Reklama
Reklama

​Mary Komasa zaszła w ciążę mimo ciężkiej choroby. Cierpi na nią 15 proc. kobiet

Mary Komasa (33 l.) od lat zmaga się z endometriozą, ciężką chorobą, uważaną w Polsce za wstydliwą. Cierpi na nią blisko 15 proc. kobiet, mniej więcej jedna na 6. Endometrioza skazuje kobiety na ból i odbiera nadzieję na macierzyństwo. Komasa przekonuje, że nie musi tak być.

Mary Komasa, czyli, jak widnieje w jej oficjalnych dokumentach Maria Wiktoria Komasa-Łazarkiewicz, młodsza siostra reżysera Jana Komasy i córka aktora Wiesława Komasy, po zakończeniu przygody z modelingiem, realizuje się jako wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i instrumentalistka. 

Nigdy nie ukrywała tego, że od lat cierpi na endometriozę. Choroba, z którą zmaga się około 15 proc. kobiet jest często bagatelizowana, a kobietom wmawia się, że bolesne miesiączki to norma. Ze wspomnień Komasy, które ujawniła w wywiadzie dla polskiej edycji magazynu „Vogue” wynika jednak, że nic w tym nie było normalnego: 

Reklama

Endometriozę zdiagnozowała u niej dopiero lekarka w Berlinie, dokąd Komasa się przeprowadziła. Ponieważ wiedza na temat tej choroby jest w Polsce niska, Komasa musiała sprawdzić w internecie, co właściwie znaczy to pojęcie. Jak wspomina: 

Zaszła w ciążę mimo choroby

Od tamtej pory przeszła dwie operacje i terapie hormonalne. Na jakiś czas sytuacja się uspokoiła, aż endometrium rozwinęło się w rejonie kręgosłupa, sprawiając, że każdy oddech wiązał się z bólem. Do tego doszła obawa artystki, że nigdy nie będzie mogła mieć dziecka. Zdecydowała się jednak zawalczyć o swoje marzenie i w wieku 33 lat, mimo choroby, udało jej się zajść w ciążę. 

Na swoim Instagramie opublikowała właśnie zdjęcie z grudniowej sesji okładkowej dla polskiej edycji magazynu „Elle”. W komentarzu zapewnia, że mówi i będzie mówiła o endometriozie, która ciągle uważana jest za tabu, chociaż dotyka mniej więcej co szóstą kobietę, skazując na życie w bólu i wstydzie i odbierając nadzieję na macierzyństwo. 

Jak przekonuje Komasa, skoro jej się udało, to każdej może się udać, ważne, by wiedza o tej chorobie oraz skutecznych terapiach była ogólnodostępna, a z tym w Polsce bywa ciężko:

Zobacz też: 

Kasia Dziurska pokazała ciało Wybrała bardzo skąpy kostium 

Sandra Kubicka w bieliźnie pozowała ukochanemu

Trzecia dawka dla wszystkich. Rozpoczęto rejestrację 

***

Więcej newsów o gwiazdach, ekskluzywne materiały wideo,

wywiady i kulisy najgorętszych imprez znajdziecie na naszym INSTAGRAMIE Pomponik.pl

 

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Mary Komasa | ciąża
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy