Jak się ubrać na rower zimą i latem? Poradnik

Stare skandynawskie przysłowie mówi „Nie ma złej pogody, jest tylko złe ubranie”. Ta sentencja odnosi się do wielu sytuacji i czynności, również do jazdy na rowerze. Nie musisz rezygnować z pedałowania zimą. Dowiedz się, jak się ubrać na rower zimą i latem.

Jazda na rowerze latem - w co się ubrać?

Pedałowanie w wysokich temperaturach wymaga od kolarza założenia na siebie wygodnego i przewiewnego stroju. Co warto ubrać na rower, kiedy przysłowiowy żar leje się z nieba? Już podpowiadamy!

Koszulka na rower

Czy to odzież rowerowa damska, taka jak np.: https://sportano.pl/odziez-rowerowa/odziez-rowerowa-damska, czy męska, podstawowym elementem sportowej garderoby jest koszulka na rower. Powinna być uszyta z materiałów technicznych, które nie tylko zapewniają skórze odpowiednią wentylację, ale również chronią ciało przed szkodliwym promieniowaniem UV. Bez wątpienia jest to ważna kwestia dla osób o bardzo jasnej karnacji. Warto zdecydować się na model w jasnych kolorach. Czerń, granat i brąz lepiej zostawić na zimę.

Spodenki rowerowe

Teraz czas na spodenki rowerowe. Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z kolarstwem, zalecamy wybór spodenek z szelkami, dzięki którym odzież nie zsuwa się z ciała. Ponadto, spodenki na szelkach nie wpijają się w brzuch przy pochylonej postawie, jak ma to miejsce w przypadku spodenek zapinanych w pasie.

Większość producentów odzieży sportowej ma w swojej ofercie spodenki ze specjalną wkładką, której grubość ma bezpośrednie powiązane z typem jazdy, jaki uprawiamy. Zróżnicowana jest także grubość wkładki oraz jej wyprofilowanie - inne dla kobiet, a jeszcze inne dla mężczyzn.

Istotnym punktem w przypadku zakupu spodenek na rower jest wykończenie nogawek. Doświadczeni kolarze stawiają na elastyczne taśmy, ponieważ nie uciskają mięśni. Początkujący rowerzyści mogą wybrać modele z silikonowymi gumkami, które równie dobrze spełniają swoją rolę.

Bielizna termoaktywna na lato

Czy zakładanie latem bielizny termoaktywnej na rower ma sens? Oczywiście, że tak, zwłaszcza gdy temperatura powietrza oscyluje w granicach 20-23 stopni Celsjusza. Bielizna termoaktywna ma bardzo ważne zadanie, a mianowicie odprowadza pot z powierzchni skóry. Dzięki temu ciało jest suche nawet w trakcie bardzo ekstremalnych zjazdów czy podjazdów.

Termoaktywna bielizna skutecznie obniża temperaturę ciała, które jest w ciągłym ruchu. Na okres letni możesz sprawić sobie termoaktywną koszulkę z krótkim rękawem, bądź model bez rękawów. Coraz częściej w sklepach sportowych znaleźć można siateczkowe bezrękawniki. One również świetnie spełniają swoją rolę.

Rękawiczki rowerowe na lato

Zimą oraz w okresie przejściowym pogoda wymaga od rowerzysty zabezpieczenia dłoni. O rękawiczkach nie zapominajmy również latem. Krótkie, odpowiednio dopasowane rękawice rowerowe zapewniają podstawową ochronę dłoni podczas upadku, a przy tym ułatwiają trzymanie nagrzanych chwytów czy baranka.

Letnie rękawiczki rowerowe to akcesoria wykonane z przewiewnych materiałów o dość minimalistycznej konstrukcji. Umożliwiają swobodne otarcie czoła z potu, a w razie wywrotki amortyzują uderzenie o podłoże.

Jazda na rowerze zimą - jakie ubrania przygotować?

Kolarstwo zimowe zdecydowanie różni się od pedałowania w okresie letnim. Kolarz musi mierzyć się z niski temperaturą, porywistym wiatrem i oblodzeniem. Przed wyjściem z domu trzeba przygotować się na każdą pogodową ewentualność. Kluczową rolę odgrywa tutaj odzież rowerowa na zimę. Oto co warto mieć w swojej garderobie.

Temperatura od 10°C do 0°C - jaka odzież na rower?

Listopad, początek grudnia czy ostatnie dni marca. W tym czasie panuje dość umiarkowana temperatura w zakresie od 10°C do 0°C. Planujesz wybrać się o tej porze na rower? Koniecznie załóż na siebie bieliznę termoaktywną wykonaną z syntetycznych, bądź naturalnych tkanin jak wełna.

Przy dodatnich temperaturach miej na sobie długie spodnie rowerowe oraz lekki sweter i kolarską kurtkę zimową. Jeśli na dworze pada bądź wieje, uzupełnij swój ubiór o kurtkę przeciwdeszczową z membraną, która chroni przed wiatrem. Nie zapomnij także o rękawiczkach i ciepłej czapce.

Temperatura od 0°C do -10°C - co założyć na rower?

Zimowa przejażdżka rowerowa może być przyjemnością nawet wtedy, gdy temperatura powietrza spada poniżej zera. Wystarczy, abyś pamiętał o tym, że wybierając się na rower zimą, musisz nakładać na siebie odzież warstwowo, czyli na tak zwaną cebulkę.

Pierwszą warstwę powinna stanowi bielizna termiczna, która odprowadza pot ze skóry i nie dopuszcza do wychłodzenia się organizmu. Na drugą warstwę (izolującą) składają się takie elementy jak koszulka z długim rękawem, bluza rowerowa oraz ocieplane spodnie zimowe na szelkach. Ostatnią warstwą jest oczywiście sportowa zimowa kurtka i kurtka przeciwwiatrowa. To nie wszystko - pod kask załóż polarową czapkę, na dłonie grubsze rękawice zimowe, a na stopy ciepłe skarpety.

Temperatura od -10°C do -20°C, czyli jazda na rowerze w mrozie

Jazda na rowerze, gdy temperatura spada poniżej -10°C nie jest dobrym pomysłem, zwłaszcza gdy jeśli oprócz mrozu na drodze leży spora warstwa śniegu bądź lodu. Jeśli jednak zdecydujesz się na krótką przejażdżkę w takich warunkach, nie zapomnij ciepło się ubrać. Podstawą jest gruba bielizna termoaktywna, bluza zimowa, kurtka oraz kurtka przeciwwiatrowa.

Pamiętaj jednak, że w trakcie kilkugodzinnej jazdy możesz odczuwać chłód (zwłaszcza w okolicach kolan oraz dłoni). Z racji tego, zamiast jednej pary, możesz założyć dwie pary rękawic, a pod spodnie zimowe dodatkowo ubrać krótkie spodenki bądź legginsy. Kolejnym problemem są odmrożenia twarzy - uszu, nosa, policzków i ust. Przy tak niskich temperaturach trudno zapewnić sobie wystarczający komfort termiczny, nawet mając na sobie kilka warstw ubrań, kominiarkę i czapkę pod kask.

Mamy nadzieję, że już wiesz, jak ubrać się na rower zimą, a jak latem. Przed wyruszeniem w trasę, sprawdź aktualną temperaturę powietrza oraz prognozę pogody na najbliższe godziny. Szczególnie latem aura potrafi się szybko zmienić i nawet z niewielkiej i niegroźnej chmury może spać obfity deszcz.

Artykuł sponsorowany

.