Agnieszka Czekańska była już trzy lata po ukończeniu warszawskiej szkoły teatralnej, gdy dostała propozycję zagrania w "Młodych wilkach". 26-letnia aktorka mogła się pochwalić rolami w kilku filmach i spektaklach telewizyjnych, ale dopiero występ w kultowym filmie Jarosława Żamojdy przyniósł jej popularność, o jakiej nawet nie śmiała śnić.
Na planie "Młodych wilków" Agnieszka spotkała Jarosława Jakimowicza, który właśnie wrócił po kilkuletnim pobycie w Niemczech do Polski, by tu poszukać dla siebie miejsca w show-biznesie.
Agnieszka Czekańska zakochała się w Jakimowiczu od pierwszego wejrzenia
Już podczas pierwszych dni na planie Jakimowicz zainteresował się grającą Dorotę Agnieszką. Ona też zwróciła na niego uwagę. Połączyła ich miłość od pierwszego wejrzenia...
"To był poważny związek. Związek normalny, ludzki. Zaangażowanie sto procent, rodzina, rodzice, niedzielne obiadki u mamusi, przyjaciele i tego typu sprawy" - napisał Jarosław w autobiografii, wspominając po latach tamte chwile.
Czekańska nazywała Jarka w wywiadach narzeczonym. Była w nim po uszy zakochana. Wydawało się jej, że nic nie stanie im na drodze do szczęścia i do ołtarza.
Wkrótce po premierze "Młodych wilków" aktorska para zagrała w teledysku do ballady Jarka Wasika "Nastroje".
"Z moim narzeczonym bardzo chcieliśmy mieć jakąś szczególną pamiątkę. Nasz znajomy robił akurat teledysk, potrzebował młodych ludzi, zaproponował nam. Było wspaniale" - stwierdziła Agnieszka w rozmowie z "Filmem".
Niestety, niedługo po zdjęciach do "Nastrojów" związek aktorki i idola młodych Polek rozpadł się.
"To nie był nasz czas" - stwierdził Jakimowicz na kartach cytowanej już autobiografii "Życie jak film".
"Mnie nosiło. Nie chodziło jednak o to, że biegałem za innymi kobietami i dlatego nasz związek nie przetrwał..." - napisał.
Agnieszka Czekańska pewnego dnia pokazała narzeczonemu drzwi
Mało kto pamięta, dlaczego tak naprawdę Agnieszka i Jarek - zamiast stanąć obok siebie na ślubnym kobiercu - zerwali ze sobą. Powodem był... wywiad, jakiego Jakimowicz udzielił jednemu z kolorowych tygodników, a konkretnie tytuł tego wywiadu, który informował, że "Młody wilk poszukuje se*ownej partnerki". Gdy gazeta trafiła do sprzedaży, rozpętało się prawdziwe piekło.
"Telefon się urywał. Dzwonili: mama Agnieszki, moja babcia, znajomi. Momentalnie skontaktowałem się z naczelnym pisma. Usłyszałem, że prawo prasowe go chroni" - tłumaczył Jarosław w wywiadzie dla "Super Expressu", dodając, że przekręcono jego słowa i zrobiono z niego kogoś, kim nie jest.
Faktem jest, że ukochana aktora poczuła się upokorzona.
Choć po publikacji pechowego wywiadu Czekańska i Jakimowicz wciąż ze sobą mieszkali, przestali się dogadywać, coraz częściej dochodziło między nimi do kłótni, aż w końcu zdecydowali się rozstać. Pewnego dnia Agnieszka pokazała Jarkowi drzwi.
Wkrótce potem odtwórca roli "Cichego" w "Młodych wilkach" ożenił się z malarką Joanną Sarapatą.
Agnieszka Czekańska dziś nie chce nawet słyszeć o Jakimowiczu
Długo trwało, zanim Agnieszka zapomniała o upokorzeniu, jakie zaserwował jej mężczyzna, którego kochała. Rozstanie z Jarkiem, i to rozstanie w atmosferze skandalu, "zablokowało" ją jako aktorkę. Przestała chodzić na castingi i walczyć o role, a te, które jej proponowano, były zdecydowanie poniżej jej ambicji.
Agnieszka Czekańska na pewien czas zniknęła.
Dopiero w 1999 roku przypomniała o sobie dawnym fanom rolą w "Złotopolskich". Później wystąpiła jeszcze z kilkunastu serialach, ale wcale nie zależało jej na tym, by grać rolę za rolą.
"Chodzę na zdjęcia próbne, jeśli zaprasza mnie jakaś produkcja. Sama nigdzie nie wpycham się na siłę i za wszelką cenę" - powiedziała w wywiadzie dla "Tele Tygodnia".
Nie jest tajemnicą, że Agnieszka od lat spełnia się przede wszystkim jako lektorka.
Aktorka pilnie strzeże prywatności, nie chce też wracać wspomnieniami do czasów, kiedy była narzeczoną Jakimowicza. Twierdzi, że wracanie do tego okresu z jej życia po prostu nie ma sensu.

Źródła:
1. Wywiady z A. Czekańską: "Tele Tydzień" (grudzień 1999), polscylektorzy.pl (listopad 2018)
2. Książka J. Jakimowicza "Życie jak film" (wyd. 2019)
3. Wywiad z J. Jakimowiczem, "Super Express" (wrzesień 2017)








