakichś błędów. 

Podłoga drewniana

Podłoga drewniana to najbardziej wymagający rodzaj powierzchni. Należy wiedzieć, że wymaga ona szczególnego dbania. Jeśli Twoja podłoga jest stworzona z drewna, pamiętaj o stosowaniu małej ilości płynów. Chcąc umyć ten rodzaj powierzchni, sięgnij po detergenty dedykowane drewnianym parkietom. 

Podłogi wykonane z drewna nie lubią się z domowymi rozworami, jak np. woda z octem. Ocet może bowiem uszkodzić drewno. Miej to na względzie podczas kolejnych porządków domowych. 

Kafelki

Posiadacze kafelek nie muszą unikać domowych roztworów. Ocet może bowiem świetnie nabłyszczyć kafelki, co jest w końcu jak najbardziej pożądanym efektem. Myjąc kafelki, masz także dowolność, jeśli chodzi o rodzaj wykorzystywanych akcesoriów. Ze względu na to, że kafelki są wykonane z trwałych materiałów, nic nie stoi na przeszkodzie, aby do ich czyszczenia używać specjalnych szczotek czy innych czyścików. 

Panele

Jeżeli w Twoim domu królują panele, wiedz, że podobnie jak w przypadku drewnianych podłóg, trzeba unikać przy ich myciu dużej ilości wody. Zaletą okazuje się możliwość wykorzystywania do tego celu domowych roztworów!

Chcąc nadać swoim panelom błysku, możesz je wypolerować albo wykorzystać mieszaninę wody z sodą. Ma ona bowiem świetne właściwości nabłyszczające.

Artykuł sponsorowany

.
Polecamy