Reklama
Reklama

Wojciechowska walczy o córkę

Martyna Wojciechowska (38 l.) wiele razy udowodniła, że potrafi walczyć. Teraz próbuje uratować córkę, by jak inne 6-latki, nie musiała zasiąść w szkolnej ławie.

Tylko 2,5 miesiąca - tyle zabrakło, by Marysia (5) mogła cieszyć się beztroskim dzieciństwem. Córka Martyny Wojciechowskiej urodziła się 17 kwietnia 2008 r. , a Ministerstwo Edukacji Narodowej przewiduje, że dzieci urodzone w pierwszym półroczu 2008 r. obowiązkowo zasiądą w szkolnych ławach w 2014 r.

"Nie sądzę, by wysłanie sześcioletniego dziecka do szkoły było mądrym rozwiązaniem. Czemu to ma służyć?" - zastanawia się zbulwersowana Martyna.

Dziennikarka nie zamierza w tej sprawie złożyć broni. Wspólnie z innymi artystami i pedagogami zwróciła się niedawno do rządu, by wycofał się z tego pomysłu.

Reklama

Sama miała beztroskie dzieciństwo. Chodziła do przedszkola tylko dwa tygodnie. Kiedy okazało się, że nie potrafi dostosować się do grupy i stale płacze, jej mama Joanna postanowiła, że córka pojawi się w placówce dopiero w zerówce.

Marysia do przedszkola też poszła później, mając 3,5 roku. "Przy pierwszym podejściu zauważyłam, że jeszcze się tam nie odnajduje. Tyle przed nią pracy i wysiłku, że chciałabym, by czas beztroski trwał jak najdłużej" - mówi Wojciechowska.

Dziewczynka jest bardzo zżyta z mamą. Ta nie chce niczego przyspieszać, dlatego w egzotyczne podróże córeczki na razie nie zabiera. "Uważam, że na różnice stref czasowych i zmiany flory bakteryjnej przyjdzie jeszcze czas" - mówi.

Martwi się jednak, że pewne zasady, które wpaja córce, nie przystają do dzisiejszego świata - gdy ktoś w przedszkolu powie jej coś niemiłego, wtedy obie siadają i o tym rozmawiają.

"Nie da się dzieci uchronić przed światem zewnętrznym, ale trzeba im pomóc nauczyć się radzić sobie z nim. Najważniejsze to obserwować swoje dziecko i pozwalać mu się rozwijać w takim tempie, jakiego potrzebuje" - tłumaczy.

Na razie nie ma złudzeń, że na siedzenie w ławce dla Marysi jest zdecydowanie za wcześnie.
Iza Kraft
24/2013

Na żywo
Dowiedz się więcej na temat: Martyna Wojciechowska
Reklama
Reklama
Reklama