Reklama
Reklama

Nergal walczy o świeckie państwo. Wspiera go m.in. Piasek i Biedroń

Nergal, lider metalowego zespołu Behemoth, miesiąc temu rozpoczął zbiórkę na rzecz kampanii, której celem jest usunięcie art. 196 z polskiego kodeksu karnego. Muzyk zaprosił do wspólnej walki m.in. Andrzeja Piasecznego czy Roberta Biedronia. Jak myślicie, kto jeszcze dołączy do akcji?

Adam "Nergal" Darski zorganizował kampanię "Ordo Blasfemia", w ramach której rozpoczął zbiórkę pieniędzy na wsparcie prawne dla osób oskarżonych o obrazę uczuć religijnych. 

Muzyka zainspirowały do działania jego własne doświadczenia. Przypomnijmy, że w lutym został skazany na 15 tys. zł grzywny za udostępnienie zdjęcia, na którym depcze wizerunek Matki Boskiej, a nie był to jego pierwszy proces związany z obrazą uczuć religijnych.

Akcja Nergala miała także na celu zwrócenie uwagi międzynarodowej opinii publicznej na problem polskich artystów, którzy krytycznie odnoszą się do symbolów katolickich. 

Reklama

Kampania Nergala na rzecz świeckiego państwa

Muzyk zaprosił do współpracy wiele znanych osób, by zainicjować walkę o usunięcie art. 196 z polskiego kodeksu karnego. 

"Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2" – brzmi art. 196 KK.

"Ordo Blasfemia" wsparta przez znane osoby

Kampania Nergala nabiera rozpędu. Na jej profilu na Facebooku pojawiły się zdjęcia, na których artysta pozuje m.in. z Andrzejem Piasecznym, Robertem Biedroniem, Jackiem Poniedziałkiem, prof. Janem Hartmanem czy psychoterapeutką Mają Herman. Jak informują, "domagają się, aby Polska pozostała państwem świeckim".

Post spotkał się z pozytywnym odbiorem. "Jestem za, a nawet bardziej" - skomentowała internautka. "Potrzebna i wartościowa inicjatywa!!!" - czytamy w komentarzach. 

Jak Wam się podoba akcja zainicjowana przez Nergala? Dołączylibyście do niej? 

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Nergal
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy