Przejdź na stronę główną Interia.pl

Reklama

Reklama

Ewa Lassek: Alkohol zniszczył jej życie!

Jej niebywałej urodzie nie był w stanie oprzeć się nawet słynny Zbigniew Cybulski (+55 l.). Ewa Lassek (+62 l.) dała mu jednak kosza, co bardzo przeżył. Wyjechał na Wybrzeże, ona wyszła za mąż za znanego reżysera. Wtedy zaczął się dramat...

Początek lat 50., Kraków. Wyższa Szkoła Aktorska mieści się w starej kamienicy przy ulicy Szpitalnej, w opalanym piecami mieszkaniu, przekazanym przez scenografa i reżysera Karola Frycza. Wszyscy studenci się znają. Na drugim roku studiują m.in. Leszek Herdegen, Kalina Jędrusik, Bogumił Kobiela i Zbigniew Cybulski. Na pierwszy właśnie dostali się Bogusz Bilewski i Witold Pyrkosz.

Reklama

Studentką trzeciego roku jest ciemnowłosa Ewa Lassek. Zgrabna, atrakcyjna, dobrze ubrana. Uchodzi za najpiękniejszą dziewczynę na uczelni. Nic więc dziwnego, że kochliwy, choć nieśmiały Zbigniew Cybulski, traci dla niej głowę.

Jego koledzy i jej koleżanki od początku przeczuwają, że z tej miłości nic nie będzie. Ona urodziła się w Stanisławowie, on w dworku Kniaże blisko Śniatynia, ale poza kresowym pochodzeniem wszystko ich dzieli. 

Ona pochodzi z dobrze sytuowanej rodziny, w Krakowie mają piękne mieszkanie. On jest biedny jak mysz kościelna, mieszka w sublokatorskich pokojach.

Jego największy skarb to płaszcz z podpinką Burberry z paczek UNRRA. Musi pracować, pomaga też młodszemu bratu, bo schorowany ojciec nie jest w stanie ich utrzymać. Ma szkorbut i żółkną mu zęby, bo nie stać go na proszek ani pastę. Od połowy miesiąca je tylko raz dziennie. Ma ambicje, ale na razie nic nie zapowiada, żeby jego sytuacja miała się zmienić.

Ewa Lassek nie angażuje się w związek. Ale pozwala się adorować. Czasem przez koleżanki podają sobie ze Zbyszkiem listy i zasuszone płatki kwiatów. 

"Wpadłeś, Zbysiu” – szydzą koledzy. On odpowiada, że kocha się w Ewie "tylko psychicznie”. Gdy wystaje pod oknami jej mieszkania, dziewczyna czasem schodzi do niego na chwilę, ale koleżankom powtarza, że nazwisko Lassek – przez dwa s! – nobilituje. 

W końcu daje mu kosza. Zrozpaczony Zbyszek prosi o rozmowę mamę Ewy. Mówi jej, że kiedy już będzie znanym aktorem, przyjedzie i weźmie jej córkę tak jak popielniczkę – teatralnym gestem bierze stojący na stole przedmiot. Nic nie uzyskuje.

Matka prosiła, by wrócił 

Kiedy więc latem 1953 r. Cybulski otrzymuje od Lidii Zamkow propozycję angażu do powstającego właśnie Teatru Wybrzeże, opuszcza Kraków bez żalu. Jadą z nim koledzy i koleżanki – absolwenci Wyższej Szkoły Aktorskiej. Na Wybrzeżu stanie się sławny, tak jak zapowiedział. 

Podobno matka Ewy przyjedzie do niego prosić, by wrócił do jej córki. Na próżno. Tymczasem Ewa angażuje się w Teatrze Śląskim w Katowicach.

Ewa Lassek spędzi na śląskiej scenie 12 lat. Tutaj zbliży się z kolegą ze szkoły teatralnej z młodszego rocznika, Jerzym Jarockim. Pod koniec lat 50. są już parą. Niedługo potem zostaną małżeństwem i wrócą do Krakowa.

Już w Katowicach aktorka zaczęła miewać problemy z alkoholem.

Czytaj więcej na następnej stronie...

Życie na Gorąco Retro

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Ewa Lassek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje

Nie przegap
najgorętszych
plotek!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie. Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj Pomponik.pl lub zobacz instrukcję »