Przejdź na stronę główną Interia.pl

Reklama

Reklama

Joanna Szczepkowska nigdy o tym nie opowiadała! Takie ma relacje z córkami!

Ceni sobie niezależność, więc postanowiła żyć inaczej niż babcia i mama. Dziś kibicuje córkom, które odziedziczyły po niej silny charakter. Joanna Szczepkowska przeszła przez ich bunt i wagarowanie.

"W mojej rodzinie kobiety były oddanymi żonami, wspierały wielkich mężów" - opowiada Joanna Szczepkowska (67 l.). 

Reklama

Nie poszła w ich ślady, mieszka i żyje samotnie. Tłumaczy, że wybrała inną drogę, bo już w dzieciństwie miała w sobie "zbyt wiele niepokoju". 

Jedynaczka była dla rodziców całym światem, ale czuła się samotna. Wychowała się w ciepłym, pełnym miłości domu, choć nieco nietypowym, jak to bywa u artystów. 

Jej dziadkiem był pisarz, Jan Parandowski, ojcem aktor, Andrzej Szczepkowski. Mama, Roma z Parandowskich, zajmowała się domem. 

Pragnęła dać córce poczucie, że jest tylko dla niej. Sama tego w dzieciństwie nie doświadczyła. Była córką literata, który podróżował po świecie, odbierał zaszczyty, ale jej ze sobą nie zabierał. 

Okupacja i wojenna tułaczka naznaczyły lata młodości Romy. Choć bliscy naciskali, by się kształciła, ona marzyła o założeniu rodziny. Serce skradł jej Andrzej Szczepkowski. Poznała go przypadkiem, gdy zabłądziła wśród teatralnych korytarzy. 

Po ślubie cywilnym młodzi zamieszkali w jednopokojowym mieszkanku na Filtrowej. Niedługo okazało się, że Roma jest w ciąży. Sakramentalne "Tak" w 1953 roku powiedziała, nosząc pod sercem córkę. 

Latami żyła sukcesami męża, i mnóstwo czasu oraz uwagi poświęcała jedynaczce. Kiedy Joasia wracała ze szkoły, codziennie czekała na nią z gorącym obiadem i słuchała opowieści o koleżankach, zajęciach. 

Miała dużo cierpliwości, bo pociecha, choć inteligentna, nie była najpilniejszą uczennicą. Mama prowadzała dziewczynkę na tajne lekcje religii prowadzone przez zakonnice. Proszono dzieci, by zachowywały to w tajemnicy. 

"Wojna się skończyła, nie ma już Niemców, ale są Rosjanie" - tłumaczyła Roma Joasi. 

Dobry Tydzień

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Joanna Szczepkowska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje

Nie przegap
najgorętszych
plotek!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie. Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj Pomponik.pl lub zobacz instrukcję »