Reklama
Reklama

Zaskakujący zwrot w sprawie Andrzeja Nejmana tuż po aferze. Powalczy o swoją posadę

Andrzej Nejman od 13 lat kieruje stołecznym Teatrem Kwadrat. Po skargach pracowników placówką i poczynaniami dyrektora zainteresował się warszawski ratusz. Przeprowadzono w placówce kontrolę, której wyniki nie były korzystne dla Nejmana. Co dalej w sprawie dyrektora?

Afera wokół Andrzeja Nejmana

Wokół Andrzeja Nejmana i prowadzonego przez niego Teatru Kwadrat od miesięcy jest głośno. Przypomnijmy, że zaczęło się od skarg pracowników. Teatr jest placówką publiczną, w związku z tym prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zlecił przeprowadzenie tam kontroli.

Co wykazała kontrola w Teatrze Kwadrat?

Kontrola w Teatrze Kwadrat dotyczyła gospodarki finansowej. Pod lupę wzięto między innymi samochody służbowe oraz współpracę z fundacją "TKwadrat", którą prowadzi żona Andrzeja Nejmana. Wyniki kontroli w Teatrze Kwadrat podsumowała Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy. Jej zdaniem w placówce nie dzieje się dobrze.

Reklama

"Negatywnie oceniam działalność Teatru w obszarze objętym kontrolą. W teatrze naruszono podstawowe zasady dysponowania środkami publicznymi. Współpracę z Małgorzatą Nejman oceniam jako daleko wykraczającą poza standardy etyki" - wyjaśniła zastępczyni Rafała Trzaskowskiego.

Ostatecznie jednak Nejman dostał od władz miasta miesiąc na wprowadzenie planu naprawczego. Jednocześnie dyrektor Biura Kultury stołecznego ratusza Artur Jóźwik twierdził, że konkursu na nowego dyrektora Teatru Kwadrat nie będzie, a Nejman zostanie automatycznie powołany na kolejną kadencję.

Andrzej Nejman ponownie kandyduje na stanowisko dyrektora

Jak się okazuje tamte doniesienia mijały się z prawdą. Właśnie ogłoszono konkurs na nowego dyrektora placówki. Do 19 maja można było zgłaszać kandydatury. Do drugiego etapu formalnie zakwalifikowano 13 osób. Jedną z nich jest... Andrzej Nejman. Poza nim na stanowisko dyrektora kandydują też:

 • reżyser Wojciech Adamczyk, 
 • aktor, były dyrektor radiowej Trójki Michał Banach, 
 • aktor Tadeusz Chudecki, 
 • przedsiębiorczyni Ewa Dądajewska-Kowalska, 
 • aktor Cezary Iber, 
 • aktor Marek Kałużyński, 
 • prezeska Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego Karolina Kirsz, 
 • aktor Dariusz Kordek, 
 • aktorka Aleksandra Nieśpielak-Kubiak, 
 • reżyser Zbigniew Rybka, 
 • aktorka Anna Toporski 
 • aktorka Ewa Wencel.

Indywidualne rozmowy z kandydatami i kandydatkami mają zostać przeprowadzone się jeszcze w czerwcu. 

Andrzej Nejman może liczyć na wsparcie

Andrzej Nejman zdecydował się udział w konkursie, gdyż ma za sobą ogromne wsparcie... zespołu aktorów. Pierwszym, który stanął w jego obronie, był Marek Siudym, który napisał do "Wyborczej" list w obronie dyrektora.

"Naprawdę wziął się za siebie i zmienił się. Dlatego uważam relacje jego przeciwników za nieprawdziwe lub nieaktualne" — przekazał w liście aktor.

Kolejny list wystosowała spora część zespołu Teatru Kwadrat. Pod tekstem apelującym o wyważoną ocenę dyrektora podpisali się m.in. Anna Cieślak, Bartosz Opania, Maja Hirsch, Paweł Małaszyński czy Paweł Domagała.

Zobacz też:

Szokujące wyniki kontroli w Teatrze Kwadrat. Andrzej Nejman ma kłopoty

Andrzej Nejman krytykuje "średniowieczną Polskę" i kolegów celebrytów. Niebywałe, co powiedział!

Andrzej Nejman krytykuje władze: "Jak ktoś w Polsce nie jest bogobojnym katolikiem, to pewnie jest szemrany"

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Andrzej Nejman | teatr Kwadrat
Reklama
Reklama
Reklama