Reklama

Reklama

Reklama

Co się stało z Lamią z "Seksmisji"? Tak wygląda dzisiaj

"Seksmisja" to kultowy film nakręcony w 1984 roku. Eteryczna blondynka Lamia zapadła w pamięć wszystkim widzom. Po wielkim kinowym sukcesie, zniknęła z branży filmowej. Jak potoczyły się jej losy?

"Seksmisja" i odkrycie Bożeny Stryjkównej

Bożena Stryjkówna (68 l.) i Juliusz Machulski (67 l.) byli małżeństwem, kiedy na ekranach kin pojawił się film "Seksmisja" w 1984 roku. Na ówczesne czasy tematyka filmu była kontrowersyjna - pojawiała się w nim nagość, a także futurystyczne przewidywania przyszłości. Film odniósł gigantyczny sukces - obejrzało go ponad milion widzów!

To właśnie rola Lamii Reno przypadła żonie Juliusza Machulskiego, Bożenie Stryjkównie. Choć od premiery minęło blisko 40 lat, to powtórki z telewizji wciąż są chętnie oglądane przez starszych i młodszych widzów.

Reklama

Bożena Stryjkówna i aktorstwo z przypadku

To, że Bożena Stryjkówna wkroczyła na ścieżkę aktorską było wynikiem przypadku i... miłości. Po maturze zdawała na polonistykę. To tam, na Uniwersytecie spotkała Juliusza Machulskiego. Zakochanie przyszło nagle, a uczucia były tak silne, że para nie chciała się rozstawać na długo. Aby uniknąć wiecznej rozłąki, ona zdała na wydział aktorski, a on na reżyserski w Łodzi.

Na roku uznawana była za aktorkę dramatyczną, choć sama preferowała role komediowe z odrobiną melancholii. Najchętniej grała Ofelię "Hamleta". Mocno była związana z Teatrem Ochota. Studia ukończyła w 1978 roku. W 1980 jej filmowym debiutem był film "Ware die Erde nicht rund?". Choć wszyscy byli zachwyceni grą Bożeny, to trudno jej było dostać kolejne role. Juliusz Machulski napisał rolę Lamii, aby wypromować żonę.

Choć sukces "Seksmisji" miał być trampoliną do innych ról dla Bożeny Stryjkówny, to niestety tak się nie stało. Małżeństwo również nie przetrwało. Para rozstała się po 13 latach. Juliusz Machulski po rozwodzie żenił się jeszcze dwukrotnie. Bożena więcej za mąż nie wyszła, choć wzdychało do niej mnóstwo mężczyzn. Byli małżonkowie niechętnie wracają do wspomnień z przeszłości i nie wypowiadają się o sobie wzajemnie.

Bożena Stryjkówna - jak potoczyły się losy gwiazdy "Seksmisji"?

Jak twierdzi Bożena Stryjkówna, po "Seksmisji" odrzucała po kolei proponowane jej role, ponieważ nie były one artystycznym wyzwaniem. Z racji bycia piękną kobietą, nie chciała też być wyłącznie ozdobą dla filmu. To właśnie wtedy porzuciła plany filmowe na rzecz desek w teatrze i w pełni poświęciła się spektaklom.

Obecnie pomaga także młodzieży - pracuje z nią od 25 lat w ognisku teatralnym w Teatrze Ochota. Zachęca młodych ludzi do przeżycia ciekawej przygody aktorskiej i podszlifowania umiejętności na warsztatach. Zajmuje się też reżyserią. Twierdzi, że aktywność teatralna w pełni ją inspiruje i rozwija.

Bożena Stryjkówna urodziła się 9 sierpnia 1954 roku w Warszawie. Zawsze uważała się za nieśmiałą i twierdziła, że aktorstwo nie jest dla niej. Lepiej odnajdowała się w pisaniu scenariuszy i przygotowując scenografie.

Zobacz także:

Jerzy Stuhr zaskoczył wszystkich! Jak się dziś czuje?!
Dariusz Opozda chce odzyskać mieszkania, które podarował córkom
Kobiety mafii. To one stały u boku polskich gangsterów

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Seksmisja | Bożena Stryjkówna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Nie przegap
najgorętszych
plotek!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie. Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj Pomponik.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »