Przejdź na stronę główną Interia.pl

Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Polski sąd odmówił znanej parze gejów zarejestrowania ich portugalskiego ślubu

Jakub i Dawid, znana para gejów, musiała przełknąć gorycz porażki. Po półtorarocznej batalii warszawski sąd odmówił zarejestrowania w Polsce ich ślubu zawartego w Portugalii. Para zapowiada, że odwoła się od tej decyzji do Trybunału w Strasburgu.

Jakub i Dawid to popularni w Internecie vlogerzy. Rozgłos zdobyli dwa lata temu, gdy ich amatorski teledysk spodobał się legendarnemu duetowi Roxette. Od tej pory nagrywają teledyski, sami śpiewają i zajmują się aktywizmem na rzecz środowiska LGBT.

Reklama

Pobrali się latem 2017 roku na Maderze. Sceneria była niemal jak z bajki - malowniczy klif, błękit oceanu, a wokół najbliższa rodzina i przyjaciele. Był nawet prezent ślubny od zespołu Roxette.

Niestety, bajka skończyła się wraz z powrotem do kraju. Kolejne urzędy odmówiły parze rejestracji ślubu aż sprawa trafiła do sądu. Na rozprawie pełnomocnik pary przekonywał, że Konstytucja nie zabrania małżeństw osób tej samej płci w Polsce i namawiał sędziów do uznania aktu zawartego przez parę w Portugalii. Wtórowali mu w tym sami zainteresowani, tłumacząc, że "nie chcą umrzeć jako obce sobie osoby".  

Sąd pozostał jednak niewzruszony i odrzucił wniosek pary. Uzasadnił to brakiem w Polsce odpowiednich uregulowań prawnych, które pozwoliłyby na rejestrację ich małżeństwa.

"Decyzja nie była lekka i łatwa" - tłumaczył wyraźnie zakłopotany sędzia sprawozdawca. Winą za tę sytuację obarczył jednak polityków.

"Czujemy rozczarowanie, ale nie przestajemy czuć się małżeństwem" - skomentowała para tuż po wyroku.  

Jakub i Dawid zapowiedzieli odwołanie od tej decyzji do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Nie wykluczają także złożenia skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.  

Relację z rozprawy chłopcy umieścili w Internecie:


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje