Reklama
Reklama

Na grobie ​Jana Kobuszewskiego stanął pomnik. Monument robi wrażenie

Jan Kobuszewski (+85 l.) został pochowany w rodzinnym grobie na Starych Powązkach. Do niedawna na skromnej mogile znajdował się tylko drewniany krzyż z tabliczka z datą śmierci aktora. Teraz stanął tam okazały pomnik.

Jan Kobuszewski, wybitny aktor, mający na koncie ponad 2 tysiące występów w programach telewizyjnych i kilkudziesięciu filmach, jeden z ulubionych aktorów Stanisława Barei, gwiazda kabaretów Dudek i Olgi Lipińskiej, człowiek, który swoim talentem i charyzmą przez lata przyciągał tłumy do warszawskiego Teatru Kwadra, odznaczony  Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej i osiągnięcia w pracy artystyczne zmarł 28 września 2019 roku. 

Reklama

3 lata wcześniej pożegnał się z publicznością Teatru Kwardrat. Jak wyznał, gdyby mu zdrowie pozwoliło, grałby jeszcze, zwłaszcza że ZUS wyliczył mu 1200 zł. emerytury.  Aktor, zmuszony okolicznościami,  złożył wtedy wniosek o emeryturę specjalną, którą premier może przyznawać szczególnie zasłużonym Polakom. 

Okazało się bowiem, że po 60 latach pracy Kobuszewskiego, mimo finansowego wsparcia ze strony córki, nie stać nawet na leki dla siebie i żony, aktorki Hanny Zembrzuskiej. Wniosek aktora został jednak rozpatrzony odmownie. Chociaż wnioski można powtarzać co pół roku, nigdy już nie ponowił próby. 

Na grobie Jana Kobuszewskiego stanął pomnik

Aktor zmarł  w wieku 85 lat. Został pochowany na Starych Powązkach w Warszawie, w grobie swoich dziadków, Stanisława i Aleksandry Kowalskich. 

Przy okazji warto przypomnieć ciekawe koligacje rodzinne aktora. Mało kto wie, bo ani Kobuszewski ani Zborowski specjalnie się z tym nie obnosili, że obaj aktorzy są ze sobą spokrewnieni. Jan Kobuszewski był wujkiem Wiktora Zborowskiego. Siostra Jana, a mama Wiktora, Hanna z Kobuszewskich Zborowska, malarka i autorka sagi rodzinnej „Humor w genach” też spoczywa na Starych Powązkach, w grobie z rodzicami i siostrą, znaną profesor medycyny Marią Kobuszewską- Faryną. 

Na grobie dziadków i Jana Kobuszewskiego do niedawna stał skromny krzyż, jednak ostatnio pojawił się na nim okazały pomnik. Zdjęcie można obejrzeć na instagramowym profilu poświęconym grobom zasłużonych Polaków. 

Zobacz też:

Jan Kobuszewski odchodził w otoczeniu rodziny. "Zmarł w swoim mieszkaniu"

Ta aktorska rodzina jest uwielbiana w Polsce! Poznaj rodzinę Zborowskich

Jan Kobuszewski: Nikt się nie dowie, na czym polegała jego magia

***

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Jan Kobuszewski | Wiktor Zborowski
Reklama
Reklama
Reklama