Reklama
Reklama

Mateusz Matyszkowicz. Hipster i filozof w jednym zastąpi Kurskiego w TVP

Jacek Kurski (56 l.) przestał być prezesem TVP - te informacje zelektryzowały wszystkie polskie media. 5 września Rada Mediów Narodowych odwołała dotychczasowego prezesa i zastąpiła go człowiekiem od dawna powiązanym z TVP. Kim jest Mateusz Matyszkowicz (41 l.)? Od teraz on będzie zasiadał na fotelu wysiedzianym przez Kurskiego.

Nieoczekiwana decyzja Rady Mediów Narodowych o zwolnieniu Jacka Kurskiego z roli prezesa TVP była szokiem dla wszystkich. Wybrano jednak nowego Prezesa TVP. Kim jest Mateusz Matyszkowicz? Introwertyk, fan Wergiliusza, epoki średniowiecza i Jana II Sobieskiego. Prywatnie hodowca ziół i pomidorów, a także ojciec czwórki dzieci. Czy wybór Mateusza Matyszkowicza był trafiony? Plusem na pewno będzie to, że żona Jacka KurskiegoJoanna Kurska będzie mogła wrócić do pracy, o czym marzyła od dawna.

Reklama

Mateusz Matyszkowicz: kim jest?

Mateusz Matyszkowicz urodził się w 1981 roku w Żywcu. Jest absolwentem filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiował też teologię. W latach 2016-2017 związany był z kanałem TVP Kultura, gdzie został dyrektorem. 

"Na antenie TVP Kultura powinno nastąpić coś w rodzaju zawieszenia broni. Zostawmy na boku porównywanie do moczarowców i Gomułki, zawieśmy rzucanie obelg w "moherów", "resortowych" i "pisiorów". Kultura polska jest ważniejsza" - mówił Mateusz Matyszkowicz w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej", kiedy obejmował posadę prezesa w TVP Kultura.

Okazuje się, że nowy prezes TVP jest introwertycznym miłośnikiem kultury (zwłaszcza literatury), ze specyficznym poczuciem humoru. Według kolegi ze studiów na UJ:  "Jasno określał się jako wierzący katolik, ale dobrze się z nim dogadywałem, choć dość ostentacyjnie wyrażałem wówczas ateizm. Już wtedy Mateusz był konserwatystą nieco ekstrawaganckim".

Czyżby nowy prezes TVP okazał się buntownikiem?

Mateusz Matyszkowicz: PiS, partia, praca i poglądy

W latach 2005-2007 Mateusz Matyszkowicz był współpracownikiem swojego wykładowcy filozofii, profesora Ryszarda Legutki (z partii PiS). Po studiach zajął się marketingiem i dziennikarstwem.

Tak trafił na posadę redaktora "Teologii Politycznej". Został również redaktorem naczelnym "Fronda Lux" w 2013 roku, jednak kwartalnik zamiast polityką, zajmował się kulturą. Co więcej, w latach 2013-2016 obecny prezes TVP prowadził magazyn literacki "Literatura na trzeźwo", a także miał własną audycję w Trójce (Programie III Polskiego Radia).

Pisał treści do "Rzeczypospolitej" i "Pressji", był redaktorem naczelnym Frondy. Z Dawidem Wildsteinem, Piotrem Pałką i Samuelem Pereirą należał do ruchu "Hipster Prawicy". Projekt miał na celu "ocieplić wizerunek" prawicowych środowisk. Mimo tego, sam Mateusz, nie był zbyt powszechnie lubiany wśród zagorzałych fanów prawicowej polityki i narodowców.

"...na imieniny konserwatywnej cioci przychodził czasem z "Gazetą Wyborczą" pod pachą, a równolegle, już bardziej szczerze, a mniej dla prowokacji, zaczytywał się pierwszymi numerami "Frondy", które zaczęły się ukazywać w 1994 r. i z których ze szczególnym sentymentem wspomina wywiad z nekrofilką. W wolnym czasie czytał też opracowania filozofii marksistowskiej, które dostał od pani psycholog z podstawówki, żeby już nie zadawał tylu pytań na przerwach" - tak został przedstawiony w "Polityce", gdy został szefem TVP Kultura.

Mateusz Matyszkowicz do zarządu TVP dołączył w 2019 roku.

Mateusz Matyszkowicz: rodzina, żona, dzieci

Nowy prezes TVP, Mateusz Matyszkowicz ma czwórkę dzieci. Wraz z żoną mieszka na skraju puszczy w Warszawie. Jego dzieci uczą się samodzielnie w domu w ramach wychowywania domowego.

Zobacz też:

Doda zadzwoniła do żony Jacka Kurskiego. Takiej reakcji się nie spodziewała

Jacek Kurski przestał być prezesem TVP. Ile zarobił w trakcie swojej prezesury?

Odchudzona prezesowa Kurska w mini i z końskim ogonem podryguje do piosenki Captaina Jacka. Sexy?

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Jacek Kurski | Mateusz Matyszkowicz | TVP
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy