Przejdź na stronę główną Interia.pl

Praca dla młodych. Gdzie szukać zatrudnienia?

Młodzi coraz bardziej obawiają się o swoją przyszłość. Bez znalezienia dobrze płatnej i stabilnej pracy trudno im zacząć prowadzić samodzielne życie, a także zakładać własne rodziny. Gdzie mogą szukać zatrudnienia? Oferty pracy dla młodych ludzi bez doświadczenia są dosłownie na wyciągnięcie ręki, tylko trzeba wiedzieć, gdzie można je znaleźć.

Gdzie szukać pierwszej pracy? Młodzi narzekają na zbyt małą liczbę ofert pracy

Marzy ci się dobrze płatna praca? Coraz więcej młodych osób w Polsce nie potrafi jej znaleźć. Winę za swoje niepowodzenie zrzucają na brak dobrych ofert pracy dla młodych.  Skutki są opłakane - według danych GUS już blisko 2 miliony 25 - 34-latków wciąż mieszka z rodzicami. Nie są w stałych związkach i nie planują zakładać rodziny. Dlaczego? Wielu z nich jako przyczynę wskazuje oferty pracy, które nie gwarantują osiągnięcia satysfakcjonujących dochodów.

Czy na rynku pracy naprawdę brakuje miejsca dla nowych pokoleń? Niektórzy eksperci jako przyczynę takiego stanu rzeczy podają zbyt małą liczbę wolnych etatów w Polsce. Choć bezrobocie w naszym kraju stale maleje, pod względem wolnych miejsc pracy w pełnym wymiarze, znajdujemy się na szarym końcu unijnej listy. Tylko w ciągu 2020 roku liczba wakatów w Polsce zmniejszyła się o 41 tysięcy, a odsetek wolnych miejsc pracy wynosi zaledwie 0,7%.

Praca dla młodych jest dostępna! Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać

Praca dla młodych osób jest niezbędna do rozpoczęcia życia “na własną rękę". Wielu z pozostających pod skrzydłami rodziców tzw. “gniazdowników" przyznaje, że perspektywa szukania ofert pracy dla młodych ludzi nie napawa ich optymizmem. Nie wiedzą, gdzie i jak ich szukać. Dowodzą tego m.in. badania Eurostatu, w których wskazano, iż odsetek “gniazdowników" w Polsce wzrósł z 36,4% w 2005 r. do 43,1% w 2019 r. Robi to szczególne wrażenie na tle unijnej średniej, która wynosi... 28%.

Jak wyjść z tego błędnego koła? Sposób na to nieco szybciej od mężczyzn znalazły kobiety. Jedynie 29% “gniazdowników" to panie, które jeszcze nie wyprowadziły się z rodzinnych domów. Choć zdaniem socjologów taki stan rzeczy wynika także z uwarunkowań kulturowych, ich przewagą jest tutaj przede wszystkim dobre wykształcenie. Zdobycie go to pierwszy krok na drodze do znalezienia pracy dla młodych!

Wbrew pozorom pracodawcy nie szukają wyłącznie osób, które ukończyły studia wyższe, bądź posiadają wieloletni staż w branży. Oferty pracy dla młodych ludzi bez doświadczenia też się znajdą! Wiele firm chętnie przyjmuje na tzw. stanowiska “juniorskie", na których nowi pracownicy są również przyuczani do zawodu. Gdzie jeszcze szukać pracy dla nowicjuszy na rynku?

Oferty pracy dla młodych ludzi bez doświadczenia - gdzie ich szukać?

Jak szukać pracy dla młodych, jeśli nie mamy wiele doświadczenia zawodowego? Poza wspomnianymi programami stażowymi warto szukać zatrudnienia także na niższych stanowiskach w firmach, które oferują sprecyzowaną ścieżkę rozwoju. Im więcej się tu nauczycie, tym szybciej możecie awansować, lub zdobyć nowe, cenne kwalifikacje!

Gdzie szukać ofert pracy dla młodych ludzi bez doświadczenia w tego typu firmach? Rekruterzy najwięcej ogłoszeń zamieszczają na portalach pracy w sieci. To tu znajdziecie najstaranniej wyselekcjonowane oferty ze wszystkimi informacjami, jakich potrzebujecie.

GoWork.pl to jedno z takich miejsc - jednak naszą misją jest nie tylko pomoc w znalezieniu idealnych ofert pracy, ale też pomoc firmom w tworzeniu bardziej wartościowej kultury organizacji. Dlatego znajdziecie u nas nie tylko dobre oferty pracy dla młodych, ale i opinie na temat topowych pracodawców w Polsce oraz ich warunków dla pracowników. To pomoże Wam zdecydować, czy to miejsce pracy dla Was i jakie umiejętności możecie w nim zdobyć.

A gdy zdobędziecie już pierwsze, poważne zawodowe kwalifikacje, zbudujecie tym samym CV, które otworzy Wam drzwi do dalszych etapów Waszej kariery! Wiemy, że najtrudniej jest zacząć.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje

Nie przegap
najgorętszych
plotek!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie. Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj Pomponik.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »