Reklama

Reklama

Reklama

Eliza Grochowiecka: Co się stało z piękniejszą połową duetu Andrzej i Eliza?

Dokładnie pół wieku temu - jesienią 1970 roku - Andrzej Rybiński poznał Elizę Grochowiecką śpiewającą wówczas w grupie Portrety. Kilka miesięcy później powstał zespół Andrzej i Eliza... Co dziś robi piękniejsza połowa duetu?

Niewiele osób pamięta, że grupa Andrzej i Eliza (posłuchaj!) pojawiła się na polskiej scenie muzycznej dzięki... Zbigniewowi Hołdysowi.

Muzyk przypadkiem był świadkiem pierwszego spotkania 21-letniego wówczas Andrzeja Rybińskiego i młodszej od niego o kilka miesięcy Elizy Grochowieckiej. Doszło do niego w jednym z warszawskich klubów późną jesienią 1970 roku.

To właśnie Hołdys zasugerował im, by połączyli swoje siły i stworzyli zespół. Miał ponoć powiedzieć Andrzejowi, że fajnie byłoby, gdyby sobie pograł razem ze śliczną Elizą...

Reklama

Rybiński uznał, że to doskonały pomysł, a że nowa znajoma od razu wpadła mu w oko, nie czekał zbyt długo ze złożeniem jej oferty współpracy.

Niespełna pół roku później grupa Andrzej i Eliza zadebiutowała na deskach opolskiego amfiteatru podczas IX Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Zespół z dnia na dzień stał się popularny...

Po pierwszej trasie koncertowej po Związku Radzieckim przed duetem stanęły otworem także drzwi do światowej kariery. Andrzej i Eliza podbili Czechosłowację, NRD, Bułgarię, ale też Austrię i Belgię. Wszędzie przyjmowano ich owacyjnie, a ich piosenki nie schodziły z list przebojów.

Andrzej Rybiński i Eliza Grochowiecka spędzali ze sobą cały czas, nic więc dziwnego, że w końcu się w sobie zakochali.

"Znakomicie się uzupełnialiśmy nie tylko na estradzie. Zdecydowaliśmy się razem iść przez życie i wzięliśmy ślub" - wspominał Andrzej w programie "Wideoteka dorosłego człowieka".

Niestety, ich miłość nie wytrzymała próby czasu. Eliza nie potrafiła wybaczyć ukochanemu zdrady, jakiej dopuścił się podczas tournée po ZSRR.

Andrzej Rybiński nawet nie próbował ukryć przed nią, że uległ wdziękowi Jolanty Szymańskiej, koleżanki z Pro Contry (po rozwodzie ożenił z nią i do dziś tworzą szczęśliwy związek).

Andrzej Rybiński wciąż koncertuje i nagrywa nowe piosenki.

A Eliza? Po rozstaniu z Andrzejem zdecydowała się na zawsze wyjechać z Polski. W 1981 r. ogłoszono w Polsce stan wojenny. Wielu artystów borykało się z brakiem pracy i... nędzą.

Eliza Grochowiecka zamieszkała w Niemczech i tam - u boku nowego partnera - ułożyła sobie życie z dala od show-biznesu.

Dziś ma 70 lat i nie chce rozmawiać z dziennikarzami o przeszłości. Z Andrzejem Rybińskim od dawna nie miała kontaktu...

AIM

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Nie przegap
najgorętszych
plotek!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie. Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj Pomponik.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »