Reklama
Reklama

Prawda o karierze Stuhra wyszła na jaw po latach. Niewiele brakowało, a świat by o nim nie usłyszał

We wtorkowe przedpołudnie kraj obiegła niezwykle smutna wiadomość. W wieku 77 lat zmarł Jerzy Stuhr, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. Informację tę potwierdził jego znany syn, Maciej Stuhr, który poszedł w zawodowe ślady ojca. Jak się okazuje, niewiele brakło, a świat mógłby nigdy nie poznać się na niekwestionowanym talencie wybitnego artysty. Początki kariery wcale nie były dla niego łatwe...

Kariera Jerzego Stuhra mogła potoczyć się zupełnie inaczej

Dziś trudno wyobrazić sobie historię polskiego kina i teatru bez Jerzego Stuhra. Lutek Danielak z "Wodzireja" Feliksa Falka, Filip Mosz z "Amatora" Krzysztofa Kieślowskiego czy wreszcie Maks Paradys i komisarz Ryba w kultowych komediach Juliusza Machulskiego - to on nadał tym postaciom charakterystyczny język i sprawił, że cytaty filmowe przeniosły się do potocznego języka Polaków.

Reklama

Jak to często bywa w przypadku aktorów, pierwszą styczność ze sceną miał jeszcze w okresie szkolnym. Stało się to jednak stosunkowo późno, bo dopiero w liceum, kiedy zaczął angażować się w działalność grup teatralnych. Zalążki jego talentu spostrzegła nauczycielka, która zlecała swoim podopiecznym naukę wierszy na pamięć. Gdyby nie jej upór, być może nastoletni Stuhr nie byłby w stanie przełamać swojego strachu.

"Przy całej mojej nieśmiałości, ona zauważyła, że gdy zaczynam mówić wierszyk, staję się pewniejszy, mądrzejszy i się już nie boję. (..) I ona to we mnie podsycała, w tym kierunku popychała. Często zaglądałem do teatru w Bielsku i raz akurat potrzebowali dzieci na statystów do 'Dziadów' Mickiewicza. No i tak się zaczęło, złapałem bakcyla" - powiedział niegdyś aktor w rozmowie z portalem Encyklopedia Teatru Polskiego. W młodości Stuhr pracował we wspomnianej instytucji jako bileter i organizator widowni.

Studia w ukochanym Krakowie. Jerzy Stuhr nie miał tam łatwo

Wkraczający w dorosłość Jerzy postanowił wrócić do rodzinnego Krakowa i to właśnie tam podjąć studia. Jego ojciec, znany prokurator, miał dla pierworodnego przed maturą tylko jeden warunek. "Synu, jest taka tradycja w naszej rodzinie, że mężczyźni studiują na Uniwersytecie Jagiellońskim. Bardzo cię o to proszę. Wydział wybierz, jaki chcesz" - brzmiały ponoć jego słowa.

I faktycznie, Jerzy Stuhr ukończył polonistykę na jednej z najlepszych uczelni w kraju. Ostatecznie to jednak drugi kierunek, aktorstwo w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, okazał się dla niego bardziej "przyszłościowy". Po studiach rozpoczął pracę w miejscowym Starym Teatrze.

Okres studencki wcale nie był dla niego jednak łatwy. Przyszły gwiazdor wciąż kwestionował swoje predyspozycje do zawodu, w czym zdecydowanie nie pomagali mu wykładowcy. Początkowo nie wierzył w niego m.in. Jerzy Jarocki, uznawany za jednego z najważniejszych rodzimych reżyserów teatralnych. Stuhra podłamała jego krytyka, ale postanowił poprosić o kolejną szansę na wykonanie zadania - przedstawienie monologu Henryka ze "Ślubu" Witolda Gombrowicza.

"(...) jak to zabolało! Ja chciałem być przecież artystą! Jarocki jednak wiedział, do kogo mówi. Poprosiłem o jeszcze jedną próbę, a w oczach miałem mord... On to wiedział, że mówi do człowieka, który taką uwagę przekuje w zwycięstwo. Tak nas wtedy wychowywali! Uwagi były tylko negatywne. Oni wiedzieli, że my pójdziemy w życie i już zawsze będziemy na cenzurowanym. Co wieczór będziemy oceniani, co wieczór każdy będzie mógł wszystko o nas napisać - dobre i złe. A to złe musimy znieść i przekuć w zwycięstwo. (...) Dlatego ja to [negatywne recenzje - przyp. aut.] dobrze znoszę" - wyjawił Stuhr w rozmowie ze wspomnianym serwisem.

Choć jako student wielokrotnie musiał przełamywać własne bariery, lata później powrócił do szkoły, choć tym razem w zupełnie nowej roli. W latach 1990-1996 oraz 2002-2008 był bowiem rektorem ukochanej krakowskiej PWST.

Jerzy Stuhr odszedł we wtorek, 9 lipca w wieku 77 lat.Zobacz też:

Krystyna Janda wspomina Jerzego Stuhra. "Marzył, żeby umrzeć na scenie"

Jerzy Stuhr w ostatnim wywiadzie zapowiedział koniec kariery. Padły gorzkie słowa

Jerzy Stuhr robił karierę nie tylko w polskim filmie. Skąd pochodził?

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Jerzy Stuhr
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy