Reklama
Reklama

Kolejne poruszenie w TVP. Pracownicy domagają się podwyżek. Jest odpowiedź Telewizji Polskiej

To już pewne, pracownicy TVP chcą zmian. Dwie organizacje pracownicze z Telewizji Polskiej zwróciły się z prośbą o konkretne aktualizacje w regulaminie wynagradzania pracowników. Wśród postulatów zostały poruszone kwestie, takie jak podniesienie pensji zasadniczej, podwyżka premii oraz przywrócenie dodatku stażowego. Oto szczegóły.

Pracownicy TVP chcą podwyżek i zmiany regulaminu

Związek Zawodowy Pracowników Twórczych i Technicznych TVP Wizja oraz Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Radia i Telewizji w swoim oficjalnym piśmie wyrażają oczekiwanie na podjęcie kroków w celu polepszenia sytuacji pracowników. Szczególną uwagę zwracają na przestarzałość obecnego regulaminu, który obowiązuje od 2018 roku. Według związkowców tak długi okres bez zmian miał wpłynąć na przestarzałość wielu zapisów.

Według nich należy wprowadzić zmiany przede wszystkim w zapisach związanymi z: wymogami kwalifikacyjnymi na poszczególnych stanowiskach, zasadach przyznawania premii motywacyjnej i prowizyjnej oraz uaktualnić zestawienia stanowisk i stawek wynagrodzenia zasadniczego, minimalnych honorariów pracowniczych oraz minimalnej stawki premii zadaniowej. Domagają się także, by zmiany były dostosowane do aktualnego rynku pracy oraz inflacji.

Reklama

Postulaty związkowców nie pozostawiają złudzeń

"Nie do przyjęcia są rozbieżności w wynagradzaniu Pracowników twórczych za taką samą pracę lub pracę o podobnej wartości w różnych jednostkach organizacyjnych. Dotyczy to m.in. operatorów obrazu w niektórych Oddziałach TVP S.A. w stosunku do pozostałych jednostek" - opisano.

Zwrócono także uwagę na praktyki, które nigdy nie powinny być akceptowane przez pracowników stacji.

"Manipulacje stawkami, obniżanie ich bez podania przyczyn, są od lat krytykowane i niezgodne z Regulaminem wynagradzania" - wypominano w piśmie.

Co jest też podkreślane,, pracownikom zwiększany jest zakres obowiązków bez podnoszenia wynagrodzenia zasadniczego (co jest niezgodne z kodeksem pracy), a nowo zatrudnione osoby mają dużo wyższe wynagrodzenia niż długoletni pracownicy firmy.

"Złą praktyką w Spółce jest zatrudnianie Pracowników na umowach śmieciowych, co może powodować procesy przed Sądami pracy. Podnosi się wynagrodzenia "swoim" Pracownikom "po uważaniu" według zasady, "kto ma lepsze dojścia", ten załatwi większe podwyżki. Ten fatalny zwyczaj, zamiast jasno określonych zasad przyznawania podwyżek jest niesprawiedliwy, niezrozumiały i krzywdzący, zwłaszcza wobec wieloletnich Pracowników" - wyjawiono.

Postulaty pracowników TVP przekazane prezesowi

Jak zostało wspomniane powyżej, jednym z głównych postulatów związkowców jest podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego. O ile? Przynajmniej tysiąc złotych w przypadku wszystkich pracowników z premią motywacyjną i prowizyjną, z wykluczeniem dyrektorów i wicedyrektorów oraz doradców zarządu. Wśród zapisów nie brakuje także tematu premii motywacyjnej, zadaniowej oraz honorariów. Widnieje też zapis o przywróceniu dodatku za staż pracy (2% za każdy kolejny rok po przepracowaniu pięciu lat) oraz ujednolicenia nagrody jubileuszowej.

Pismo zostało przekazane prezesowi Mateuszowi Matyszkowiczowi oraz dyrektorom biura spraw korporacyjnych i biura zarządzania kapitałem ludzkim.

Komentarz Telewizji Polskiej. Pracują nad zmianami?

Wirtualne Media zwróciły się do Centrum informacji Telewizji Polskiej, by uzyskać komentarz. Jak się okazało, prace nad zmianami trwają od dłuższego czasu.

"Wymagane jest przeprowadzenie analiz zarówno rynkowych, jak i wewnętrznych, a także konsultacji z jednostkami organizacyjnymi. Wypracowane zmiany zostaną skonsultowane z organizacjami związkowymi" - zapewniła spółka.

Czytaj też:

Fatalne wieści dla widzów "Jeden z dziesięciu". Decyzja TVP jest ostateczna

Wielka wpadka na antenie TVP. Widzowie przecierali oczy ze zdumienia. "Ale kompromitacja"

Zaczęło się. Ewakuacja na Woronicza. Odchodzi jedna z twarzy "Wiadomości" TVP

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: TVP | Telewizja Polska SA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy